راه‌اندازی کتابخانه تخصصی در بنای یادبود سیدجمال‌الدین اسدآبادی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در همدان و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، احمدرضا احسانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در نخستین همایش نکوداشت مفاخر فرهنگی هنری اسدآباد که در سالن اجتماعات این اداره‌کل برگزار شد، گفت: در حال حاضر دو ساختمان در محوطه بنای یادبود سیدجمال داریم که طبق قول و همکاری فرمانداری اسدآباد با پیگیری لازم قرار است این دو ساختمان را تملک کنیم و برای سال ۹۹ برای آن اعتبار لحاظ شود.

به گفته وی، با تملک این دو ساختمان، اسدآباد از نیمه اول سال آینده در بنای یادبود دارای سینمای روباز شده و مجتمع فرهنگی و هنری به بنا اضافه می‌شود.

احسانی با بیان اینکه اصحاب فرهنگ و هنر هویت، شناسنامه و تابلو یک ملت در هر جامعه‌ای هستند، افزود: اسدآباد را به پارک، خیابان و ساختمان‌های آن نمی‌شناسند بلکه به مشاهیر، فرهیختگان و علمای آن که عمر خود را در راستای ماندگاری و تقویت فرهنگ و هنر صرف کرده اند، می‌شناسند هر چند جاذبه‌های طبیعی نیز در شناخت هر شهری دخیل است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با تأکید بر اینکه برای توسعه فرهنگی وظیفه داریم از اصحاب فرهنگ و هنر و مشاهیر قدردانی و تجلیل کنیم، یادآور شد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان در همین راستا برنامه «اردیبهشت مفاخر» را هر سال در استان اجرا خواهد کرد و علاوه بر این برنامه «بزرگداشت علما» نیز  برای تجلیل از علمای دینی- مذهبی هر سال در استان برگزار می‌شود که پنجشنبه هفته جاری کنگره به آیت الله تألهی اختصاص دارد.

احسانی در ادامه با اشاره به بازدید میدانی چندی پیش خود از بنای یادبود سیدجمال یادآور شد: هفته گذشته دانشگاه علمی- کاربردی بنای یادبود سیدجمال را تخلیه کرد که با تخلیه این بنا طی برنامه‌های مدون این اداره، بنای یادبود برای فرهنگسرا، پژوهشگاه و خانه هنرمندان درنظر گرفته شده و قرار است پاتوق هنرمندان و اهل فرهنگ و هنر شهرستان شود.

وی با بیان اینکه انجمن‌ها در بنای یادبود مستقر می‌شوند، اظهار کرد: طی هفته جاری تجهیزات لازم انجمن‌ها را چون سیستم کامپیوتر، میز و صندلی، قفسه و کتاب در اختیار ارشاد شهرستان قرار می‌دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان همچنین از تبدیل شدن کتابخانه کنونی بنای یادبود به کتابخانه تخصصی سیدجمال خبر داد و گفت: ظرف دو ماه آینده از نظر تجهیزات این کتابخانه تجهیز و کتاب‌های خاص سیدجمال در این مکان در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه طبقه زیرین بنای یادبود نیز با همکاری شهرداری اسدآباد برای تبدیل شدن به گالری و نمایشگاه دائمی هنرهای تجسمی آماده و تا پایان سال افتتاح می‌شود، خاطرنشان کرد: در هفته جاری ۱۰ کانون فرهنگی و هنری مساجد اسدآباد از اعتبارات سال ۹۸ با اعتباری افزون بر ۷۰ میلیون تومان تجهیز می‌شوند.

امام جمعه اسدآباد هم با بیان اینکه سیدجمال الدین اسدآبادی یکی از افتخارات برجسته این شهرستان به شمار می‌رود که باید جایگاه این شخصیت فاخر را بیش از پیش تبیین کرد، گفت: باید بزرگداشت سیدجمال را به نحو شایسته‌ای گرامی بداریم.

حجت الاسلام سیدموسی حسینی‌مجد تصریح کرد: گرامیداشت و تجلیل از مفاخر شهرستان در جوانان اسدآبادی موجب روحیه بوده که درخواست داریم این نوع از برنامه‌ها به صورت فصلی تداوم داشته باشد و از مفاخر جوان شهرستان نیز تجلیل صورت گیرد.

در پایان در این برنامه مشارکتی برگزار شده به همت شهرداری، میراث فرهنگی و اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان از ۲۵ نفر از مفاخر فرهنگ و هنر شهرستان در زمینه‌های مختلف نویسندگی، هنر، شعر، موسیقی و خوشنویسی تجلیل و قدردانی شد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: