شخصیت عبید زاکانی بر اساس غزلیات او تحلیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهر کتاب، عبید زاکانی از شخصیت‌های مهم و تاثیرگذار در فرهنگ ایرانی به شمار می‌آید و شناخت ابعاد مختلف شخصیتی او، برای همگان، جالب است. البته بهترین تجلیگاه شخصیت عبید لطایف اوست، ولی اشعار جدی عبید نیز اطلاعات دقیق و عمیقی در مورد زوایای گوناگونِ شخصیتِ او در اختیار ما قرار می‌دهند.

به نظر می‌رسد در میان اشعار جدی عبید، غزلیات او ارزش بیشتری دارند چون شاعر، در غزل، با صراحت و سادگی و شفافیت بیشتری، درمورد خصوصی‌ترین احوال و اندیشه‌های خود سخن می‌گوید و خود را بی‌نقاب و نفاق در معرض دید دیگران قرار می‌دهد.

هشتمین و نهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ عبید زاکانی در روز چهارشنبه اول و هشتم اسفند، ساعت ۱۶:۳۰ به بررسی و تحلیل شخصیت عبید زاکانی بر اساس غزلیاتش اختصاص دارد، که با سخنرانی دکتر ایرج شهبازی در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

در این درس‌گفتار بر اساس اطلاعات مستقیم و غیرمستقیمی که از  غزلیات عبید استخراج و استنباط می‌شود ویژگی‌های شخصیتی‌اش تحلیل می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: