قزوینی‌ها سال گذشته ۷۳۶ هزار جلد کتاب به امانت بردند

رویا اسماعیلی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قزوین، بیان کرد: قزوین از استان‌های فعال در حوزه ترویج و توسعه کتابخانوانی است و خوشبختانه روز به روز هم علاقمندی به کتاب در استان رو به افزایش است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین بیان کرد: ۳۶ کتابخانه عمومی نهادی و ۳۲ کتابخانه مشارکتی در استان قزوین فعال هستند و به کتابخوانان خدمات ارائه می‌کنند.

اسماعیلی گفت: خوشبختانه در حال حاضر کتابخانه‌های استان قزوین از وضعیت خوبی برخوردار هستند به‌طوری که سال گذشته بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، واحد منابع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در سال ۹۷ جزو ۳ استان برتر کشور شد.

وی افزود: در حال حاضر استان قزوین دارای ۶۷ کتابخانه عمومی با مجموع زیربنای ۳۲ هزار و ۱۹۸ مترمربع است و ۹۲۶ هزار عنوان کتاب را در خود جای داده‌اند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین گفت: از تعداد ۹۲۶ هزار و ۷۰۰ عنوان کتاب موجود در کتابخانه‌های عمومی استان قزوین نزدیک به ۲۶۸ هزار عنوان، از منابع اهدایی تامین شده است.

اسماعیلی یادآور شد: در حال حاضر ۴۵۹ هزار و ۷۰۰ عنوان از این کتاب‌ها در کتابخانه‌های عمومی شهرستان قزوین، ۱۴۰ هزار و ۵۰۰ عنوان در کتابخانه‌های عمومی البرز و ۱۰۲ هزار عنوان در کتابخانه‌های عمومی بوئین‌زهرا در دسترس علاقمندان است.

وی افزود: همچنین کتابخانه‌های عمومی شهرستان تاکستان نیز ۱۳۳ هزار و ۷۰۰ عنوان، کتابخانه‌های آبیک ۵۲ هزار عنوان و کتابخانه‌های شهرستان آوج ۳۷ هزار عنوان کتاب را در خود جای داده‌اند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین با اشاره به فعالیت اعضای ثابت کتابخانه‌های استان گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰ هزار عضو ثابت و  64 هزار عضو فعال به عضویت کتابخانه‌های عمومی استان قزوین درآمده‌اند و برنامه‌های ثابت فرهنگی و اجتماعی در حوزه کتاب و کتابخوانی با مشارکت این اعضای فعال برگزار می‌شود.

اسماعیلی بیان کرد: در حال حاضر شهرستان قزوین با ۲۹ کتابخانه برخوردارترین شهرستان از نظر تعداد کتابخانه بوده است و پس از آن شهرستان البرز با ۱۳ کتابخانه عمومی در رده دوم قرار دارد.

وی با اشاره به فعالیت ۱۰ کتابخانه در شهرستان بوئین هزار گفت: شهرستان آبیک، تاکستان و آوج نیز به ترتیب ۵،۷ و ۳ کتابخانه عمومی دارند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین همچنین درخصوص احداث بخش ویژه کودک و نوجوان در این کتابخانه‌ها، گفت: در حال حاضر ۳۶ بخش ویژه کودک و نوجوان در کتابخانه‌های عمومی استان قزوین ایجاد شده است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: