مشهد میزبان ۱۴ ناشر جهان اسلام در چهاردهمین نمایشگاه قرآن کریم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، نشست مطبوعاتی چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم مشهد ظهر امروز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه و به فاصله دو روز مانده به آغاز به کار این نمایشگاه با حضور جمعی از مسئولین و نمایندگان رسانه‌های گروهی در مشهد برگزار شد.

جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این نشست ضمن بیان اینکه نمایشگاه این دوره رویکرد بین‌المللی دارد، گفت: حضور ۲۰ ملیت مختلف از کشورهای اسلامی که فرهنگ قرآنی، مدل‌های دینداری و روزه‌داری‌شان را به بازدیدکنندگان نمایشگاه معرفی می‌کنند، از شاخصه‌های تحقق این رویکرد است و به همین دلیل این نمایشگاه اولین نمایشگاه بین‌المللی قرآن محسوب می‌شود.

وی این نمایشگاه را نماد وحدت کشورهای اسلامی خواند و افزود: حضور این ۲۰ ملیت و برپایی جشنواره غذای ملل، جنگ قرآنی ملل، نشست‌های علمی بین المللی با نگاه به جهان اسلام و کرسی‌های نظریه‌پردازی علاوه بر تجربه معنوی، تجربه‌های فرهنگی و اجتماعی را برای مردم فراهم می‌کند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: حضور ۱۴ ناشر جهان اسلام به همراه ۴۵ نمایندگی از کشورهای عراق، سوریه، لبنان، تونس و ترکیه در کنار بیش از ۶۰ ناشر داخلی از ویژگی‌های نمایشگاه امسال است.

مروارید همچنین گفت: حضور ۹ نفر از قاریان و حافظان بین المللی از کشورهای عراق، پاکستان، تانزانیا، افغانستان، اندونزی، بنگلادش به همراه ۱۴قاری ایرانی با هدف بررسی جریان نگاه زیباشناسانه به قرآن از برنامه‌های فرهنگی این نمایشگاه است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه به سطوح مختلف انتظارات و حضور اقشار مختلف مردم اهمیت میدهد، افزود: با تدارک ۱۴ نشست نخبگانی برای دانشگاهیان و اصحاب فکر، در کنار حضور عموم مردم که همراه با نشاط معنوی و اجتماعی است حضور نخبگان و اندیشمندان را شاهد خواهیم بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه به معرفی بخش‌های هنری از جمله کتابت قرآن کریم، خوشنویسی آیات، اجرای نمایش‌های خیابانی با موضوعات قرآنی و مفاهیم اخلاقی، پرده خوانی قصه‌های قرآنی، غرفه سفال و سرامیک با نقوش اسلامی، پویانمایی و آثار کارتونی مضامین قرآنی، سحری‌خوانی و آثار و برنامه‌های ویژه کانون‌های فرهنگی و هنری حوزه علمیه خراسان رضوی و آستان قدس رضوی پرداخت.

مروارید افزود: امسال در این دوره از نمایشگاه ۲۲ سازمان و نهاد دولتی و غیردولتی مشارکت دارند و بسیار خوشحالیم که در این دوره همدلی بین مشارکت کنندگان برای باشکوه‌تر برگزار شدن نمایشگاه وجود دارد.

چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم خراسان رضوی از ۲۳ تا ۳۰ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۸ تا ۲۴ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی مشهد برگزار می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: