مراسم معارفه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل برگزار شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل، با حضور اسماعیل شفاعی، معاون اداری و مالی نهاد؛ روح الله هاشمی ذاکر، مشاور دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ مسعود امامی یگانه، معاون امور عمرانی استاندار اردبیل، مدیران و مسئولان حوزه فرهنگی استان اردبیل، مراسم تکریم و معارفه مدیران کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در سالن بیضا کتابخانه عمومی شهید مطهری اردبیل برگزار شد.

معاون اداری و مالی نهاد در این مراسم یکی از راهبرد های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را  حرکت در مسیر ارتقای مطالعه و ترویج فرهنگ مطالعه  عنوان کرد و گفت: در این راستا در پنج سال گذشته تلاش کردیم تا کتابخانه‌ها از حالت سنتی خارج شده و به یک باشگاه فرهنگی و اجتماعی چند منظوره تبدیل شوند.

شفاعی افزود: ایجاد انگیزه در بین کودکان و برنامه‌ریزی برای افزایش کتابخوانی کودکان یکی از برنامه‌های مهم در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است و در این راستا توجه به بخش‌های کودک و تامین تجهیزات مورد نیاز بخش‌های کودک اعم از منابع و تجهیزات مورد نیاز برای کودکان مورد توجه جدی بوده و ثمرات آن در تمامی کتابخانه‌های کشور مشهود است.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص انتخاب مدیران استانی گفت: بدور از نگاه سیاسی در انتخاب مدیران کل استان‌ها حرکتی را آغاز کردیم تا بر محور تخصص‌گرایی و تجربه از بین فعالان فرهنگی استان و به‌ویژه کارکنان با صلاحیت  مجموعه کتابخانه‌های استان‌ها مدیران انتخاب و مسئولیت را بر عهده بگیرند. در این راه از هرگونه نگاه سیاسی و حزبی نیز پرهیز کرده‌ایم.

معاون عمرانی استاندار نیز در این مراسم گفت: در حالی که تحولات  در حوزه‌های مختلف سرعت قابل توجهی به خود گرفته در بخش انتقال اطلاعات و همچنین آگاهی بخشی به مردم بهتر است به جای استفاده از عناصر متکثر، از کتاب به عنوان دوست مهربان بهره  بگیریم که این امر می‌تواند از دوران کودکی و با تقویت فرهنگ مطالعه کتاب آغاز شود.
 
مسعود امامی‌یگانه خاطر نشان کرد: با توجه به محدودیت اعتبارات دولتی در بحث کتابخانه‌سازی باید از تجربه مجمع خیرین مدرسه‌ساز استفاده شود تا در همه مناطق شهری و روستایی شاهد احداث و توسعه فضاهای کتابخانه‌ای باشیم.

رباب عزیزخانی مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان نیز در این مراسم با تشریح عملکرد پنج ساله خود گفت: در حال حاضر حدود ۶۰ هزار عضو فعال در کتابخانه‌های عمومی استان حضور دارند و منابع مکتوب کتابخانه‌ها  نیز از مرز یک میلیون نسخه گذشته است.

وی از احداث ۱۵ باب کتابخانه عمومی در دوره مسئولیت خود خبر داد و گفت: در این ۵ سال به ازای هر سال سه باب کتابخانه عمومی در سطح استان اردبیل افتتاح شده است.
 
عزیزخانی خاطر نشان کرد: کتابخانه‌های عمومی در برگزاری برنامه‌های متعدد در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و همچنین ارتقای کیفی و کمی برنامه رشد قابل توجهی داشته است که  این شاخصه‌ها نشان می‌دهد برنامه‌های اجرا شده در طراحی و اجرا  با یک برنامه‌ریزی درست و دقیق همرا بوده است.

پروانه رضا‌قلیزاده، مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی  اردبیل نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: تلاش خواهیم کرد در دوره جدید با بهره‌گیری از  تجربیات گذشته ضمن توسعه و گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی در بین گروه‌های مختلف جامعه، فضاهای کتابخانه‌ای را نیز افزایش دهیم و با اجرای برنامه‌های ترغیبی و تشویقی اهداف خود را عملیاتی کنیم.
 
وی خاطر نشان کرد: یکی از برنامه‌های اولویت‌دار ما تقویت بخش فرهنگی و کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد بود که سعی خواهیم کرد در مناطق مختلف شهری و روستایی گروه‌های مختلف سنی جامعه را با کتاب و لذت مطالعه آشنا کنیم.

در پایان این مراسم با اهدای لوح سپاس و هدایایی از زحمات و تلاش‌های رباب عزیزخانی مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل تقدیر و حکم انتصاب پروانه رضاقلیزاده به عنوان مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل به او اعطا شد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: