لغو مهم‌ترین جایزه ادبی عاشقانه دنیا به دلیل اعتراض به نژادپرستی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، مهم‌ترین جایزه ادبی آمریکا برای نوشته‌های عاشقانه به دلیل انصراف داوران و شرکت‌کنندگان از این رقابت لغو شد. داوران و نویسندگان به دلیل آنچه نژادپرستی در حلقه نویسندگان عاشقانه آمریکا اعلام کردند از حضور در این جایزه انصراف دادند.
 
صبح امروز، سه‌شنبه بیش از ۳۰۰ کتاب از حضور در رقابت جایزه ریتا انصراف دادند. نویسندگان به تصمیم اخیر اتحادیه برای تأدیب کردن کورتنی میلان، نویسنده اعتراض داشتند. کورتنی میلان اخیراً در گفت‌وگو با روزنامه‌ها از کتاب «ماه آرمیده است» نوشته کاترین لین دِویس انتقاد کرد.
 
میلان، که سال‌ها در اعتراض به نژادپستی فعالیت می‌کند نوشته‌های دیویس در این رمان را یک «آشفتگی نژادپرستانه» در ارائه زنان چینی خوانده بود. دویس و همکارش به اتحادیه ریتا شکایت کردند و ادعا کردند میلان به حرفه و شهرت آن‌ها اسیب زده است.
 
اتحادیه ریتا هم رآی را به ضرر میلان صادر و او را یک سال از کار و برای همیشه از ریاست هر گروهی در جوایز مختلف محروم کرد. اینجا بود که مخالفت‌ها به این تصمیم افزایش یافت و نویسندگان زیادی اقدام به انصراف از جایزه کردند.
 
رئیس جایزه ریتا از کار خود انصراف داد و نویسندگان مطرحی چون نورا رابرتز به این تصمیم اعتراض کردند. اتحادیه ریتا از مواضع خود عقب‌نشینی کرد و رأی خود مبنی بر تأدیب کردن میلان را لغو کرد اما دیگر دیر شده بود و هزار نفر از اعضای اتحادیه نویسندگان عاشقانه آمریکا بیانیه‌ای در اعتراض به مسائل اخیر در اتحادیه امضا کرده بودند.
 
در نهایت جایزه ریتا در سال ۲۰۱۹ لغو شد. بنا بر گفته اعضای هیئت مدیره اعلام کردند انصراف بسیاری از نویسندگان از این جایزه بدان معناست که این جایزه نمی‌تواند برنده خوبی به نمایندگی از آثار سال ۲۰۱۹ داشته باشد و به طور کل نمی‌تواند محیط رمان‌های عاشقانه در سال ۲۰۱۹ را به خوبی انعکاس دهد. «این موضوع در دنیای آثار رمانتیک سبب شده است خیلی‌ها به اتحادیه ریتا بی‌اعتماد شوند و احساس کنند نمی‌تواند در سال ۲۰۲۰ عادلانه رفتار کند.»
 
میلان در توییتر خود نوشت «لغو مراسم جایزه ریتا در سال جاری منطقی‌ترین تصمیمی است که ریتا در دهه اخیر اتخاذ کرده است. این تصمیم قدمی در راه درست است اما بدون اذعان به اشتباه و تقصیر خود و تلاش برای جبران اشتباه رخ‌داده در حد همان یک قدم باقی خواهد ماند و تبدیل به سفری الهام‌بخش نمی‌شود.
 
این مطالب را به اشتراک بگذارید: