قدیمی‌ترین قرآن جهان در مشهد رونمایی شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدجلال حسینی در هفتمین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی که با موضوع رونمایی از قدیمی‌ترین قرآن جهان منسوب به حضرت علی (ع) در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: سرمایه‌ای که در موزه‌های آستان قدس وجود دارد، متعلق به همه مردم ایران و جهان اسلام است و باید تلاش کنیم آنها را به دنیا معرفی کنیم.

وی افزود: پیشران تحقق مرجعیت علمی در آستان قدس، کتابخانه این سازمان است و برای تحقق مرجعیت علمی نیاز داریم محققان بخش‌های مختلف در آستان امام رضا (ع) آثر خود را به نقد و بررسی بگذارند.

حسینی بیان کرد: به دنبال ایجاد اندیشگاه رضوی در سازمان کتابخانه‌های آستان قدس هستیم تا تضارب آرا با حضور محققان نویسندگان شکل گیرد. این اندیشگاه شاخص مهمی برای تحقق مرجعیت علمی آستان قدس است.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: ما با دیپلماسی کتاب به دنبال ارتقاء جایگاه آستان قدس در جهان اسلام هستیم  و در این راستا با مراجع عظام دیدار و با کتابخانه‌های مهم کشور تفاهمنامه همکاری امضاء کرده‌ایم و به دنبال تفاهمنامه با کتابخانه‌های بزرگ دنیا هستیم.

وی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم بتوانیم ارتباطی نظام‌مند و منسجم با موسسات پژوهشی و نویسندگان و پژوهشگران در جهان اسلام برقرار کنیم.

هیچ مصحفی نداریم که توسط یکی از صحابه نوشته شده باشد و همگی، منسوب هستند
در ادامه این مراسم، محمدرضا رضاپور کارشناس اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در سخنانی، گفت: امروز مصحفی بسیار فاخر و نادر با دستخط منسوب به حضرت علی (ع) رونمایی می‌شود که دارای ۳۴۱ صفحه و با خط کوفی و روی پوست آهو نوشته شده است.

وی ادامه داد: در جهان مصحفی که قطعاً گفته شود توسط یکی از صحابه نوشته شده باشد، نداریم و همه منسوب هستند؛ تمام قرآن‌هایی که تاکنون در دنیا شناخته شده، تنها ۶ یا ۷ برگ بیشتر ندارند و این قرآن از نظر قدمت و تعداد صفحات در جهان بی‌نظیر است و تنها ۲ درصد کمبود دارد.

اسناد آستان قدس سرمایه جهان اسلام است
معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد نیز در این مراسم گفت: یکی از بزرگترین سرمایه‌های جهان اسلام در موزه آستان قدس نگهداری می‌شود که می‌تواند موجب رشد علمی و تاریخی شود.

مهدی زارعی گفت: در شهرداری مشهد با تفاهمی که با مرکز اسناد و کتابخانه‌های آستان قدس داشیم کاری را شروع کردیم که بتوانیم این ذخیره‌ها را به مردم معرفی کنیم.

وی تصریح کرد: محور همه فعالیت‌های ایران، وجود مقدس امام رضا (ع) و ما افتخار می‌کنیم در شهرداری این عنصر تعالی بخش را در راس برنامه‌ها قرار داده است.

معاون فرهنگی شهرداری مشهد اظهار کرد: معتقدیم مشهد برای همه است و همه باید برای این شهر کار کنند زیرا جایگاهش بسیار بالاتر از مکان فعلی است.

زارعی یادآور شد: مشهد باید مقصد اول سفر و جایگاه علمی در جهان اسلام باشد و همه بضاعت ما برای تحقق این مهم در حرم رضوی وجود دارد.

وی بیان کرد: تلاش می‌کنیم با همکاری آستان قدس، فضایی را آماده کنیم تا این گنجینه‌ها در اختیار پژوهشگران و دلدادگان اهل بیت (ع) قرار گیرد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: