خمیر کردن چند میلیارد کتاب برای تسویه بدهی بانکی

علی‌اکبر تورانیان، مدیر انتشارات شهر‌آب در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) با اشاره به تاثیر مشکلات اقتصادی بر صنعت نشر بیان کرد: با توجه به بازار ضعیف کتاب و کاهش مخاطب در شرایطی قرار گرفته‌ایم که با توجه به سال‌ها فعالیت و تولید کتاب با سرمایه‌های سنگین مجبور به خمیر کتاب شده‌ایم.

وی با بیان این مطلب که خمیر کردن کتاب دردناک‌ترین لحظه فعالیت ناشران است، افزود: به دلیل بدهی بانکی و دیگر مشکلات مالی طی چند روز آینده معادل چند میلیارد کتاب شهرآب خمیر می‌شود. رکود بازار موجب شد تا تعهداتمان را با تاخیر انجام دهیم.

تورانیان ادامه داد: بانک به دلیل بدهی، سختگیرانه با انتشارت مواجهه داشته، از سوی هیچ نهادی حمایت نشدیم و کتابی هم از ما خریداری نکردند. جرم ما این است که کتاب دانشگاهی و علمی منتشر می‌کنیم.

مدیر انتشارات شهرآب با بیان این مطلب که بعد از چهل سال به این جایگاه رسیدیم گفت: با وجود مشکلات اقتصادی و تنگنا‌های مختلف بر سر فعالیت ناشران به نظر می‌رسد آن‌ها که می‌روند، حق دارند. ناشران دیگری هم به مشکلات مشابه ما گرفتار هستند. انگیزه کافی برای ادامه فعالیت وجود ندارد.  
تورانیان بیان کرد: قبل از شروع این وضعیت سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ عنوان کتاب از سوی نشر شهر‌آب منتشر می‌شد. همیشه فعال بودیم و هیچ‌گاه ساکت نبودیم. ناشران کهنه‌کار سرمایه ملی‌اند آن‌ها عمرشان را بر سر نشر گذاشتند.

وی تاکید کرد: تا زمانی که نفس دارم پای کار ایستاده‌ام اما بعد از این همه سال فعالیت، تنها ماندن سخت است. مطمئنم همه این دشواری‌ها در مقابل از خود‌گذشتگی شهدا هیچ است.       

این مطالب را به اشتراک بگذارید: