مفاخر فرهنگ و ادب آذربایجان شرقی تجلیل می‌شوند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین بزرگداشت بهروز عزبدفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی در چهارمین برنامه «عصر کتاب استانی» سه‌شنبه (۵ شهریورماه) به‌همت موسسه خانه کتاب و با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.

بهروز عزبدفتری متولد ۱۳۱۷در تبریز و دانشیار زبان و ادبیات انگلیسی دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه تبریز است. کتاب‌های «آبگینه بر دوش و باران سنگ؛ برگردان انگلیسی اشعار برگزیده شاعران معاصر ایران»، «نعل در آتش (هفده گفتار در حوزه‌های ادبیات و زبانشناسی)»، «ادبیات و بازتاب آن»، «زبان و ذهن کودک»، «درباره نوآم چامسکی» و «روانشناسی هنر» از جمله آثاری است که از وی به چاپ رسیده است.

خلیل سلطان القرایی در سال ۱۳۲۹ در شهر تبریز به دنیا آمد. وی دکترای رشته فلسفه تعلیم و تربیت را پس از عزیمت به فرانسه از دانشگاه میرای فرانسه شهر تولوز در سال ۱۳۵۹ کسب کرد و از سال ۱۳۶۱ به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در گروه علوم تربیتی مشغول به کار شد. از جمله آثار وی می‌توان به کتاب‌های «مرزبان نامه»، «فلسفه تعلیم و تربیت و آرای تربیتی»، «یادنامه میرزا جعفر سلطان القرایی» و «در جست و جوی معنای زندگی» اشاره کرد.

حسین دوستی متولد ۱۳۳۸ در اهر انتشار کتاب را از سال ۱۳۷۳ و با اثر «تاریخ و جغرافیای ارسباران» آغاز کرد. کار تحقیق و تألیف کتاب را عمدتاً در موضوع ارسباران شناسی و به طور پیوسته ادامه داد. از جمله آثار وی می‌توان به « ادبیات مرثیه در ارسباران»، «همصدایی با شهریار»، «نگاهی به تاریخ و جغرافیای ارسباران»، «مشتاقی و مهجوری: یادنامه مفاخر و مشاهیر آذربایجان»، «عاشوراسرایی» و… اشاره کرد.

سلسله برنامه‌های «عصر کتاب استانی» در راستای برنامه‌های سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تحقق شعار «ایران فقط تهران نیست» و توجه موسسه خانه کتاب به اهالی قلم، مفاخر و ظرفیت‌های فرهنگی استان‌ها برگزار می‌شود.

موسسه خانه کتاب تاکنون و در قالب این سلسله برنامه‌ها از اسفندیار آهنجیده، مرید محمدی و علیرحم شایان، محمودرضا اکرامی‌فر، زنده‌یاد حاج داراب بدخشان، احمد عضدی و حسین مسرت تجلیل کرده است.

آیین بزرگداشت بهروز عزبدفتری، خلیل سلطان‌القرایی و حسین دوستی، ساعت ۱۸ روز سه‌شنبه (۵ شهریورماه) در تالار خاقانی تبریز واقع در خیابان امام خمینی (ره)، نرسیده به چهار راه آبرسان، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، برگزار می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: