فرار مالیاتی آمازون در انگلیس

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بوکسلر، بخش انبارها و پشتیبانی فروشگاه آمازون شعبه انگلیس می‌گوید دولت این کشور حدود ۱۴ میلیون پوند مالیات بر شرکت دریافت کرده است. مالیات بر شرکت یا مالیات در سود، مالیات مستقیم وضع شده بر سازمان‌های غیردولتی است که بر اساس سود لحظه‌ای برای آنها محاسبه می‌شود.
 
این مالیات به غیر مالیاتی است که به طور مستقیم از شرکت‌ها برای میزان درآمدشان دریافت می‌شود. به عبارتی میزان سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در انگلیس شاخص اصلی دریافت چنین مالیاتی است.
 
بنا بر اعلام مسئولان آمازون این شرکت در سال ۲۰۱۸ به خاطر استخدام دو سوم از کارمندانش حدود ۱۴میلیون پوند مالیات بر شرکت پرداخت کرده است. این مبلغ در سال ۲۰۱۷ حدود ۵میلیون پوند بوده است.
 
با وجود افزایش حجم درآمدهای آمازون به نظر می‌رسد این مبلغ شامل تخفیفاتی از سوی دولت انگلیس شده است. در سال ۲۰۱۵ آمازون نزدیک به ۱۶ میلیون پوند مالیات برای بخش انبار و پشتیبانی خود به دولت انگلیس مالیات پرداخت کرده بود.
 
ریچارد مورفی استاد اقتصاد دانشگاه لندن در واکنش به اخبار مالیاتی شرکت آمازون در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین می‌گوید این شرکت کمتر از حد واقعی به دولت انگلیس مالیات پرداخت می‌کند چون درآمدهای واقعی خود را اعلام نمی‌کند. وی معتقد است بر اساس حجم درآمدهای آمازون باید چیزی بالاتر از ۱۰۰میلیون پوند مالیات بر شرکت از آمازون دریافت شود.
 
آمازون پیش از این اعلام کرده بود که در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۲۰ میلیون پوند به خاطر درآمد ۱۱ میلیارد پوندی خود به دولت انگلیس مالیات بر درآمد پرداخت کرده است.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: