رونمایی از «کلیله و دمنه در خورجین»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، در این آیین که شامگاه یکشنبه ۲۹ دیماه در سالن غزل اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد، نویسنده این اثر که از فعالان ادبی شیراز به شمار می‌رود، در سخنانی گفت: از اینکه تعداد اندکی در این مراسم حضور یافته‌اند، شگفت‌زده نیستم چراکه بیش از این هم، در نبود اطلاع رسانی مناسب انتظاری نداشتم!

وی سپس با اشاره به اینکه داستان‌نویسی را پیش از انقلاب اسلامی در حوزه ادبیات بزرگسال دنبال می‌کرد، افزود: در مجله فردوسی بسیاری از داستان‌هایم چاپ شد اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی بنا به ضرورت، به اهمیت ادبیات کودک و نوجوان پی بردم.

پگاه راد که افزون بر نویسندگی به حرفه روزنامه نگاری نیز مشغول است، در ادامه گفت: در بین کارهایم بیشتر به شخصیت‌های بزرگ ادبی کشورمان علاقه مند هستم.

پیشنهاد نگارش این کتاب سال ۱۳۹۰ داده شد
نویسنده آثاری نظیر «کتاب‌های آب گرفته»، «کلاس خبرنگاری» و «سعدی رئیس جمهور فرانسه» پیرامون کتاب تازه خویش که با نام «کلیله و دمنه در خورجین» که ازسوی انجمن قلم ایران راهی بازار نشر شده است، عنوان کرد: پیشنهاد نگارش این کتاب از سال ۱۳۹۰ به من داده شد؛ البته در آن زمان متوجه شدم که بیش از کتاب‌هایی که به دیگر نویسندگان درباره زندگی نامه شخصیت‌های ادبی پیشنهاد شده، دارای ابعاد نامشخص و گسترده ای است.

پگاه راد با تصریح اینکه نوشتن درباره برخی شخصیت‌ها دشوار است، ادامه داد: پیرامون برخی شخصیت‌های ادبی متاسفانه مستندات کمی وجود دارد و شاید یکی از دیگر علل نامکشوف ماندن این شخصیت‌ها بی توجهی نویسندگان و عدم تمایل مولفان به جستجوست.

شخصیت‌های ادبی هویت ایران به شمار می‌روند
نویسنده کتاب «کلیله و دمنه در خورجین» با تاکید بر اینکه شخصیت‌های ادبی هویت ایران به شمار می‌روند، افزود: نویسندگان می‌توانند با پرداختن به زندگی‌نامه این افراد حس هویت را در کودکان و نوجوانان زنده کنند.

وی با این حال اعلام کرد: آموزش و پرورش خوشبختانه به این اهمیت پی برده است و تلاش می‌کند گام‌هایی در این ارتباط بر دارد.

پگاه راد همچنین، گفت: یکی از مسایلی که باعث شد به سوی شخصیت ابوالمعالی نصرالله منشی تمایل یابم ابعاد ناشناخته ای می‌باشد که این فرد در تاریخ ایران داشته است.

در این مراسم مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس هم در سخنان کوتاهی، عنوان کرد: کتاب «کلیله و دمنه در خورجین» درباره کسی است که همه ایرانی‌ها در همه دوران با آن خاطره دارند.

روح‌الله منوچهری افزود: حتی آنها که با کتاب کمتر برخوردی دارند نیز کلیله و دمنه را می‌شناسنند زیرا اکثر ما در این دوران با این اثر خاطره داشتیم.

وی کتاب یادشده را از نظر محتوا دارای شیوه نگارشی دلنشینی عنوان کرد و افزود: کتاب «کلیله و دمنه در خورجین» از نظر کیفیت چاپ خوش دست و مطلوب است.

در این مراسم همچنین، غیاث‌الدین ملک حسینی، عضو هیئت رئیسه خانه مطبوعات فارس، ابراهیم اژدری، مهدی بذرافکن، علی‌هاشم پور بختیاری، حسن دهقان و محمدحسین نیکوپور به بیان خاطراتی از بهمن پگاه راد پرداختند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: