عرضه ۲۴۰۰ عنوان کتاب از سوی به‌نشر در نمایشگاه کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی به‌نشر، حسین سعیدی در نشست خبری به مناسبت برگزاری سی و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با اشاره به حضور متمرکز آستان قدس رضوی با محوریت انتشارات به‌نشر به‌عنوان بزرگترین ناشر شرق کشور در نمایشگاه، اظهار کرد: دو هزار و ۴۰۰ عنوان کتاب با موضوعات متعدد و برای گروه‌های سنی مختلف از تمامی موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی در فضایی حدود ۳۰۰ مترمربع در چهار غرفه عمومی، کودک و نوجوان، دانشگاهی و بین‌الملل عرضه می‌شود.
 
وی افزود: در بخش عمومی یک‌هزار و ۳۰۰ عنوان کتاب، بخش کودک ۶۰۰ عنوان کتاب، ۲۰۰ عنوان کتاب در بخش دانشگاهی و ۳۰۰ عنوان کتاب نیز در بخش بین‌الملل و عربی عرضه خواهد شد.
 
مدیرعامل به‌نشر گفت: علاوه بر تازه های به‌نشر، جدیدترین آثار دیگر موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی همچون بنیاد پژوهش‌های اسلامی، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد، بنیاد فرهنگی رضوی، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه امام رضا(ع)، مؤسسه جوانان و سایر تولیدات بخش‌های مختلف آستان قدس رضوی در این غرفه‌ها ارائه می شود.
 
سعیدی ادامه داد: موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی با محوریت به‌نشر برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران، هفت هدف اصلی شامل عرضه و توزیع کتاب، تامین و خرید کتاب و محصولات مورد نیاز سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی، فعالیت های فرهنگی و تخصصی، ارتباط با پدیدآورندگان و نویسندگان، ارتباط با نخبگان و فعالان فرهنگی، ارتباط تجاری با مجموعه ناشران و پخش کنندگان و تبلیغ و برندسازی فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس رضوی را دنبال می‌کنند.

وی با اشاره به مدیریت غرفه‌های شرکت‌کننده در نمایشگاه تصریح کرد: در بخش عمومی انتشارات به‌نشر، در بخش دانشگاهی، دانشگاه امام رضا (ع) و دانشگاه علوم اسلامی رضوی و در بخش بین‌المللی و عربی، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به‌عنوان متولی حضور دارند.
 
ارائه ۲۰۰ اثر جدید در نمایشگاه
 
مدیرعامل به‌نشر در ادامه با بیان اینکه امسال انتشارات به‌نشر با حدود ۲۰۰ اثر جدید در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور خواهد داشت، گفت: از این تعداد،‌ مهم‌ترین آثار مربوط به مجموعه کتاب‌های رمان بزرگسال است.
 
سعیدی با بیان اینکه در حوزه فرهنگی مهم‌ترین رویکرد و سیاست آستان قدس رضوی حضور به‌عنوان ناشر مذهبی و مرجع  است، افزود: در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ۱۵ رمان جدید از به‌نشر و ۱۳ عنوان کتاب در ۲۰ مجلد برای نوجوانان در موضوعات معارف اسلامی، سنت و سیره اهل بیت (ع)، گفتمان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و سبک زندگی اسلامی از نویسندگان برجسته کشور رونمایی خواهد شد.
 
وی ادامه داد: از مجموعه تولیدات به‌نشر در پایان سال ۹۷، مجموعه ۱۵ جلدی «یک روایت معتبر» که به بیان وقایع و حوادث انقلاب اسلامی می‌پردازد و رمان «هم قسم» شرح زندگی و خاطرات ام یاسر، همسر شهید سید عباس موسوی؛ دبیرکل پیشین حزب‌الله لبنان، در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی خواهد شد.
 
خرید منابع جدید مورد نیاز سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی
 
مدیرعامل به‌نشر با بیان اینکه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی در سطح کشور است که زمینه حضور عمده فرهیختگان نخبگان، فرهنگیان، دانشجویان و حوزویان را فراهم می‌کند، اظهار کرد: ارتباط و همفکری با نخبگان و فعالان فرهنگی، ارتباط با پدید آورندگان و هنرمندان تولید آثار مکتوب، ارتباط تجاری و نهادی با ناشران فعال کشور، اجرای فعالیت‌های فرهنگی در سرای اهل قلم، فروش کتاب‌های تولید شده آستان قدس رضوی و تبلیغ و برندسازی فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس رضوی، مهم‌ترین اهداف ما از حضور در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است که براساس اهداف تعیین شده در چهار محور اجرایی، فرهنگی، تجاری، اطلاع رسانی و تبلیغات، برنامه‌هایی را اجرا خواهیم کرد تا حضور قدرتمندی  در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران داشته باشیم. 
 
وی گفت: مسئولیت خرید منابع جدید مورد نیاز سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و سایر کتابخانه‌های وابسته از نمایشگاه کتاب تهران نیز برعهده به‌نشر است. با توجه به حضور گسترده ناشران مختلف، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بهترین محمل برای تامین منابع و کتاب‌های کتابخانه‌های وابسته آستان قدس رضوی با قیمت مناسب است. 
 
عرضه ۲۷ اثر جدید به‌نشر برای نخستین‌بار در نمایشگاه کتاب تهران
 
مدیرعامل به‌نشر همچنین بیان کرد: ۲۷ عنوان کتاب جدید در دست انتشار به‌نشر به سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌رسد و برای اولین‌بار عرضه می‌شود. این آثار شامل رمان، داستان کوتاه، شعر، قرآن و ادعیه در گروه‌های عمومی، کودک و بزرگسال و با موضوعات فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی، سبک زندگی، سنت و سیره اهل‌بیت (ع)، معارف اسلامی و متون دینی می‌باشد که در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه می‌شود.
 
سعیدی با اشاره به عناوین این آثار افزود: «اوسنه‌ی گوهرشاد»، «آبی ها» و «موقف» با موضوع رضوی، سنت و سیره اهل‌بیت (ع) و فرهنگ زیارت به عنوان جدیدترین آثار سعید تشکری از نویسندگان مشهدی و مدرسان ادبیات داستانی و دراماتیک در نمایشگاه عرضه خواهد شد.
 
وی ادامه داد: «فضای مجازی» به قلم سید ابوالحسن فیروزآبادی عنوان دیگر اثری است که از سوی انتشارات به‌نشر با موضوع سبک زندگی به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌رسد. همچنین کتاب «مثل یک خواب عمیق» از مجموعه گنجینه رمان نوجوان با موضوع سبک زندگی اسلامی نوشته عزت‌الله الوندی از دیگر تولیدات جدید این انتشارات است.
 
مدیرعامل به‌نشر گفت: «سنگر علاف ها» و «پیرمرد و حوری» با موضوع فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی عنوان جدیدترین آثار اکبر صحرایی است که انتشارات به‌نشر در سال ۹۷ کتاب «آرزوی چهارم» از سری مجموعه روزهای جنگ را از وی برای کودک و نوجوان منتشر کرده بود. «سنگر علاف ها» و «پیرمرد و حوری» از تولیدات جدید به‌نشر برای گروه سنی بزرگسال است که در نمایشگاه کتاب تهران در دسترس علاقه‌مندان خواهد بود.
 
«روطه؛ جبهه‌ای به عرض ۱۰ متر» نوشته احمد طاووسی، «یک روایت معتبر درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری» از مجموعه یک روایت معتبر، « مرد قورباغه‌ای» از مجموعه روزهای جنگ و «خبر ناگهان پخش شد» از مجموعه اشعار انقلاب سروده سید سعید هاشمی از دیگر آثار منتشر شده و در دست انتشار به‌نشر با موضوع فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران خواهد بود که مدیرعامل انتشارات آستان قدس رضوی به آن‌ها اشاره کرد.
 
وی در ادامه بیان کرد: در حوزه معارف اسلامی، «مبانی حسابرسی از دیدگاه جهان بینی اسلامی» نوشته حسین کیانخواه، «50 تکلیف و وظیفه مؤمن نسبت به دیگران از امام سجاد(ع)»، «سه فندق گمشده» از مجموعه داستان های شکر خدا نوشته کلرژوبرت نویسنده فرانسوی و مسلمان، «یک سبد انجیر بچین» از مجموعه فرهنگ وقف نوشته سید محمد مهاجرانی و «روزی که ماه دلش گرفت» به قلم مرتضی دانشمند از مجموعه قصه‌های احکام برای کودکان به این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌رسد.
 
سعیدی گفت: در حوزه متون دینی، قرآن کریم «خط عثمان طه» در سه قطع جدید با جلد چرم رنگی، مناجات با خدا شرح حدیث شریف کساء، دعای علقمه، ختم سوره مبارکه یس به انضمام زیارت عاشورا و دعای توسل و مناجات استغفار هفتاد بند از حضرت امیرالمؤمنین(ع)، در قطع نیم جیبی و جیبی برای نخستین‌بار توسط به‌نشر به نمایشگاه خواهد رسید.
 
مدیرعامل به‌نشر با اشاره به کتاب‌های در دست انتشار با موضوع سنت و سیره اهل‌بیت (ع)، افزود: علاوه بر سه اثر از سعید تشکری، کتاب‌های «اسم تو یعنی بهار» نوشته شاهین رهنما، «سبک زندگی و گفتار پیشوایان برگزیده» و جلد ششم از مجموعه قصه‌های نهج‌البلاغه با عنوان «گنجشک‌ها تب کرده‌اند» از مجید ملامحمدی در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود. عناوین «آواز آسمانی عشق» به قلم حمیدرضا سهیلی از نویسندگان پیشکسوت مشهدی و « دل اندروا» نوشته ام‌البنین ماهر از نویسندگان نوقلم سلسله نشست‌های عصرانه داستان‌نویسان رضوی در سه‌شنبه های به‌نشر است که به نمایشگاه کتاب تهران می‌آید.

وی یادآور شد: جلد ۶ تا ۱۰ «قصه ما مثل شد» نوشته محمد میرکیانی که توسط انتشارات به‌نشر منتشر شده است در قطع وزیری کوتاه و جیبی به نمایشگاه کتاب می‌رسد.
 
سعیدی همچنین از رونمایی آثار دیگر موسسات آستان قدس رضوی همچون جلد دوم کتاب «دایره المعارف آستان قدس رضوی»، «احادیث کاشی های ظرفام»، «صعود چهل ساله» و … در نمایشگاه کتاب خبر داد.
 
حضور نویسندگان و اجرای برنامه‌های فرهنگی در غرفه های «به‌نشر»
 
مدیرعامل به‌نشر با اشاره به حضور نویسندگان کتاب‌های کودک و نوجوان و بزرگسال در غرفه‌های این انتشارات در سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تصریح کرد: دیدار علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی با نویسندگان و جشن امضا و رونمایی آثار، ازجمله برنامه‌های فرهنگی انتشارات به‌نشر در مدت زمان برگزاری نمایشگاه کتاب است. نشست تخصصی تصویرگری ادبیات دینی کودک نیز در نمایشگاه کتاب تهران برگزار می‌شود. جزئیات برنامه‌های فرهنگی انتشارات به‌نشر در نمایشگاه کتاب نیز به‌زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 
برگزاری پویش مردمی «کتاب نذری» برای دومین سال متوالی
 
وی همچنین از برگزاری فعالیت پویش مردمی «کتاب نذری» برای دومین سال متوالی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و گفت: غرفه‌های انتشارات به‌نشر در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب، میزبان تمام واقفان کتاب خواهد بود تا با حضور در این غرفه‌ها کتاب‌های خود را اهدا کنند.
 
سعیدی رسالت پویش مردمی «کتاب نذری» را افزایش توجه مردم به کتابخوانی و نذر کتاب عنوان کرد و افزود: یکی از اصلی‌ترین موانع مطالعه کتاب نبود امکانات و قدرت خرید به‌ویژه در مناطق محروم کشور است که بخشی از این نیاز با اهدای کتاب و ایجاد کتابخانه برطرف می‌شود. در این پویش مردمی هیچ محدودیتی برای اهدای کتاب‌ وجود ندارد. شهروندان می‌توانند در هر موضوعی کتاب‌های نو و یا استفاده شده را نذر کنند.

مدیرعامل به‌نشر تصریح کرد: تمام کتاب‌ها بعد از تجمیع، از لحاظ تمیزی و فرسودگی پالایش و بر اساس موضوعات استاندارد و قابل استفاده دسته‌بندی می‌شوند تا برای تجهیز هدفمند کتابخانه‌های مناطق محروم، اهدا به دانش‌آموزان نیازمند یا ایجاد کتابخانه سیار، آرشیو شوند.
 
تمدید پویش مطالعاتی «در هوای انقلاب» تا پایان اردیبهشت‌ماه
 
وی همچنین از تمدید پویش مطالعاتی کشوری «در هوای انقلاب» تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به حضور گسترده علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در نمایشگاه کتاب تهران و استفاده از این ظرفیت عظیم کتابخوانی، پویش مطالعاتی «در هوای انقلاب» تمدید می شود. این پویش مطالعاتی در سه بخش برگزار می شود. در بخش نخست این پویش مطالعاتی سه رُمان انقلاب شامل کتاب‌های «خلوت مدیر»، «تیغ و تاج» و «آدم‌های غلط» از آثار منتشر شده در سال۹۷ و پرفروش‌های به‌نشر به‌عنوان منابع پویش مطالعاتی «در هوای انقلاب» انتخاب شده‌اند.
 
سعیدی با اشاره به فعالیت ۳۲ مرکز فعال فروشگاهی عرضه کتاب در مشهد و دیگر استان‌های کشور، ادامه داد: افزایش ۳۰ درصدی فروش در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پیش‌بینی شده است.
 
برنامه‌ریزی تولید ۴۰۰ عنوان کتاب در سال ۹۸
 
مدیرعامل به‌نشر با بیان اینکه در سه سال اخیر تولید کتاب در موضوع امام رضا (ع) و زیارت به ۱۲۹ اثر رسیده، افزود: در این مدت بیش از ۸۹ درصد آثار تولیدی به‌نشر در حوزه معارف اسلامی، سبک زندگی، سنت و سیره رضوی و… بوده است.
 
وی با گریزی به برنامه‌های سال ۹۸ این انتشارات، گفت: برنامه‌ریزی برای تولید حدود ۴۰۰ عنوان کتاب، رشد ۴۰ درصدی فروش و افزایش برنامه‌های تبلیغی و ترویجی پیش‌بینی شده است.

وی در ارتباط با عرضه سه هزار محصول سوغات فرهنگی زائر از ۶۰۰ تولیدکننده داخلی در فروشگاه بزرگ سوغات زائر رضوی اظهار کرد: برمبنای این رویکرد، تولید بیش از ۳۵۰ محصول سوغات فرهنگی زائر در دستور کار قرار دارد که در یک سال اخیر هفت میلیارد تومان گردش کالا برای فروشگاه به ارمغان آورده است.

سعیدی در پایان از افتتاح چهار شعبه جدید عرضه کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر در مراکز استان‌ها و دو شعبه در حاشیه شهر مشهد به‌عنوان برنامه‌های این انتشارات در سال ۹۸ خبر داد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: