لزوم همکاری بین تولیدکنندگان و وزارتخانه‌های دولتی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)  نشست سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و تولیدکنندگان نهاده‌های کشاورزی كشور با حضور بیش از ۱۰۰ تولیدکننده برتر نهاده‌های کشاورزی و مشارکت کنندگان هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده کشاورزی تهران برگزار شد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی درباره اظهارات برخی اقتصاددان‌ها طی سخنانی گفت: همه باید به دنبال تولید باشند از یک سال و نیم قبل سیاست وزارتخانه این بوده که کالاهای نهایی با ارز نیمایی وارد شود و ارز ۴۲۰۰ برای کالاهای واسطه که در تولید موثر هستند تخصیص پیدا کند.

سرپرست وزارت جهاد با اشاره به تحریم‌ها و شرایط فعلی اقتصاد کشور گفت: شرایط امروز ما به گونه‌ای است که نیاز به همکاری بین تولیدکنندگان و وزارتخانه‌های دولتی بیش از گذشته احساس می‌شود. همین همکاری‌ها بوده که امروز خوشبختانه هیچ گزارشی مبنی بر گرانی و کمبود نهاده‌ها منتشر نشده است و ما در حوزه بذر، سموم و نهاده‌ها از ذخائر کافی برخوردار هستیم.
 
وی ادامه داد: در شرایط تحریم تعامل بیشتری لازم است در زمانی که محدودیت‌ها وجود دارد خشونت ناراحتی و بداخلاقی‌ها بیشتر می‌شود باید مواظب باشیم که تحریم‌ها ما را روبروی یکدیگر قرار ندهد.
 
وی با اشاره به لزوم تجهیز کشاورزی به فناوری و دانش نوین افزود: ما به این امر واقف هستیم و آن را قبول داریم اما باید محدودیت‌ها را نیز در نظر گرفت اکنون بسیاری از کشاورزها برای ادوات کشاورزی در تنگنا هستند و ما نتوانستیم ارز زیادی به آنها اختصاص دهیم. من از شما درخواست دارم که تعامل و همکاری بین خودتان و کشاورزان را بیشتر کنید و حتی الامکان اقدام به تولید کالاهایی که تا پیش از این وارد می‌کردیم بکنید. به طور مثال ما پیش از این فکر می‌کردیم که تولید آفت کش تکنیکال در کشور  میسر نیست اما بعدا یک سری از جوانان آمدند و امیدهایی به ما دادند وظیفه ما این است که از آنها حمایت کنیم.
 
به گفته کشاورز، طرف مقابل ما محکم افزوده و هر روز برگ جدیدی رو می‌کند تجارت دنیا را در اختیار دارد اروپایی‌ها تمایل دارند که با ما کار کنند اما پیچیدگی‌هایی اقتصاد آنها با آ‌مریکا مانع این کار شده است پس اگر می‌توانید شرکای دیگری پیدا کنید و واردات را از آنجا انجام دهید ما نباید به جایی برسیم که بذر گوجه یا بذر هندوانه در کشور نباشد. این امر مشکلات اقتصادی و اجتماعی درست می‌کند همیشه یک سناریوی دوم داشته باشید.
 
وی با اشاره به اظهارات هفته گذشته خود در اتاق بازرگانی مبنی بر حذف ۴۲۰۰ تومانی گفت: من هنوز به رغم برخی حرف‌ها به این امر اعتقاد دارم که تمام کالاها باید به سمت نیمایی شدن برود. از زمانی که گوشت نیمایی شد شاهد هستید که بازار چقدر آرام گرفت.
 
وی ادامه داد: ما نگران از دست رفتن بازارهای صادراتی شما هستیم زیرا بر این عقیده هستیم که علاوه بر تولید باید برای کشور ارزآوری هم داشت. هم اکنون ذخائر کود ما در انبار ۴۲ درصد بیش از سال گذشته است و تاکنون بیش از ۱۱ هزار و ۲۰۰ برند کود درخواست شده که ۹۷۰ عدد آن مورد تایید قرار گرفته است.
 
کشاورز درباره برخی مشکلات فعالان حوزه در حوزه فروش عنوان کرد: دولت فعال بخش کشاورزی نیست و  نمی‌توانیم تحکم کنیم یا تعیین تکلیف کنیم که کشاورز فلان کار را حتما بگیرد شما باید با کشاورازن ارتباط بگیرید و خودتان را معرفی کنید نباید از دولت انتظار ایجاد تقاضا داشته باشید ما فعال اقتصادی نیستیم.
 
وی درباره برخی اظهارات مبنی بر میزان مصرف بالای سم در تولیدات کشاورزی توضیح داد: من این را کاملا رد می‌کنم ما به نسبت تولیدات خود از مصرف سم کمتری نسبت به سایر کشورها برخوردار هستیم. تفاوت ما این است که آنها توقع سموم آفت کش دارند اما نهایتا ما به چند سم وابسته هستیم در نهایت به نظر می‌رسد میزان سم مصرفی ما بالاتر است. من از شما فعالان اقتصادی تقاضادارم تا تنوع سموم را بالاتر ببرید.
 
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی درباره اظهارات برخی اقتصاددان‌ها هم گفت: همه باید به دنبال تولید باشند از یک سال و نیم قبل سیاست وزارتخانه این بوده که کالاهای نهایی با ارز نیمایی وارد شود و ارز ۴۲۰۰ برای کالاهای واسطه که در تولید موثر هستند تخصیص پیدا کند. دوستانی که حرف من را نقد می‌کنند جواب این سوال را بدهند که اگر ما با ارز دولتی شکر و برنج ارزان وارد کنیم آیا به تولید داخل کمک می‌شود.
 
مسعود گیل آبادی رئیس انجمن تولید کنندگان سموم کشور نیز در بخش دیگری از این نشست طی سخنانی گفت: علیرغم تحریم‌های ظالمانه و ایجاد مشکلات عدیده برای تامین مواد اولیه، اعضای انجمن توانستند نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان را حتی بیش از نیاز کشور به موقع و با کیفیت بالا تامین کنند.
 
در ادامه این نشست درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات  به مشکلات گواهی بهداشت که توسط برخی تولیدکنندگان مطرح شد، اشاره کرد و گفت: تقریباً ۹ ماه پیش با مشکل گواهی بهداشت مواجه شدیم به طوری که کشورهای اروپایی و آمریکایی برای ایران گواهی بهداشتی صادر نمی کردند. با تدبیری مقرر شد که از سران قوا مجوز بگیریم و این کار انجام شد. در حال حاضر نیز مشکلی در این زمینه وجود ندارد و اگر نمونه خاصی است باید مطرح شود. البته کشوری که قصد صدور گواهی دارد، باید شرایط قرنطینه کشور ما را در گواهی لحاظ کند.
 
بخش‌های دیگری از این نشست به بیان مشکلات از سوی تولیدکننده برتر نهاده های کشاورزی اختصاص داشت.
 
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: