مراسم «توفیق؛ آفاق طنز و فکاهه در ایران» برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به مناسبت اهدای آرشیو و کتابخانه نشریه توفیق، به مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش های ایرانی و اسلامی) مراسمی با عنوان «توفیق؛ آفاق طنز و فکاهه در ایران» در تجلیل و بزرگداشت بنیان‌گذاران و همکاران این نشریه که جایگاه ممتازی در عرصه طنزنگاری در ایران دارد، برگزار می‌شود.

آیین رونمایی از این مجموعه، روزیکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ماه، با حضور حسن توفیق و سخنرانی کاظم موسوی بجنوردی، احمد مسجد جامعی، سید محمود دعایی، مژگان نی داود (رفیع)، هادی خانیکی، مسعود رضوی، عماد الدین قرشی و غلامرضا کیانی رشید برگزار می‌شود.

توفیق، هفته‌نامه فکاهی و طنزآمیز فارسی‌زبان ایران با حدود نیم قرن فعالیت از سال ۱۳۰۲ تا ۱۳۵۰ خورشیدی (۱۹۲۳ تا ۱۹۷۱ میلادی) بود. نخستین شمارهه توفیق در ۳۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۰۲ منتشر شد و انتشار آن در سه دورهه ناپیوسته ادامه یافت. از موضوع‌های همیشگی توفیق، ارائهه چهره نادان و عقب‌افتاده از نمایندگان مجلس بود که مجلس را نهادی سخیف معرفی می‌کرد. نخست‌وزیران نیز دستمایه اصلی کاریکاتورهای توفیق بودند. علاوه بر کاریکاتورهای سیاسی، کاریکاتورهایی با پیام‌های اجتماعی نیز در این نشریه چاپ شد که حکایت از فساد ادارات و دستگاه‌های دولتی و شرکت‌ها می‌کرد. این نشریه در سال ۱۳۵۰به علت همسو نبودن شیوه آن با سیاست‌های حکومتی و انتقادهای روزافزون از دستگاه حاکم با دستور شاه توسط نخست وزیر، هویدا توقیف شد.

زمان این مراسم نیز یکشنبه ۲۴ آذر، ساعت ۱۶ تا ۱۹ به نشانی مکان نیاوران، کاشانک، خیابان شهید پور ابتهاج، شماره ۲۱۰، مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: