رونمایی از یک کتاب سه هزار صفحه‌ای درباره تبادل اسرای ایران و عراق

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) این مجموعه که «اسناد تبادل اسرا» نام دارد کتابی چهار جلدی است و شامل یک جلد اصلی و سه جلد ضمیمه می‌شود. این اثر شامل صورت جلسه‌هایی می‌شود که نمایندگان کمیته‌ صلیب سرخ و نمایندگان کمیته‌های عراق و ایران امضا کرده‌اند.

اسیر و اسارت از دیدگاه اسلام، اسیر از دیدگاه حقوق بین‌المللی، پیگیری دولت ایران در خصوص اسرا، عملکرد کمیته بین‌الملل صلیب سرخ در خصوص اسرای عراقی و ایرانی و تبادل آزادسازی اسرای عراق و ایران از جمله مباحث این کتاب است.

در این کتاب همچنین امضای مقامات جمهوری اسلامی ایران و فهرست نفرات تبادل‌شده آمده است.

سردار غلامرضا علاماتی، رئیس سازمان اسناد و مدارک بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و یکی از مولفان این مجموعه درباره این کتاب توضیح داد: این کتاب یک کار بزرگ درباره اسناد تبادل اسرا است. این مجموعه بیش از ۳۰۰۰ صفحه است. ما ۳۹ هزار و ۱۴۰ نفر ایرانی آزاده داشته‌ایم و عراقی‌ها ۵۶ هزار و ۶۹۵ نفر بوده‌اند که این‌ها در یک دوره مبادله شده‌اند. تمام صورت جلسات بین ایران و عراق با ذکر دقیق نام‌های اسرای مبادله شده در این اثر آمده است.

او ادامه داد: نزدیک به ۱۰ هزار نفر از عراقی‌ها به جمهوری اسلامی پناهنده شده‌اند و نظام جمهوری اسلامی ایران را به عراق ترجیح داده‌ است. حتی بعضی‌ها در سطح مبارزان ایرانی‌ بارها جنگدیدند و به شهادت رسیدند و تمام این‌ها با اسناد ارائه شده است.

این کتاب تالیف غلامرضا علاماتی و علی منوچهری در ۳۸۰۴ صفحه از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با همکاری دانشگاه جامع امام حسین (ع) منتشر شده است.

مراسم رونمایی از این اثر به همراه ۱۹ اثر دیگر کتاب اسنادی و تاریخ شفاهی دفاع مقدس همزمان با هفته پژوهش با حضور سازمان‌های کشوری، لشکری، محققان و پژوهشگران روز دوشنبه ۲۵ آذر از ساعت ۹ تا ۱۲ در موزه انقلاب اسلامی به نشانی بزرگراه شهید حقانی، خیابان سرو برگزار می‌شود.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: