شعبه انجمن ایرانشناسی در دانشگاه دامغان افتتاح شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، مراسم افتتاح شعبه انجمن ایرانشناسی در کتابخانه مرکزی دانشگاه دامغان با حضور دکتر محمود جعفری دهقی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس انجمن ایرانشناسی کشور، بصیری، رئیس دانشگاه و گروهی از مسئولین و دانشجویان دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر محمود جعفری دهقی درباره مفهوم، تاریخچه، راهبرد و اهداف ایران شناسی در ایران و جهان سخن گفت و سپس به تشریح تاریخچه انجمن ایرانشناسی پرداخت.

وی افزود: از جمله محور‌های فعالیت این انجمن می‌توان به گردآوری و تهیه منابع علمی، اجرای پروژه‌های پژوهشی با کمک سازمان‌ها یا موسسه‌های پشتیبان، انتشار مجله‌های علمی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و بزرگداشت و بررسی آثار ایرانشناسان اشاره کرد.

رییس انجمن ایرانشناسی کشور یادآور شد: ایرانشناسی شاخه‌های گسترده‌ای دارد که باید به هر یک از آنها به صورت تخصصی پرداخت.

بصیری نیز در ادامه به چگونگی ایجاد رشته ایرانشناسی در دانشگاه اشاره کرد و خواستار تعامل بیشتر با انجمن ایرانشناسی و چاپ نشریه با همکاری این انجمن شد.

یادآوری می‌شود، دکتر جعفری دهقی، استاد پیشین دانشگاه‌ هاروارد در نشست «شاهنامه سرچشمه هنرهای ایرانی» که در مجموعه فرهنگی هنری خانه تسنیم برگزار شد، برای دوستداران شاهنامه سخنرانی کرد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: