معرفی نامزدهای مرحله اول بوکر عربی ۲۰۲۰

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه الیوم‌السابع-هیئت داوران جایزه بوکر عربی اسامی ۱۶ رمان راه یافته به مرحله اول جایزه بوکر عربی را از میان ۱۲۸ اثری که برای داوری در رقابت معتبرترین جایزه ادبی جهان عرب ارسال شده بودند معرفی کردند.

اعضای هیئت داوران امسال جایزه بوکر عربی را با ریاست محسن جاسم الموسوی، منقد عراقی و استاد مطالعات عربی و تطبیقی دانشگاه کلمبیا، افرادی چون بیار ابی صعب، منتقد و روزنامه‌نگار لبنانی، ویکتوریا زاریتوفسکایا، پژوهشگر روسی، امین الزاوی، رمان‌نویس الجزائری و ریم ماجد، روزنامه‌نگار مصری تشکیل می‌دهند.

در این فهرست اسامی ۳ نویسنده زن و ۱۳ نویسنده مرد به چشم می‌خورند که بین ۳۴ سال تا  75 سال دارند و از ۷ کشور مختلف عربی می‌آیند. این رمان‌ها به حوادث تاثیرگذار در جهان عرب می‌پردازد که بر منطقه عربی و میراث سرشار آن از لیبی قبل از دوران فراعنه، آسیای میانه در قرون وسطی، مصر در قرن نوزدهم، سوریه در آغاز قرن بیستم و تا سال‌های اخیر در عراق و الجزایر روشنایی می‌افکند. این رمان‌ها را به سرنوشت تمام عیار شهرهایی چون حلب، الجزایر و رباط و سرنوشت اشخاصی که می‌کوشند در بحبوحه جنگ و  ویرانی تاب بیاورند پرداخته است.

 اسامی نامزدهای مرحله نخست جایزه بوکر عربی عبارتند از:

«جنگ آهوی ماده» نوشته عائشه ابراهیم از لیبی
«کاروانسرای المتنبی» نوشته حسن اورید از مراکش
«از آن زن یهودی چه خبر» نوشته  سلیم برکات از سوریه
«خواب در مزرعه گیلاس» نوشته ازهر جرجیس از عراق
«هیزم سارایوو » نوشته سعید الخطیبی از الجزایر
«کسی بر آن‌ها نماز نگزارد» نوشته خالد خلیفه از سوریه
«پادشاه هند» نوشته  جبور الدویهی از لبنان
«مجله روسی» نوشته خلیل الرز از سوریه
«آخرین روزهای پاشا» نوشته رشا عدلی از مصر
«سفر برلک» نوشته مقبول العلوی از سعودی
«دادگاه اسپارتان» نوشته عبدالوهاب  عیساوی از الجزایر
«نردبان‌های ترولور» نوشته سمیر قسیمی از الجزائر
«حمام طلا» نوشته محمد عیسی المودب از تونس
«اختلاط فصل‌ها» نوشته  بشیر مفتی از الجزائر
«التانکی» نوشته  عالیه ممدوح از عراق
«فردقان» نوشته یوسف زیدان از مصر

 جایزه بوکر عربی از مهم‌ترین جوایز داستانی جهان عرب به شمار می‌رود که در سال ۲۰۰۷ به همت هیئت گردشگری و فرهنگ ابوظبی و با حمایت و پشتیبانی جایزه بوکر بریتانیا پایه‌گذاری شد. این جایزه صرفا در حوزه رمان برگزار می‌شود.

 به هریک از شش نامزد راه یافته به مرحله نهایی مبلغ ده هزار دلار و برنده نهایی مبلغ ۵۰ هزار دلار تعلق می‌گیرد؛ علاوه بر این‌که رمان برگزیده نهایی به انگلیسی نیز ترجمه خواهد شد

سال گذشته رمان «پست شبانه» نوشته هدی برکات برنده جایزه بوکر عربی در سال ۲۰۱۹ شد.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: