روایت ارزش‌های دفاع مقدس، قدرت اکسیری تاریخی دارند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آیین نکوداشت «شهدای هنرمند» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر دیروز (یکشنبه ۲۳ آذر) در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم که به همت سازمان بسیج هنرمندان برگزار شد، علاوه بر عباس صالحی، مهدی چمران، محسن مومنی شریف، کریم اکبری مبارکه، نصرالله قادری، سردار نعمان غلامی و خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان حضور داشتند.

هر ساله شهدای هنرمند بیشتری را معرفی کنیم
در ابتدای مراسم ابوالفضل آقاسی، فرزند زنده‌یاد محمدرضا آقاسی شعرخوانی کرد و سپس امیر نصیربیگی، رئیس بسیج هنرمندان در این مراسم گفت: خوشحالم که خانواده شهدا افتخار دادند و در این مراسم حضور پیدا کردند. شهدا بالاترین رتبه هنر را رقم زدند تا ما امروز بتوانیم به راحتی زندگی کنیم. پس بیاییم کاری کنیم تا این حرکت ادامه پیدا کند و بتوانیم هر ساله شهدای هنرمند بیشتری را معرفی کنیم.

بخشی از این آیین به تجلیل خانواده شهدا اختصاص داشت و در بخش اول مراسم از خانواده شهیدان محمد تنگستانی، جعفر پاو، مجید جباری، حجت‌الله یخچالی و علیرضا غدیری تقدیر به عمل آمد.

در ادامه مراسم علیرضا افتخاری، قطعه‌ای درباره مدافعان حرم اجرا کرد و سپس در سخنانی کوتاه اظهار کرد که این اثر با شهادت مدافع حرم شهید محسن حججی شکل گرفته است. ادامه مراسم با اجرای مرشد میرزاعلی همراه بود.

کلام شهدا برای هنرمندان منبع آثار بسیاری است
پس از این اجرا، سردار نعمان غلامی، معاون هماهنگ‌کننده سازمان بسیج مستضعفین با بیان خاطراتی از روزهای دفاع مقدس گفت: سال ۶۴ وقتی در نیروی زمینی بودم، فرمانده گردانی داشتم که به من گفت یکی از فرمانده گروهانش به نام عبدالحسین ولی‌زاده به مرخصی نمی‌رود و از من خواست تا با او صحبت کنم و او را راضی کنم تا به خانه برای دیدار خانواده‌اش برود. وقتی با او حرف زدم، شهید عبدالحسین ولی‌زاده به من گفت که دختری یک ساله و قطع نخاع شده در خانه دارد که دوست دارد زمانی به خانه برود که دستش پر باشد. این شهید اظهار کرد که دخترش در حوالی ایلام مجروح شده است. با این حال این شهید تا لحظه شهادت در جبهه بود و در عملیات والفجر ۱۰ به شهادت رسید.

او افزود: شهدا ایثار کردند تا ما امروز بتوانیم چنین مراسمی را برگزار کنیم. زمانی که داشتیم تفحص می‌کردیم به یک گور دسته جمعی برخوردیم. به یاد دارم در دفترچه خاطرات یکی از شهدا آمده بود که امروز روز پنجم است که آب و نان را جیره‌بندی کردیم، عطش همه ما را بی‌قرار کرده جز شهدا که آرمیده‌اند؛ فدای لب تشنه‌ات پسر فاطمه. این‌گونه کلام شهدا برای هنرمندان می‌تواند باعث تولید آثار بسیاری باشد.

در ادامه این مراسم بخش دوم تجلیل از خانواده شهدا انجام شد و در این بخش از خانواده شهیدان فیروز حمیدی‌زاده، ارکان قدیمی، مجید غلامی فریبرز یزدانشناس، هادی باغبانی، حمید زاهدی، ماشاالله صفاری، عباس‌آبادی، عبدالرضا مصلی‌نژاد و مصطفی چمران شهدایی بودند که از خانواده آنها تجلیل به عمل آمد.

کتابی که رهبر انقلاب در زمان عیادت برای شهید چمران هدیه آورد
در ادامه این مراسم مهدی چمران، عضو شورای شهر تهران در صحبت‌هایی کوتاه گفت:  امام (ره) فرمودند شهادت هنر مردان خداست. این جمله بیانگر هر آن چیزی است که باید گفته شود. همچنین مقام معظم رهبری در زمان زخمی شدن شهید چمران به ملاقات او آمدند و کتاب «تاریخ هنر» برای او آوردند. شهید چمران از او درباره علاقه‌مندی ایشان به هنر پرسید و گفت‌و‌گویی یک‌ساعته پیرامون هنر بین آن‌ها رخ داد. مقام معظم رهبری درباره شهید چمران گفتند که وی علاوه بر مبارز بودن، هنرمند نیز بوده است.

همچنین در ادامه و در سومین بخش از مراسم تجلیل از خانواده شهدا از خانواده شهیدان علی اصغر فلاح، جواد اسدی، ابراهیم اصغرزاده، علی حسین ابراهیمی، سعید بروزی و شهید آقادادی تقدیر شد.

در ادامه این مراسم سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوران دفاع مقدس را ذخیره تاریخی برای آیندگان دانست و بیان کرد: ایام جنگ تحمیلی از زاویه‌های مختلف قابل درس‌آموزی است، در هشت سال دفاع مقدس ارزش‌های والای انسانی در ابعاد بسیار متکثر خود را نمایان‌ کرد، ارزش‌هایی که وقتی به الگو و روایت تبدیل می‌شوند قدرت اکسیری تاریخی پیدا می‌کنند.

دفاع مقدس اقشار و سلایق مختلف را در کنار هم قرار داد
 او با اشاره به اینکه در دوران طلایی تاریخ دفاع مقدس روح معنوی در ایران شکل گرفت، تصریح کرد: در این دوره تاریخی روح معنوی از این سرزمین برخاست، این دوره معطر و طلایی تاریخ ما فرصتی بود برای اینکه اقشار، اقوام و سلیقه‌های مختلف برای یک مسیر و فضا کنار هم قرار بگیرند. گاهی این پرسش مطرح است چرا در قیام امام حسین (ع)، ایشان ترکیب‌های زیادی از پیر و جوان و زن و کودک در کنار خود قرار دادند، وقتی از قیام عاشورا تا به امروز حرکت می‌کنیم این ترکیب معنای خود را نشان می‌دهد و هر کدام حجتی تا آخرالزمان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس اقشار مختلف در کنار هم قرار گرفتند، اظهار کرد: دوره دفاع مقدس اقوام، اقشار و ‌ادیان ‌مختلف کنار هم قرار گرفتند تا هیچ قوم، مذهب، گروه سن و قشری بدون حجت و الگو نماند، یک بخشی از این اقشار شهدا و ایثارگران هنرمند بودند که با هنر خود در این هشت سال به میدان آمدند، بیش از دو هزار شهید هنرمند (۶۰۰ شاعر، ۵۰۰ شهید هنرهای تجسمی، ۵۰۰ شهید هنر نمایشی، ۳۰۰ خوش نویس، ۱۳۰ سینماگر، ۸۰ موسیقی دان) داریم و این یعنی کاروان هنرمندان در آن دوره با مردم همراه بوده است.

صالحی افزود: این دو هزار شهید که نماینده هنرمندان بودند در زمان عسرت و سختی پا به پای مردم بودند یا دوربین یا قلمشان در خدمت مردم بوده است. آن عزیزانی که رفتند حجتی هستند برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه؛ هم زیستی فردی و اجتماعی آن‌ها آموختنی است و قطره‌قطره بندگی آن‌ها برای امروز ما درس‌آموز است.

بخش دیگر این مراسم به تجلیل از هنرمندان اختصاص داشت. در این قسمت از جمال شورجه، مرتضی سرهنگی، محمد گلریز و مسعود نجابتی تقدیر شد. در بخش پایانی این مراسم، از آثار مکتوب شهدای هنرمند با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: