نوجوانان با «سرجوخه گاف» با جنایات داعش آشنا می‌شوند

محمد میلانی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، از تجدید چاپ کتاب «از دفترچه خاطرات سرباز گاف» خبر داد و گفت: این کتاب که تصویرگری آن را محمدرضا اکبری انجام داده به همت نشر بایا در مدت کوتاهی به چاپ دوم رسید و کل عایدی آن از سوی من و ناشر به امور خیریه برای کودکان کار تعلق گرفت. همچنین روح معنوی آن هم به کودکان شیمیایی شده در حمله هوایی ۲۰۱۷ در ادلب- خان شیخون در سوریه تقدیم شد.
 
وی با بیان اینکه فایل کتاب گویای اثر هم از سوی پایگاه ایران صدا با کمک سجاد پورقناد، تولید شده است، درباره محتوای این کتاب توضیح داد: این کتاب از مجموعه داستان‌هایی تشکیل شده که سال‌ها پیش در روزنامه شاپرک و گنبد کبود چاپ شده بود. یعنی تقریبا بیش از یک دهه پیش، طرح اولیه این داستان‌ها به همین صورت بود. یعنی سه شخصیت فکاهی که حرکت‌ها و روال رفتاری آنها همیشه توأمان با اشتباه فاحش است و یک فرمانده محروم از همه مبناهای موثر در شخصیت‌سازی یک انسان سالم که او را به اصطلاح خودمان عقده‌ای بار آورده است. همه موقعیت‌ها و موفقیت‌های کوچکش را بزرگ می‌پندارد و به همگان اینگونه القاء می‌کند. آن هم در یک ارتش بی‌رحم که مدعای صدور دموکراسی و آزادی به تمام نقاط جهان بالاخص آسیا و خاورمیانه را دارد. این مبنای شکل‌گیری و آغاز داستان است.
 
این نویسنده و مترجم افزود: این داستان‌ها در سال۸۵ نیز جایزه دوم جشنواره مطبوعات شهری را برای من به همراه آورد. اتفاقات طرح شده مربوط به دوره آموزشی گاف و دوستانش است. سربازانی که به اصطلاح دوره می‌بینند تا دموکراسی، صلح و امنیت و آزادی را به نقاط مختلف دنیا ببرند. در پایان داستان اما این سه سرباز اعزام نمی‌شوند و بناست که ارتشی مخفی را آموزش بدهند تا برای ارتش بزرگ و بی‌رحم کشورشان (ایالات‌های متحده خارجه) شغل و موقعیت‌های جنگی در سرتاسرجهان ایجاد کنند. این ساختار اصلی داستان است. اما سعی کردم تا از دریچه طنز به تمام نظامی‌های غاصب و خونخوار دنیای امروز نگاه کنم که در جدال با خیر همیشه خون‌های زیادی را ریخته‌اند. از هیتلر بگرید تا خمرهای سرخ از حمله به کویت و سپس عراق تا سوریه و کودکان مظلومش.
 
وی درباره فایل صوتی کتاب نیز توضیح داد: این اقدام از سوی پایگاه ایران صدا با روایت مهدی نمینی‌مقدم و بهرام سروری‌نژاد صورت گرفت و هم‌اکنون در دربخش کودک و نوجوان سایت ایران صدا دراختیار علاقه‌مندان قرارگرفته است.
 
میلانی درباره نوشتن دومین مجلد این مجموعه داستانی نیز گفت: بنای نوشتن دارم. اما مراقبت و احتیاط بسیار لازم است. چراکه بخش دوم اثر مربوط به آموزش نیروهای داعش توسط ارتش ایالات‌های متحده خارجه است. این‌بار گاف که حالا سرجوخه گاف شده است و دوستانش که ترفیع گرفته‌اند در یک صحرای فرضی مشغول آموزش دادن به نیروهایی هستند تا به سوریه و عراق حمله کنند تا خلافت به پا کنند.

وی ادامه داد: از این روی به دلیل جنایت‌های غیرقابل تصور این گروه انحرافی به نام مقدس اسلام و نیز حرمت و کرامت صدرالمنتهی رسول اکرم (ص) بسیار مراقبت بیانی و کلامی لازم دارم در عین حال که باید وجوهات طنز را نیز درنظر بگیرم. تا خدای ناکرده داستان مغایر با ترسیم صحیح از واقعیت افزوده‌ جنگ و خشونت علیه مسلمانان و آشوریان و کردهای ایزدی مظلوم نداشته باشد؛ در عین حال که طنز تلخ و بیدارگرش نیز بتواند مخاطب نوجوان و جوان را نیز جذب خواندن کند. اما لازم می‌دانم که بگویم این کار را قطعا تا پایان سال‌جاری آغاز نخواهم کرد.
 
محمد میلانی روزنامه نگار و مترجم و نویسنده آثار فلسفی است که تاکنون از او آثاری نظیر رمان «فقط با یک گره»، «بودریار و هزاره»، «جنگ خلیج رخ نداده است» و چند اثر دیگر به چاپ رسیده است.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: