نامزدهای نهایی جایزه والتر اسکات اعلام شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بوک‌سِلر، نامزدهای نهایی جایزه داستان‌های تاریخی والتر اسکات اعلام شد و رئیس هیئت داوران اعلام کرد انتخاب برنده از میان آثار جذاب امسال کار دشواری است.
 
جایزه والتر اسکات که در سال ۲۰۱۹ وارد دهمین سال فعالیتش شد شش کتاب را به عنوان فهرست اولیه معرفی کرد تا برای به دست آوردن جایزه ۲۵ هزار پوندی با هم به رقابت بپردازند.
 
در میان نامزدهای اولیه نام نویسندگان شناخته‌شده‌ای چون اسی ادوگیان، مایکل اونداتیه، و آرونداتی روی به چشم می‌خورد اما فقط اونداتیه موفق شد به فهرست نهایی راه یابد. سال گذشته اسی ادوگیان  با کتاب «واشنگتن سیاه» در میان نامزدهای نهایی بوکر قرار گرفت و برنده جایزه گیلر، مهم‌ترین جایزه ادبی کانادا شد. مایکل اونداتیه هم برای «جنگ نور» در میان نامزدهای بوکر ۲۰۱۸ قرار داشت و همچنین برای کتاب «بیمار انگلیسی» موفق شد برنده جایزه برگزیدگان بوکر در پنجاه سال اخیر شود.
 
فهرست نهایی جایزه والتر اسکات ۲۰۱۹ به شرح زیر است:

«راهی طولانی از خانه» نوشته پیتر کاری
«پس از مهمانی» نوشته کرسیدا کانلی
«باد غربی» نوشته سامانتا هاروی
«حالا آزاد خواهیم بود» نوشته آندرو میلر
«چراغ جنگ» نوشته مایکل اونداتیه
«برداشت طولانی» نوشته رابین رابرتسون
 
آلیستر موفات، رئیس هیئت داوران جایزه والتر اسکات در سال جاری گفت: «در طول ده سال برگزاری این جایزه توجه مردم را به آثار متنوع تاریخی و همچنین دوره‌های تاریخی مختلف جلب کردیم. امسال نیز همینطور است و تنوع زیادی در آثار حاضر در فهرست نهایی وجود دارد. باعث افتخار ماست که در این سفر با شخصیت‌های داستانی همراه شده‌ایم و به آن‌ها را خوانندگانمان معرفی می‌کنیم.»
 
هیئت داوران جایزه والتر اسکات در سال ۲۰۱۹ شامل آلیستر موفات، الیزابت بوکلوچ، الیزابت لایرد، کاترین گرانت، جیمز هالووی، جیمز ناتی، و کرستی وارک است.
 
ارزش مالی این جایزه بسیار زیاد است و در میان پنج جایزه گران بریتانیا قرار دارد. برنده جایزه والتر اسکاتِ ۲۰۱۹ در تاریخ پانزدهم ژوئن در اسکاتلند اعلام می‌شود. برنده ۲۵ هزار پوند و هر کدام از نامزدهای حاضر در فهرست نهایی هزار پوند به عنوان جایزه دریافت می‌کنند. سال گذشته «چوبه دار» نوشته بنجامین مایرز به عنوان برنده جایزه والتر اسکات انتخاب شد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: