«قبرستان عمودی» و «پسری که با پیرناها شنا کرد» را از دست ندهید

محمدرضا مرزوقی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نوجوان‌ها پیشنهاد داد در تعطیلات آخر هفته کتاب «قبرستان عمودی» را بخوانند و گفت: از جمله رمان‌های ایرانی که خواندنش را به نوجوانان در اوقات فراغت توصیه می‌کنم و در ژانر وحشت نوشته شده؛ مجموعه «دروازه‌ مردگان» نوشته‌ حمیدرضا شاه‌آبادی است که از سوی نشر افق چاپ و منتشر شده است.
 
این نویسنده و منتقد ادبی، افزود: من جلد اول این مجموعه را به نام «قبرستان عمودی» خوانده‌ام و فکر می‌کنم برای نوجوان‌هایی که به ژانر وحشت علاقه دارند مناسب است و خواندنش را هم برای لذت بردن و هم آموختن از تاریخ ابتدای قرن بیستم شهر تهران توصیه می‌کنم.
 
 

به گفته مرزوقی، به‌هرحال مخاطب این کتاب می‌تواند دو حظ ببرد؛ یکی از خواندن ژانری که در این روزگار بسیار پرطرفدار شده و چقدر خوشحالم که بالاخره اجازه دادند و البته به فکر افتادیم که در این ژانر خودمان تولید داشته باشیم و فقط به ترجمه بسنده نکنیم. دیگر این‌که با بخشی از تاریخ تهران آشنا می‌شوند، حداقل زندگی در بخشی از تاریخ پنهان این شهر.
 
وی در ادامه بیان کرد: حمیدرضا شاه‌آبادی تاریخ خوانده است و وقتی به ژانر می‌پردازد اثرش بی‌بهره از آموخته‌های تاریخی‌اش نیست. خصوصا تاریخ دوران قاجار و اواخر پهلوی که در این کتاب تصویر و نمودی عینی دارد.
 
مرزوقی در ادامه به نوجوانان علاقه‌مند به رمان‌های خارجی کتابی از دیوید آلموند را پیشنهاد داد و گفت: در زمینه‌ ترجمه هم می‌توانم به «پسری که با پیرناها شنا کرد» نوشته‌ دیوید الموند و تصویرگری الیور جفرز اشاره کنم که با ترجمه‌ روان ریحانه جعفری از سوی انتشارات  هوپا منتشر شده است.

به گفته این نویسنده، کتاب «پسری که با پیرناها شنا کرد» هم برای نوجوانان سرگرم کننده است و هم اطلاعات جذابی درباره کشتی و دریا و ماهی و … به مخاطب می‌دهد و به آن‌ها می‌آموزد که با ترس‌های‌شان روبه‌رو شوند.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: