فراخوان نهاد برای جمع‌آوری اقلام فرهنگی و اعزام نیرو به مناطق سیل‌زده

به گزارش خبرگزاری کتاب (ایبنا)، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، آغاز سال جدید که با وقوع سیل در برخی استان‌های شمالی و غربی کشور همراه بود منجربه تحمیل خسارات سنگینی به برخی هموطنان‌مان شد، اما در مدت کوتاهی پس از این اتفاق، دستگاه‌های مختلف به کمک نیروهای مردمی اقدامات امدادی خود را برای کمک‌رسانی و همچنین تأمین نیازهای اولیه حادثه دیدگان سیل آغاز کردند که تا کنون نیز ادامه داشته است.

هادی آشتیانی، مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد با اشاره به ورود نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به موضوع امداد و خدمت‌رسانی به هموطنان سیل‌زده در این استان‌ها، گفت: در کنار نیازهایی که هموطنان سیل‌زده‌ و آسیب دیده ما به لحاظ مالی و تأمین نیازهای اولیه زندگی دارند، تأمین نیازهای روحی و روانی آنها در آینده‌ای نزدیک و به‌خصوص برای کودکان و نوجوانان، ضرورت پیدا می‌کند.

او افزود: طبیعتا هموطنانی که به‌واسطه وقوع سیل دچار خسارت شده‌اند، باید تا زمان بازگشت به شرایط سابق در کمپ‌ها و کانکس‌های پیش‌بینی شده از سوی دستگاه‌های مربوط به‌سر ببرند که ممکن است این شرایط برای آ‌ن‌ها و به‌خصوص برای کودکان و نوجوانان سخت و ملال‌آور باشد. برایناساس لازم است تا برخی دستگاه‌ها با پیش‌بینی این موضوع، اقدامات لازم را برای ارائه خدمات متناسب با این نیازها در مناطق سیل‌زده به‌کار ببندند.

مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد از اقدام کتابخانه‌های عمومی کشور برای جمع‌آوری و ارسال کتاب و اسباب‌بازی به مناطق سیل‌زده خبر داد و گفت: بنابر بررسی‌های به عمل آمده، فراخوانی از سوی نهاد برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی در حوزه کودک و نوجوان اعم از اسباب‌بازی و کتاب منتشر شد تا مردم بتوانند کتاب و اسباب بازی‌های قابل استفاده و در حد نو خود را با مراجعه به کتابخانه‌های سراسر کشور تحویل دهند تا پس از جمع‌آوری از هر استان، به استان‌های گلستان لرستان و خوزستان ارسال شود.

هادی آشتیانی ادامه داد: براین‌اساس اسباب‌بازی میان کودکان و کتاب‌ها میان همه سیل‌زدگان مستقر در کمپ‌ها در سنین مختلف توزیع می‌شود تا از این طریق بتوانیم به کاهش دردها، سختی‌ها و مشکلات آنها کمک کنیم.

او همچنین از اعزام همکاران داوطلبان در نهاد کتابخانه‌های عمومی برای ارائه خدمات فرهنگی و امدادی خبر داد و گفت: طی روزهای گذشته از وقوع سیل، درخواست‌های بسیاری از سوی همکاران نهاد برای حضور در مناطق سیل‌زده و ارائه خدمات فرهنگی و امدادی داشتیم که بدین ترتیب فراخوانی در این زمینه منتشر شد که با استقبال خوب همکاران روبه‌رو شد و بخش قابل توجهی از کتابداران برای ارائه خدمات فرهنگی، در این فراخوان ثبت نام کرده‌اند.

مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد دراینباره توضیح داد: اولویت  ما در اعزام نیرو به مناطق سیل‌زده، ارائه خدمات کتابخانه‌ای و فرهنگی است که در راستای توزیع کتاب و اسباب بازی جمع‌آوری شده میان خانواده‌ها و کودکان صورت می‌گیرد و با اعزام کتابخانه‌های سیار به کمپ‌های محل استقرار این هموطنان برنامه‌های مختلفی مانند قصه‌گویی، مسابقات کتابخوانی و سایر برنامه‌های سرگرمی اجرا خواهد شد. همچنین برخی همکاران ما نیز داوطلب فعالیت‌های امدادی در حوزه‌های مختلف هستند که در حال ساماندهی آن‌ها نیز هستیم تا در اولین فرصت کار اعزام آن‌ها آغاز شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: