قدیمی‌ترین دستخط ناصرالدین شاه در پنج سالگی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) انتشارات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار به همراه انتشارات سخن کتاب «مرقع ناصری» را به کوشش مجید عبدامین منتشر خواهند کرد.
 
مجید عبدامین در گفت‌وگو با ایبنا ضمن ارائه این خبر گفت: «این کتاب مجموعه‌ای از یادداشت‌های پراکنده، سیاه‌قلم‌ها، سیاه‌مشق‌ها، مشق شب، طراحی‌ها، نقاشی‌های مداد رنگی، آبرنگ و گواش، به علاوه مجموعه‌ای از دست‌خط‌های افراد مشهور مانند امیرکبیر، مهدعلیا، محمد شاه قاجار و… است.»
 
او افزود: «ما نزدیک دویست قطعه طراحی از ناصرالدین شاه در این کتاب گرد آورده‌ایم و قدیمی‌ترین دستخطی که تا کنون از ناصرالدین شاه مشاهده شده و مربوط به پنج سالگی اوست هم در این کتاب منتشر خواهد شد. همچنین مشق خوشنویسی مربوط به نه سالگی ناصرالدین شاه و قدیمی‌ترین سلف‌پرتره‌هایی که او در سنین دوازده و سیزده سالگی از خود کشیده است از دیگر اسنادی است که در این کتاب منتشر شده است.»

عبدامین همچنین گفت: «کتاب مرقع ناصری هم‌اکنون در مرحله چاپ است و به چاپخانه فرستاده شده. امیدوار هستیم که این کتاب در نمایشگاه کتاب عرضه شود، هر چند که به دلیل فاصله اندک زمانی باقی مانده تا نمایشگاه، شاید رسیدن کتاب به نمایشگاه مشکل باشد.»

این مطالب را به اشتراک بگذارید: