دو کتاب از دو هنرمند عرصه تئاتر در استان گلستان رونمایی شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گلستان، آیین اختتامیه سی‌اُمین جشنواره تئاتر استان گلستان با حضور عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و چهره‌هایی نام آشنا در عرصه تئاتر و تلویزیون و سینما ملی و استانی چون «احمدرضا اسعدی»، «شکرخدا گودرزی»، «رضا صابری»، «یحیی دیوانی»، «محمدرضا صمیمی»، «محمدحسن رستمانی» شامگاه جمعه اول آذرماه در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

در این آیین از کتاب‌های «قدرت در نمایشنامه‌های تاریخی شکسپیر» به قلم سعید کاظمیان هنرمند و نویسنده جوان گنبدی و رمان «تیرانا» به قلم «بهرام محمد ایری» هنرمند پرتلاش ترکمن رونمایی شد.

«سعید کاظمیان» مولف کتاب «قدرت در نمایشنامه‌های تاریخی شکسپیر» که از هنرمندان جوان و دانش‌آموخته‌ تئاتر در شهرستان گنبدکاووس و مدیر آموزشگاه آزاد هنرهای نمایشی نهان است، در گفتگو با خبرنگار ایبنا درباره اثر خود، گفت: به نظر می‌رسد برای فهم بهتر و شناخت صحیح از نمایشنامه‌های سیاسی شکسپیر می‌بایست در ابتدا به مفاهیم قدرت و سیاست پرداخت، اینکه قدرت دارای چه ویژگی‌هایی است و در نمایشنامه‌های تاریخی شکسپیر چگونه به‌کار رفته‌اند و آنچه شکسپیر در نقد خود از حاکمیت به ما می‌آموزد چیست؟

کاظمیان درباره کتابش که به همت نشر«مهرگان خرد» روانه بازار شده است، افزود: نمی‌توان نمایشنامه‌ای از شکسپیر را نام برد که در آن به‌گونه‌ای باسیاست برخورد نشده باشد. ویلیام شکسپیر در نمایشنامه‌های تاریخی مرکز ثقل بودن قدرت در امر سیاست و بازی‌های سیاسی را برای اعمال آن در بطن ماجراها به نمایش می‌گذارد.
 

 
«بهرام محمد ایری» نیز که رمانش به همت «نشر گیوا» منتشر شده است، درباره اثر خود گفت: تیرانا، نام گونه‌ای از ماهیان خاویاری خزری است که به دلیل پیشینه زیستی، گاه «فسیل زنده» نیز نامیده می‌شود.

ایری که پیش از این با داستان‌های بلندی همچون «کارگر فصلی» و نمایشنامه‌های متنوع برای اهالی فرهنگ و ادب شناخته شده است، افزود: فضای داستان در محیط بومی فرهنگ و جغرافیای ترکمنی اتفاق می‌افتد و کوشیده شده با نگاهی نوآورانه تلاشی برای شکل گیری یک داستان خوب صورت بپذیرد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: