نامگذاری ۸ روز نمایشگاه کتاب به نام ۸ استان/ فهرست برنامه‌های استانی نمایشگاه اعلام شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت به نام استان کرمان، جمعه ۶ اردیبهشت به نام استان فارس، شنبه ۷ اردیبهشت به نام استان اردبیل، یکشنبه ۸ اردیبهشت به نام استان خراسان جنوبی، دوشنبه ۹ اردیبهشت به نام استان خوزستان، چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت به نام استان آذربایجان غربی، پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت به نام استان کردستان و جمعه ۱۳ اردیبهشت به نام استان کرمانشاه نامگذاری شده است.
 
مطابق همین گزارش در روز ۵ اردیبهشت که به نام استان کرمان نامگذاری شده است نشست نخبگان فرهنگی و هنری جنوب کرمان برگزار می‌شود. برپایی غرفه آثار نویسندگان و اهل قلم جنوب و ارائه دستاوردهای فرهنگی و هنری و اجرای برنامه‌های موسیقی محلی از دیگر برنامه‌های هر روز استان کرمان است که با حضور یوسف فرخی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان برگزار خواهد شد.
 
در روز استان فارس که جمعه ۶  اردیبهشت خواهد بود، ورکشاپ صنایع دستی فارس با حضور پنج نفر از هنرمندان پیشکسوت این استان برپا خواهد شد. برپایی ورکشاپ خوشنویسی با حضور پیشکسوت این عرصه مجید رستگارو ورکشاپ گل و مرغ با حضور مرضیه کازرونی هنرمند مطرح استان فارس از دیگر برنامه‌های روز استان فارس است.
 
در روز استان فارس که برنامه‌های آن با حضور مهدی امیدبخش معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان برگزار خواهد شد، همچنین دکتر مصطفی ندیم پژوهشگر حوزه عام و تاریخ با موضوع شیراز در ادوار مختلف سخنرانی خواهد کرد. شعرخوانی استاد احد ده‌بزرگی با گویش شیرازی هم از دیگر برنامه های روز استان فارس است. برپایی نمایشگاه و صنایع دستی فارس رونمایی از کتاب واژه نامه لهجه شیرازی با حضور مولف این اثر محمود سپاس‌دار، برپایی نمایشگاه عکس استاد پژمان ضیاییان با عنوان جاذبه‌های گردشگری فارس و شیراز، اجرای برنامه گلستان خوانی با حضور مرشد و طبل زورخانه، تک خوانی حامد فقیهی با گویش شیرازی، شعرخوانی خانم سهرابی و اجرای موسیقی قشقایی به سرپرستی استاد مسعود نامداری دیگر برنامه‌های روز استان فارس را تشکیل می‌دهند.
 
براساس همین گزارش در روز استان اردبیل هم که با حضور محمدپور معاون فرهنگی اداره کل ارشاد این استان برگزار خواهد شد، ضمن معرفی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری این خطه توسط اصحاب فرهنگ و هنر اردبیل، شخصیت‌های فرهنگی و هنری این استان هم درخصوص جایگاه کتاب و فرهنگ مطالعه سخنرانی خواهند کرد.
 
همچنین در این روز موسیقی محلی و نمایش توسط هنرمندان اردبیلی به اجرا درخواهد آمد و ضمن تقدیر از اصحاب فرهنگ و هنر این استان، از کتب تازه منتشر شده نویسندگان و شاعران اردبیل رونمایی خواهد شد.
 
در روز استان خراسان جنوبی که با حضور محمود رمضانی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان برگزار خواهد شد، یکشنبه ۸ اردیبهشت ماه خواهد بود، ضمن نمایش صنایع دستی و هنری این استان، موسیقی مقامی خطه خراسان جنوبی اجرا خواهد شد و به همراه شعرخوانی‌هایی با گویش محلی، از کتاب‌هایی که در این استان منتشر شده است رونمایی می‌شود.
 
همچنین در روز استان خوزستان که با حضور مرتضی جمشیدی معاون فرهنگی اداره کل ارشاد این استان برگزار خواهد شد، ضمن برپایی نمایشگاه عکس «سیل انسانیت» با محوریت موضوعی سیل در خوزستان با سخنرانی چهار تن از مدیران استانی از فعالان عرصه فرهنگی و هنری تجلیل خواهد شد.
 
شعرخوانی شاعران خوزستانی، رونمایی از تازه‌های نشر خوزستان، شاهنامه‌خوانی، رونمایی از کتاب، برپایی چادر کمک‌های فرهنگی به استان‌های سیل زده خوزستان و اجرای تئاتر میدان و موسیقی بومی از دیگر برنامه‌های روز استان خوزستان در سی ودومین نمایشگاه بین‌المللی استان تهران خواهد بود.
 
براساس همین گزارش در روز استان آذربایجان غربی هم که با حضور رسول بابازاده معاون فرهنگی اداره کل ارشاد این استان برگزار خواهد شد، ضمن سخنرانی مدیرکل حوزه کتابخوانی و نیز دو نفر از اصحاب قلم آذربایجان غربی در حوزه استان‌شناسی، موسیقی محلی این استان به اجرا درخواهد آمد و کتاب‌های با موضوع معرفی جاذبه‌های گردشکری این خطه به مراجعه کنندگان اهدا خواهد شد.
 
در روز استان کردستان هم که با حضور عبید رستمی معاون فرهنگی اداره کل ارشاد این استان برگزار می‌شود، ضمن اجرای دف نوازی و تجلیل از دو نویسنده فعال و ناشر برگزیده کردستان، از تازه‌های نشر این استان رونمایی می‌شود. اجرای هل پرکه توسط گروه نیشتمان سنندج، تجلیل از عبدالحمید حیرت سجادی، حسن پارسایی و رحمت صادقی و اهدای تندیس ماموستای زانا به خانواده شهید مطهری (علی مطهری) از دیگر برنامه‌های روز کردستان در نمایشگاه امسال کتاب تهران خواهد بود.
 
همچنین در روز استان کرمانشاه که با حضور جسری از معاونین اداره کل این استان برگزار می‌شود، شاعرانی مانند بیژن ارژن و محمدسعید میرزایی شعرخوانی می‌کند و از دو عنوان کتاب استاد میرجلال‌الدین کزازی با عناوین «در سرزمین سایه‌ها» و «کرمانشاه شهر شگرف ماه» که با همکاری نشر دیباچه کرمانشاه منتشر شده است، رونمایی می‌شود. سخنرانی کزازی در این برنامه هم گنجانده شده است.
 
برنامه های روز استان کرمانشاه در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اجرای موسیقی سنتی و سخنرانی استاد محمدعلی سلطانی مورخ و پژوهشگر برجسته این استان خاتمه می‌یابد.
 
سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که با شعار «خواندن توانستن است» از چهارشنبه ۴ اردیبهشت در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) آغاز به کار کرده است، تا ۱۴ اردیبهشت دایر است.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: