معرفی خبرگان قنات استان گلستان در یک کتاب

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گلستان، کتاب «خبرگان قنات استان گلستان» به قلم و پژوهش محمدعلی صلبی، کارشناس محقق بخش تحقیقات جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان)، لطف‌الله پارسایی، عضو هیات علمی بخش جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان و صفیه علیمحمدی، کارشناس ارشد خاکشناسی در چهار فصل شامل کلیات، قنات‌های استان گلستان، وقف قنات در استان گلستان و مصاحبه با مقنیان خبره استان گلستان همراه با ذکر منابع به رشته تحریر درآمده است.

نگارندگان این کتاب پژوهشی در پیش گفتار آن، عنوان کرده‌اند: «کتاب پیش رو حاصل تلاشی مجدانه به منظور تدوین و تالیف دانسته‌ها و تجربیات افرادی است که شاید بسیار کم شنیده و دیده شده‌اند. افرادی که بسیار کم‌توقع، پرتلاش، سختکوش، دارای پشتکار بالا، توانمند، قانع، بدون غل و غش‌اند».

همچنین در بخشی از این کتاب، آمده است: «وقف در فرهنگ مردم دارالمومنین استرآباد، جایگاه ویژه‌ای دارد. مردمان این سرزمین به تاسی از امیرالمومنین علی (ع) با وقف قنوات مختلف، منافع آن را در امور مذهبی هدیه می‌کردند. در بعضی از این وقف نامه‌ها، قنات‌ها پس از وقف بر اولاد ذکور و پس از انقراض آنان، وقف بر تعزیه داری حضرت اباعبدالله الحسین نموده‌اند و در بعضی نیز پس از وقف بر اولاد ذکور و پس از انقراض ایشان بر زوار امام رضا(ع) وقف شده‌اند. بعضی از وقف‌نامه‌ها نیز وقف برای عزاداری چهارده معصوم (ع) شده‌اند. در بعضی از این وقف‌نامه‌ها نیز وقف برای استفاده در امور عام مذهبی است. مثلا میرزامحمد حسین هروی شش دانگ کل قنات حاجی علیرضا را در قریه دنگلان خواجه، وقف بر خادم مسجد استرآباد نمود».
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: