نامزدهای نهایی ششمین پایتخت کتاب ایران برنامه‌های خود را تشریح کردند


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حیدری، مدیرکل دفتر برنامه‎ریزی‎های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر پایتخت کتاب ایران با اشاره به برگزاری ششمین دوره این رویداد فرهنگی بیان کرد: خوشبختانه در این دوره علی‌رغم تنگناهای موجود برنامه‎های خوبی چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی به دبیرخانه ارسال شده است.
 
وی ادامه داد: به نظرم این نشان می‌‏دهد،  همان‌گونه که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز عنوان کرده بودند، مردم ایران را نمی‌توان از فرهنگ و کتاب جدا کرد.
 
حیدری با تاکید بر هم‎افزایی نهادهای شهری در برنامه‎های پایتخت کتاب ایران عنوان کرد: در شهرهایی که هم‎افزایی نهادهای شهری بالا بوده است، موفقیت بیشتری کسب کرده بودند‎ و برنامه‎های بهتری برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران ارائه کرده‎‏اند.
 
دبیر پایتخت کتاب ایران با اشاره تعداد شهرهای شرکت‎کننده در ششمین جشنواره پایتخت کتاب ایران عنوان کرد: در این دوره پس از انتشار فراخوان، ۱۶۶ شهر برنامه‌‏های خود را ارسال کردند که از این میان ۳۸ شهر به مرحله نیمه‎نهایی راه یافتند. پس از بررسی آثار در مرحله نیمه‎نهایی سرانجام پنج شهر اوز، بم، ری، شیراز و رفسنجان به دور پایانی راه‎یافتند.
 
در ادامه این نشست، نمایندگان در حضور اعضای شورای سیاست‎گذاری به ارائه برنامه‌‏های خود پرداختند.
 
فروغ هاشمی، رئیس اداره فرهنگ و استان شهر اوز در این جلسه درباره کتابخانه‏‌های تاسیس شده و در حال تاسیس این شهر، برنامه‌‏های کتابخوانی، استفاده از ظرفیت‎های خیران در حوزه کتابخوانی و دیگر اقدامات این شهر در حوزه ترویج کتابخوانی صحبت کرد.
 
اعظم جوشایی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد بم نیز با اشاره به پیشینه ۶‌هزار ساله این شهر، از فرصت پایتخت شدن این شهر برای بازگشت نخبگان برای ایجاد یک پویش فرهنگی و یاری رساندن به فعالیت‎های فرهنگی این شهر سخن گفت.
 
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهر رفسنجان نیز از اجرای ۳۶ طرح و برنامه، مشارکت ۷۰ نهاد در ترویج کتابخوانی و چهار طرح ویژه برای کتاب و کتابخوانی در شهر رفسنجان سخن گفت.
 
سیدحسن صفوی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد ری نیز با معرفی برنامه‌‏های این شهر به برنامه‎های ملی و بین‌‏المللی در این شهر مانند بزرگداشت علامه دهخدا، جلال آل‌احمد، شیخ کلینی و ابوفتح رازی، تاسیس کتابخانه‏‌های جدید در این شهر، توزیع کتاب در مناطق شهری و روستایی، تبلیغات شهری، ایجاد مبلمان شهری با موضوع کتاب و ساخت سردیس کتاب خبر داد.
 
صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان فارس نیز از استمرار برنامه‌‏های ترویج کتابخوانی در این شهر، همکاری نهادهای شهری در ترویج فعالیت‎های کتابخوانی، بازسازی قدیمی‏‌ترین کتابخانه در جنوب ایران، برنامه‎ باغ کتاب، ایجاد کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان و برنامه‎های ویژه برای مفاخر شهر را تشریح کرد.
 
داوران پس از گوش دادن به برنامه‌‏های استان‏‌ها، به بررسی برنامه‎ها پرداختند و مقرر شد نام شهرهای انتخابی خود را به دبیرخانه ارسال کنند.
 
در جلسه داوری ششمین پایتخت کتاب ایران که با حضور دکتر محسن جوادی برگزار شد اشرف بروجردی؛ رئیس کتابخانه ملی، محمد بهشتی؛ عضو شورای سیاست‎گذاری پایتخت کتاب ایران، مهدی جمالی‎نژاد؛ رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، محمود آموزگار؛ نائیب‌رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، علیرضا مختارپور؛ دبیرکل نهادکتابخانه‎های عمومی کشور، علی‌اصغر سیدآبادی؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حیدری؛ مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‎ریزی‎های فرهنگی و دبیر پایتخت کتاب ایران، فریدون عموزاده خلیلی؛ عضو شورای سیاست‎گذاری پایتخت کتاب ایران و فریبرز خسروی؛ رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‎رسانی ایران حضور داشتند.

windows 10 education

Antalya escort

این مطالب را به اشتراک بگذارید: