نقش ایل الیکایی در هشت سال دفاع مقدس

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «از تبار غیورمردان» نوشته مشترک خالق شاه‌حسینی و مریم صبوری، نقش ایل بزرگ الیکایی که در مناطق گرمسار، آرادان، ورامین، فیروزکوه، دماوند، چالوس و نوشهر زندگی می‌کنند را در دوران هشت سال دفاع مقدس، روایت می‌کند. این کتاب در هفته‌های اخیر از سوی انتشارات حبله‌‌رود راهی بازار نشر شده است.
 
کتاب حاضر در سه فصل با عنوان‌های «کلیات (شناخت ایل الیکایی)»، «زندگی‌نامه شهدا» و «وصیت‌نامه شهدا» تدوین شده و در بخش ضمائم نیز اسامی کامل جانبازان، رزمندگان، آزادگان، نامه‌های شهدا و تصاویر ارائه شده است.
 
در بخشی از مقدمه این کتاب، می‌خوانیم: «جوانان ایل الیکایی با روحیه رشادت، شجاعت و جسارت و ازخودگذشتگی خود، صحنه‌های به‌یادماندنی خلق کردند که در فکر و ذهن مردم این دیار باقی مانده است. دوران حماسه و شهادت، جوانان و جوانمردان بسیاری از تبار ایل برای دفاع از کیان کشور، جان بر کف نهاده و به جبهه‌ها و مناطق عملیاتی اعزام شدند و در عملیات‌های مختلف شرکت کردند و تعدادی از آنها در این راه به فیض شهادت نائل آمدند و برخی نیز به درجه جانبازی رسیدند و عده‌ای نیز پس از گذراندن دوران سخت اسارت و تحمل شکنجه‌های زیاد، با افتخار به آغوش خانواده و ایل بازگشتند.
در هشت سال جنگ تحمیلی، کمک‌های فراوانی از طرف مردم ایل الیکایی به جبهه‌های نبرد ارسال گردید که متاسفانه اطلاعات دقیقی از میزان کمک‌های ارسالی در دسترس نیست. علیرغم نقش برجسته ایل الیکایی در دوران دفاع مقدس، تاکنون پژوهش‌ و تحقیق مستقل و جامعی در این زمینه انجام نشده است. لذا به منظور مستندسازی و تدوین نقش غیورمردان این ایل در دوران حماسه و دفاع، اقدام به جمع‌آوری اسناد و مدارک و از طریق مصاحبه با افراد مطلع و خانواده‌های شهدا و ایثارگران گردید.»
 
نخستین چاپ کتاب «از تبار غیورمردان؛ نقش ایل الیکایی در هشت سال دفاع مقدس» در ۲۵۲ صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای ۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان از سوی انتشارات حبله‌رود سمنان به بازار نشر عرضه شده است.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: