قم با کمبود قرائت‌خانه‌های عمومی مواجه است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، طبق سنوات گذشته مسئولان و فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی استان قم، در آیین کتابگردی پاییز ۹۸ با شعار «من هم می‌آیم» و با هدف ترویج و تبلیغ کتاب و کتابخوانی، از کتابفروشی‌های سطح شهر دیدن کردند.

این برنامه با بازدید بهرام سرمست استاندار، سیدموسی حسینی‌کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و عطاءالله جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم، از کتابفروشی «دنیای کتاب» آغاز شد.
 
سرمست ضمن تشکر از جامعه ناشران و افرادی که در زمینه تولید و عرضه کتاب فعالیت دارند، گفت: خوشبختانه در استان قم حوزه نشر در باب معارف دینی و اندیشه و فلسفه جایگاه بسیار خوبی برخوردار است و در مجموع در مقایسه با میانگین کشوری، رتبه بالایی داریم.
 
استاندار قم اضافه کرد: کتابخانه‌های عظیمی در سطح استان وجود دارد، منتها نکته‌ای که در استان باید به آن بپردازیم کتابخوانی است. باید فرهنگ کتابخوانی را گسترش بدهیم. عصر دیجیتال و فضای مجازی بیشترین نقش را در گسترش اطلاعات به خودش اختصاص داده است. از یک طرف فرصتی برای مطالعه جوانان است و از طرف دیگر آسیبی است که می‌تواند از کتاب فاصله ایجاد می‌کند.
 
استاندار قم به راه‌اندازی قرائت‌خانه‌های عمومی اشاره کرد و یادآور شد: مسأله‌ای که در قم جای آن خالی است و باید به آن سمت برویم، بحث قرائت‌خانه است؛ در کنار کتابخانه و کتابخوان باید قرائت‌خانه‌های عمومی را گسترش دهیم تا جوانان بخشی از اوقات فراغت را در این اماکن سپری کنند. این مسأله در اولویت برنامه‌های استان است.
 

 
یک وزارتخانه یا نهاد را مسئول حوزه کتاب قلمداد نکنیم
عطاءالله جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم هم نامگذاری روزی به نام کتابگردی را در رابطه با تبلیغ کتاب مؤثر دانست و گفت: به هر حال به عنوان یک حرکت نمادین زمانی که مسئولی به کتابفروشی‌ها بیاید و در اخبار و رسانه‌ها انعکاس پیدا کند شاید تأثیری داشته باشد اما با یک روز در سال اتفاق خاص و ویژه‌ای نمی‌افتد.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم بیان کرد: اگر واقعاً فکر می‌کنیم وضعیت کتابخوانی و کتابخانه در کشور به گونه‌ای است که باید بیشتر تلاش کنیم و به کار ویژه نیاز دارد، لازم است همه با هم سعی و تلاش‌مان را بیشتر کنیم و تنها یک وزارتخانه و نهاد را مسئول این حوزه قلمداد نکنیم؛ حتی مسئولان وزارت نفت هم باید به ترویج و توسعه و تبلیغ کتاب اهتمام ورزند.

وی اضافه کرد: ما نیازمند یک کار جمعی بین همه مسئولان هستیم. کتاب یک کالا است و هر کالایی نیاز به تبلیغ دارد. در بحث بازاریابی باید کالا در دسترس مشتری باشد. این اتفاق برای کتاب هم مثل همه کالا‌های دیگر باید اتفاق بیفتد تا مشتری خودش را پیدا کند.
 

هر وقت به کتاب نگاه دولتی شد، با شکست مواجه شدیم
مجید صحاف از فعالان فرهنگی استان قم نیز در این برنامه، به برخی از مشکلات و موانع تقویت کتابخوانی در جامعه اشاه کرد و گفت: مردم اگر کتاب نمی‌خوانند، ایراد از آنها نیست؛ بلکه نقص گروه‌های است که کتاب را در دسترس مردم قرار می‌دهند.‌ بماند که در حوزه تولید، نواقص زیادی داریم و این هم بر می‌گردد به اینکه اگر مردم مطالعه داشته باشند، بازخورد آن به نویسنده و ناشر هم خواهد رسید.
 
وی نگاه دولتی به حوزه کتاب را ناکارآمد خواند و گفت: سیاستگزار باید سیاست خودش را تنظیم کند، ناظر باید نظارت کند و بخش خصوصی باید چرخه کتاب را راه بیندازد و مطالعه را ترویج کند. هر وقت به کتاب در حوزه تولید، توزیع، ترویج و تبلیغ نگاه دولتی می‌شود، با شکست مواجه می‌شویم. طبیعی است که بهترین کاری که بخش خصوصی می‌تواند انجام دهد، این است که به صورت حرفه‌ای در حوزه کتاب بتواند تحت نظارت دولت و حاکمیت کار خودش را انجام دهد. امروزه در کشور ما توزیع و تبلیغ کتاب از همه چیز مهمتر است.

بر اساس همین گزارش، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم که در آئین کتابگردی حضور داشت، در سخنانی کوتاه بر گسترش اینگونه فعالیت‌ها در طول سال ضمن تاکید کرد.

حسینی‌کاشانی همچنین در حاشیه آئین «کتابگردی» در پاسخ به سوال خبرنگار ایبنا درباره آخرین وضعیت پروژه کتابخانه مرکزی قم، گفت: کتابخانه مرکزی استان قم ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. پروژه ساخت این کتابخانه جزو مصوبات سفر مقام معظم رهبری است و امسال هم از طرف دفتر معظم له، بازدیدی از کتابخانه داشتند و از پیشرفت آن راضی بودند.
 
حسینی کاشانی افزود: ان‌شاء‌الله اگر درخواست چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی ما محقق شود سال بعد شاهد افتتاح این مجموعه خواهیم بود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: