نامگذاری خیابان‌ها به نام بزرگان شعر با پیشنهاد خانه شاعران

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ دکترمحمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران از نامگذاری برخی خیابان‌ها و کوچه‌های شهر به نام شاعران معاصر خبر داد. این نامگذاری با پیشنهاد هیئت مدیره خانه شاعران در جلسه‌ای که با این عضو شورا تشکیل شده بود، صورت خواهد گرفت و کوچه‌های منتهی به باغ خانه شاعران مزین به اسامی این شاعران خواهد شد.

در همین راستا، دکترحق‌شناس از تصویب تغییر نام ۱۴ گذرگاه در مناطق ۱ و ۳ شهرداری در کمیسیون نامگذاری شورای شهر به نام شاعران معاصر خبر داده است. اسامی این ۱۴شاعر از لیست پیشنهادی ۳۰ نفره هیئت مدیره خانه شاعران انتخاب شده است که منوچهر آتشی، حسین منزوی، فروغ فرخزاد، هوشنگ ابتهاج، سیمین بهبانی، بیژن ترقی، محمدعلی سپانلو و محمد قهرمان از جمله این نام‌ها هستند.

سهیل محمودی، شاعر و عضو هیئت مدیره خانه شاعران ایران به روابط عمومی خانه شاعران ایران گفت: اولین نکته این است که برخی از بزرگان هنر و ادبیات هم‌روزگار ما در حجاب معاصریت قرار گرفته‌اند، یعنی از آنجا که هم عصر ما بوده‌اند، شأن، بزرگی و جایگاهشان آنگونه که باید شناخته نشده است.

محمودی با اشاره به اینکه بسیاری از شاعران مطرح امروز، شاگرد همین استادان بوده و در محضر آنها تربیت شده‌اند، ادامه داد: این اسامی، نام شاعرانی است که هم میان اهالی شعر و هم میان مخاطبان ادبیات امروز، افرادی شایسته بوده‌اند مانند اخوان ثالث، سیمین بهبهانی و یا عمران صلاحی که از شاعران مطرح روزگار خود بود و با اینکه در میان مخاطبان جدی شعر، جایگاه بالایی داشت، در میان عامه شعرخوانان، به قدر کافی شناخته نشد. پیشنهاد اختصاصی بنده این است که یکی از کوچه‌های نزدیک به باغ خانه شاعران به نام استاد مشفق کاشانی، غزل‌سرای توانا و مطرح هم‌روزگا ما مزین شود چراکه وی از بنیانگذاران اصلی خانه شاعران بوده است.

او همچنین گفت: نامگذاری خیابان‌های هم‌جوار باغ خانه شاعران، در عین حال که جلوه محلی را افزون می‌کند، می‌تواند شناسنامه‌ای فرهنگی نیز برای منطقه ایجاد کند. همچنین با نامگذاری کوچه‌ها به نام بزرگان ادبیات و شعر معاصر، گوش کودکان و نوجوانان ما با این اسامی آشنا می‌شود. طبعاً این شخصیت‌ها در آثار خود متجلی هستند و جوان‌ترها با آثار آنها بیشتر مرتبط می‌شوند و در نهایت تربیت و پرورش اتفاق می‌افتد.

سهیل محمودی در پایان یادآور شد: گاهی به تغییر نام خیابان‌ها و کوچه‌های قدیمی اعتراض می‌شود که در مواردی به جاست اما در این مورد، کوچه‌های مورد نظر نامگذاری خاصی ندارند و با عدد شناخته میشوند و حتی می‌توان این اعداد را در ادامه نام‌های جدید حفظ کرد.

در این رابطه، جواد زهتاب، شاعر و معاون اجرایی خانه شاعران ایران نیز با اشاره به دیدار اعضای هیئت مدیره این خانه با عضو شورای شهر تهران گفت: در دی‌ماه سال ۹۷ و طی دیداری که با دکترمحمدجواد حق‌شناس، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر داشتیم، اعضای هیئت مدیره خانه شاعران پیشنهادی مبنی بر نامگذاری کوچه‌های اطراف خانه شاعران با اسامی شاعران معاصر کشور مطرح کردند.

او در پایان گفت: در این دیدار که فاطمه راکعی، ساعد باقری، سهیل محمودی و بیوک ملکی حضور داشتند، این پیشنهاد مورد استقبال آقای دکترحق‌شناس قرار گرفت و پس از آنکه اسامی ۳۰ نفره پیشنهادی هیئت مدیره توسط این عضو کمیسیون فرهنگی در صحن علنی شورا مطرح شد، به تصویب این شورا رسید.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: