ناسا مخفی‌کاری نمی‌کند، حیات فرازمینی فعلا یافت نشده است

سمیر الله‌وردی، ویراستار علم و مدیر سایت علمی بیگ‌بنگ در گفت‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره تقابل علم و شبه‌علم در محتوای رسانه‌ها و کتاب‌ها گفت: علم ماهیت جذاب و گیرایی دارد به همین دلیل با فراگیر شدن برخی مباحث علمی در سال‌های اخیر، علم و شبه‌علم با یکدیگر به اشتباه گرفته می‌شود. موضوعی که این روزها بسیار مورد توجه عموم مردم جهان قرار گرفته است حیات فرازمینی است که گمانه‌زنی‌ها هم در آن بسیار است. 
 
این ویراستار علم افزود: اینکه در این کیهان بزرگ به جز زمین حیاتی دیگری مانند آن وجود دارد یا خیر به طور قطع موضوعی بحث‌برانگیز است؛ اما در بررسی‌های صورت گرفته مستندات شبه‌علمی بسیاری در این زمینه وجود دارد و حتی به مواردی برمی‌خوریم که اصلا واقعیت ندارد و همین محتوای غلط  به خورد ذهن مخاطب داده می‌شود. به اعتقاد من محتوای رسانه‌ها نقش زیادی را در این عرصه بازی می‌کنند و حتی به طرز تفکر دوستداران علم هم جهت می‌دهند. همواره تلاش من بر این بوده است که پیش‌زمینه‌های درست علمی را در اختیار مخاطبان قرار دهیم که اغلب مبتنی بر کتاب‌ها هستند. 
 
وی در پاسخ به این پرسش که چقدر در سایت‌های علمی به کتاب استناد دارند، گفت: همانگونه که پیش‌تر اشاره شد، قطعا یکی از اصلی‌ترین منابع سایت علمی بیگ‌بنگ کتاب‌هایی است که از سوی دانشمندان این عرصه در زمینه‌های گوناگون علم نجوم نوشته شده است. برای مثال درباره حیات فرازمینی، دانشمندان سه نوع جست‌وجوی متفاوت دارند، ابتدا به دنبال آب در سیارات دیگر می‌گردند، سپس کربن و بعد حیات مولکولی حیاتی است که دانشمندان در جست‌وجو آن هستند.
 
الله‌وردی گفت: در حقیقت وجود حیات فرازمینی در کل موضوعی است که برای مخاطبان خیلی جذاب و سوالاتی در این مورد برایشان همواره به وجود آمده است. شاید همین علتی باشد در اینکه موضوعات با خرافات آمیخته شده است. در این‌باره تقریبا دانشمندان به این قطعیت رسیده‌اند که به جز زمین هیچ حیات دیگری در کیهان وجود ندارد نمی‌توان گفت که ناسا هم این حیات را پیدا کرده است و مخفی می‌کند. چون شواهدی برای اثبات آن وجود ندارد. آن چیزی که ما می‌دانیم این است که دانشمندان به دنبال حیاتی هستند که در کره زمین وجود دارد که من معتقدم این کار اشتباه است.
 
وی ادامه داد: اگر تاکید کنیم که حیات در کره زمین بر پایه کربن شکل گرفته است؛ شاید در سیاره‌ای دیگر بر پایه یک عنصر ناشناخته دیگر شکل گرفته باشد که کاملا ماهیت آن با زمین فرق کند. اگر بخواهیم فقط با دید زمینی خود به مسئله حیات فرازمینی نگاه کنیم به نوعی محدودیت ایجاد کردیم. باید به فراتر از آن‌چیزی که در کره زمین وجود دارد اندیشید. من معتقدم نباید مسئله حیات در اذهان عمومی همان چیزی باشد که ما در کره زمین با آن‌ها مواجه هستیم.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: