«قصه‌های عامیانه و تنوع فرهنگی در ایران» بررسی شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،  مریم عاملی رییس مرکز اسناد فرهنگی آسیای پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این نشست بر اهمیت رابطه میان قصه‌های عامیانه و تنوع فرهنگی در ایران تاکید کرد.

محمدحسین باجلان فرخی اسطوره‌شناس و از اعضای پیشین مرکز مردم‌شناس به مرور افسانه‌های عامیانه پرداخت و رابطه آنها را با اسطوره‌های ایرانی به بحث گذاشت.

علیرضا حسن‌زاده، عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سخنرانی خود را با عنوان قصه، بافت و مخاطب با تاکید بر تجربه میدانی خود که به کتاب‌های افسانه زندگان و کودکان و جهان افسانه تبدیل شده به بحث نهاد و معانی بافتی قصه‌ها را در حوزه‌های فرهنگی گیلکی، تالشی، بوشهری و مازندرانی مورد بررسی قرار داد.
 
وی با توجه به زوال تجربه روایت به معنای کلاسیک آن، از کوشش در باز بافتی کردن یا خلق بافت جدید از طریق به وجود آمدن میراث فرهنگی میان نسلی در برابرگسست میان نسلی سخن گفت که از طریق قصه‌گویی برای کودکان ایرانی ممکن خواهد بود.

در ادامه مهرداد ملک‌زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از اهمیت روایت‌های یونانی برای شناخت میراث روایی ایرانی سخن گفت و سخنرانی خود را با نام یکی از داستان مادی در آناباسیس، کسنفن (دفتر سوم) ارائه داد و قصه‌های ثبت شده در منابع یونانی را برای درک قصه‌های ایرانی مهم دانست.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: