سیداسعد شیخ‌الاسلامی محقق پیشکسوت کرد درگذشت

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، پروفسور سیداسعد شیخ الاسلامی نویسنده و محقق کرد، صاحب کرسی و مؤسس رشته فقه شافعی در دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد و طراح و بانی آزمون تعیین سطح روحانیان اهل سنت، امروز چهارشنبه ١١ دیماه ١٣٩٨ در سن ٨٩ سالگی در تهران درگذشت.

سیداسعد شیخ‌الاسلامی در سال ۱۳۱۱ در شهرستان سنندج به دنیا آمد. وی فرزند سیدمحمد و نوه سید عبدالعزیز شیخ‌الاسلام کردستان از خانواده‌های مشهور و اهل علم در کردستان بود.

وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در سنندج به پایان رساند و برای ادامه تحصیل به تهران آمد و در دانشکده ادبیات و علوم انسانی ثبت‌نام کرد و به اخذ درجه لیسانس در رشته زبان و ادبیات فارسی نائل شد. در خلال همین ایام نزد پدر خود حاج‌سید‌محمد شیخ الاسلام به کسب علوم و معارف رایج در آن زمان پرداخت و به دریافت گواهی افتاء و تدریس از عالم فاضل مرحوم ملامحمود مفتی کردستان و مرحوم پدرش نائل شد.

شیخ‌الاسلامی در سال ۱۳۳۶ وارد دانشکده الهیات و معارف اسلامی شد و پس از دریافت درجه کارشناسی و موفقیت در کنکور مقطع دکتری در سال ۱۳۴۴ شمسی به اخذ درجه دکتری در رشته منقول سابق (فقه و مبانی حقوق اسلامی فعلی) نائل شد.

وی علاوه بر کسب علم و دانش از سیدمحمد شیخ‌الاسلام کردستان (پدر) که استاد ممتاز دانشگاه تهران بود، در محضر اساتیدی هم‌چون ملامحمود مفتی کردستان پسر عبدالله دشه‌ای، عبدالحمید بدیع‌الزمانی مهی سنندجی، بدیع الزمان فروزانفر، محمد محمدی رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، ابراهيم پورداوود، حسن تقی‌زاده، محمود شهابی، جلال‌الدین همایی، عبدالحسین زرین کوب،  فاضل ‌تونی، ذبیح‌لله صفا و احسن خطیبی کسب فیض کرد.

بر وایه همین گزارش، مراسم تشییع و وداع با پیکر زنده‌یاد شیخ‌الاسلامی روز جمعه ۱۳ دیماه ١٣٩٨ ساعت ۹ و نیم صبح در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران واقع در خیابان مفتح تقاطع خیابان مطهری برگزار می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: