دود اعمال سلیقه‌های شخصی در چشم چاپخانه‌داران قزوین/ کرکره اتحادیه پایین کشیده شد!

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قزوین، صنعت چاپ قزوین شاید یکی از چند صنعت برتر این استان و جزو برترین‌های صنایع چاپ در کشور باشد؛ وجود شرکت‌های برتر حوزه چاپ کشور در این استان، کارخانجات چاپ پیشرفته و سابقه دیرینه قزوین در صنعت چاپ جایگاه ویژه‌ای برای صنایع چاپ قزوین در کشور ایجاد کرده است.

صنعت چاپ استان قزوین، اما چند ماهی گرفتار معضلاتی اساسی شده و اتحادیه رسمی ندارد و نزدیک به ۸ ماه است که سایت اتحادیه چاپخانه‌داران استان قزوین تعطیل و عملاً انجام فعالیت‌های روزمره در آن، غیرممکن شده است.

ماجرای این کلاف سردرگم اما از جایی شروع شد که چند سال قبل با هدف ایجاد تمرکز و تخصصی‌تر شدن فعالیت اتحادیه‌ها، پیشنهاد شهرستانی شدن اتحادیه صنعت چاپ مطرح شد و نکته قابل تامل اینکه در مدت کوتاهی اتحادیه استانی صنعت چاپ قزوین به اتحادیه شهرستان قزوین تغییر پیدا کرد و همین مسئله موجب شد تا اعضای خارج از شهرستان قزوین دیگر امکان عضویت در اتحادیه جدید را نداشته باشند.

به حد نصاب نرسیدن اعضا علت اصلی بسته شدن سایت اتحادیه
حالا بعد از گذشت چند سال به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضاء، اتحادیه صنعت چاپ استان قزوین در شُرُف تعطیلی است.

جواد کریمی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران قزوین در این خصوص به خبرنگار ایبنا گفت: اتحادیه امروز نزدیک به ۷۰ عضو دارد که برای استانی به وسعت قزوین، قابل قبول است؛ بخصوص اینکه صنعت چاپ یک صنعت با آورده بالا محسوب می‌شود و نمی‌شود انتظار داشت به اندازه بسیاری از مشاغل دیگر، عضو اصلی داشته باشد.
 

وی افزود: قطعاً به تعداد کتابفروشی‌های شهر، واحد چاپی و چاپخانه وجود ندارد و اینکه حد نصاب ۱۰۰ عضو برای اتحادیه‌های استانی وجود دارد، اصلاً منطقی نیست.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران قزوین بیان کرد: در حال حاضر اتحادیه ما تنها ۳۰ عضو کم دارد که در یک مهلت کوتاه‌مدت می‌توانیم به حد نصاب برسیم چراکه در حال حاضر پرونده‌های درخواست مجوز در اتحادیه وجود دارد ولی با تعطیلی سایت نمی‌توانیم صدور مجوز داشته باشیم.

ادغام؛ راهی که نتیجه‌ای دربر نداشت
نسرین میرزایی سرپرست معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اما در این باره به خبرنگار ایبنا گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته ادغام اتحادیه چاپخانه‌داران استان قزوین با سایر رده‌های مرتبط با حوزه فرهنگ و هنر، از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت که البته به نتایج دلخواه منجر نشد.

وی افزود: همچنین پیشنهاد ادغام با اتحادیه کتابفروشان مطرح شد که با توجه به برگزاری انتخابات در این اتحادیه در صورت ادغام چاپخانه‌داران قزوین تنها عضوی از اتحادیه خواهند بود و تا سال ۱۴۰۰ هیچ شانسی برای داشتن کرسی در مدیریت اتحادیه جدید را نخواهند داشت و بر همین اساس نیز مخالفت‌هایی از سوی اتحادیه چاپخانه‌داران اعلام شد.

سرپرست معاونت فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: پیشنهاد دیگری که مطرح شد، ادغام با اتحادیه محصولات فرهنگی بود که آن هم به دلیل ناهمگن بودن شکل فعالیت‌ها، از سوی اتحادیه چاپخانه‌داران استان قزوین پذیرفته نشد.

میرزایی افزود: در حال حاضر خواسته اتحادیه ادامه روند در بازه زمانی کوتاهی تا رسیدن به حد نصاب تعداد اعضاست.

ادغام اتحادیه با رده‌های شغلی غیرهمگن آسیب‌های فراوانی به همراه خواهد داشت
سیدعبدالعظیم موسوی نائب رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان قزوین در این خصوص بیان کرد: یکی از پیشنهادهایی که برای رفع مشکل حاضر به ما مطرح شده است، ادغام با اتحادیه محصولات فرهنگی است که با بررسی‌های انجام شده این اتحادیه، اعضای آن و فعالیت‌هایشان هیچ همسویی با فعالیت‌های اتحادیه چاپخانه‌داران استان ندارد.

وی بیان کرد: ادغام دو فعالیت غیرهمگن برای هر دو آسیب زاست و ما درخواست این را داریم که در صورتی که ادغام تنها راه حل ممکن است، از رده‌های شغلی همگن‌تر بهره گرفته شود.

نائب رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان قزوین افزود: در گذشته قبل از تاسیس اتحادیه چاپخانه‌داران برخی از رده‌های شغلی مرتبط با چاپخانه نظیر صحافی، کاغذفروشی و کارتن‌سازی به اتحادیه‌های دیگری سپرده شده است که امروز می‌تواند به دل اتحادیه چاپخانه‌داران استان قزوین بازگردد.

موسوی گفت: به این ترتیب مشکل حد نصاب ما به راحتی برطرف، و از سوی دیگر برخی از فعالیت‌های تخصصی عرصه چاپ به اتحادیه چاپخانه‌داران محول خواهد شد.

تعطیلی اتحادیه چاپخانه‌داران قزوین، لطمات جدی به صنعت چاپ استان وارد می‌کند
حجت‌الاسلام سیدمهدی حسینی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین نیز در این خصوص به خبرنگار ایبنا گفت: اهمیت فعالیت اتحادیه‌ها به عنوان صنوف تخصصی بر هیچ کسی پوشیده نیست و قطعاً تعطیلی اتحادیه چاپخانه داران استان به صنعت چاپ قزوین صدمه وارد خواهد کرد.

وی افزود: صدور مجوز، نظارت بر فعالیت‌ها و انجام وظایف اتحادیه‌ها امروز با وضعیتی که برای این اتحادیه پیش آمده مختل شده است و قطعاً ادامه این روند موجب مشکلات فراوانی در این عرصه خواهد شد.
 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته، به دنبال برگزاری جلسه‌ای مشترک با مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هستیم و امیدواریم این مشکل در کوتاه‌ترین زمانِ ممکن، حل و فصل شود.

سرنوشت اتحادیه چاپحانه داران در‌ هاله‌ای از ابهام
کلاف سردرگم اتحادیه چاپخانه‌داران استان قزوین در خلال نامه‌نگاری‌های اداری در حال پیچ و تاب خوردن است اما آنچه واضح است این است که نباید اجازه دارد این اتحادیه نیز به سرنوشت سایر رده‌های مرتبط با چاپ دچار شود.

کارشناسان بر این باور هستند که ادغام اتحادیه چاپخانه‌داران با رده‌های غیرهمگن موجب تضعیف فعالیت‌های صنفی در عرصه چاپ خواهد شد؛ همانطور که امروز رده‌های مرتبط با چاپخانه زیر نظر اتحادیه‌های غیرهمگن، فعالیتی حاشیه‌ای دارند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: