رئیس‌جمهوری بر توانایی اصحاب فرهنگ بر ایجاد نشاط اجتماعی تاکید دارد

نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره  مباحث طرح شده در جلسه ضیافت افطاری رئیس جمهوری با اصحاب فرهنگ و هنر بیان کرد: دکتر روحانی در این جلسه با اشاره به  بُعد خلاقانه فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر همچنین مرجعیت در جامعه و توانایی این قشر در ایجاد و روحیه امید و نشاط اجتماعی به همه آ‌ن‌ها تاکید کردند. رئیس جمهوری، نقش اصحاب فرهنگ و هنر در شرایط فعلی که کشور با مشکلات تحریم  دست به گربیان است را پررنگ و اساسی ارزیابی کردند.  

وی ادامه داد: هومان حسن‌پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران به‌عنوان نماینده فعالان حوزه نشر در این نشست به طرح دغدغه و مسائل مبتلابه‌ این حوزه پرداخت. بازگشت جریان عرضه کتاب‌های درسی به کتاب‌فروشی‌ها و توقف فروش این دسته از کتاب‌ها از سوی آموزش و پرورش در این جلسه طرح شد.  

حسینی‌پور با تاکید بر اهمیت بازگشت جریان عرضه کتاب‌های درسی در کتاب‌فروشِی‌ها افزود: یکی از مهم‌ترین دلایل تاکید بر عرضه کتاب‌های درسی در کتاب‌فروشی‌ها به‌عنوان پاتوق فرهنگی ایجاد فرصت حضور دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها به کتاب‌فروشی‌هاست؛ علاوه‌براین بر حفظ کاغذ به‌عنوان کالای اساسی و تقویت کارخانه‌های تولید کاغذ داخلی به همت وزارت صنعت، معدن و تجارت  تاکید شد.      

مدیرعامل موسسه خانه کتاب ادامه داد: حمایت در قالب پیش‌بینی و ارائه تسهیلات برای توسعه کتاب‌فروشی‌ها و همچنین توجه به حفظ سرمایه ناشران به دنبال افزایش هزینه‌های تولید کتاب از دیگر از مطالبات  طرح شده در این جلسه بود. آثار سوء پدیده قاچاق کتاب به‌وبژه از طریق پایگاه‌های مجازی غیرمجاز که زمینه ضایع شدن حقوق مولف و ناشر را ایجاد می‌کند در این نشست صمیمی طرح شد؛ بیمه تامین‌اجتماعی، ارزش افزود و معافیت‌های مالیاتی مسائل مشترک اصحاب فرهنگ و هنر حاضر در این نشست بود.  
   
در این نشست وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر سیدمحمود واعظی، رئیس  دفتر و دکتر علی جنتی، مشاور رئیس جمهوری جمعی از معاونین و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران حضور داشتند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: