خرید چهار هزار جلد کتاب از سی‌‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، علی اکبر زارع بیدکی، مدیر مجموعه‌سازی منابع کتابخانه مجلس، با اعلام این خبر گفت: از این تعداد کتاب، ۳۳۰۰ جلد به زبان فارسی، ۴۵۰ جلد عربی و ۲۵۰ جلد لاتین است.

وی افزود: تمامی کتاب‌های خریداری شده فارسی در حوزه علوم انسانی و طبق سیاست فراهم‌آوری منابع بر اساس اولویت در موضوعات حقوق، علوم سیاسی، فقه و کلام، کتب مرجع شامل دائره‌المعارف‌ها، واژه نامه و کتابشناسی‌ها، فلسفه، روانشناسی، دین، تاریخ، جغرافیا، اسلام شناسی و ایران‌شناسی، علوم اجتماعی، هنر، زبان و ادبیات، مدیریت و حسابداری تهیه شده است. ارزش ریالی کتب فارسی ۱۴۰ میلیون تومان است که از بیش از ۲۰۰ ناشر داخلی خریداری شده. در ضمن کتاب‌های چاپ اول، ویرایش جدید و جمع آوری کتب ناشرین شهرستانی، سرلوحه خرید در این نمایشگاه بود.
 
زارع بیدکی تصریح کرد: به‌روزرسانی منابع کتابخانه ایران‌شناسی، کتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی و افغانستان و بخش مرجع و مخازن کتابخانه شماره۱ از اهداف شرکت در این نمایشگاه بوده است.
 
در بخش خرید کتب عربی با توجه به کمبود بودجه، توجه ویژه به تکمیل و تهیه کتب مرجع عربی، کتب فقه و کلام، تاریخ، ادبیات عرب، علوم سیاسی و حقوق شده است. ارزش ریالی ۴۵۰ جلد کتاب عربی ۶۰ میلیون تومان است.
 
در بخش خرید کتب لاتین، تمرکز بر موضوعات مرجع و منابع دست اول، ایران‌شناسی، اسلام‌شناسی، تاریخ، علوم سیاسی و حقوق بوده است. ارزش ریالی ۲۵۰ جلد کتاب لاتین برابر با ۱۵۰ میلیون تومان است.
 
وی افزود: از کارهای ویژه و بسیار مهم صورت گرفته در این نمایشگاه، مذاکره با ناشرین و مراکز فرهنگی جهت مبادله منابع انتشاراتی بوده است. با توجه به کمبود بودجه و افزایش شدید نرخ ارز، با رایزنی های صورت گرفته تعداد ۷۰ جلد کتاب لاتین و عربی به صورت مبادله و اهداء از کارگزاران مربوطه دریافت شد. ارزش ریالی این منابع ۳۰ میلیون تومان است.
 
بخش فراهم‌آوری کتابخانه با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و سامان‌دهی و تقسیم نیروها، از این فرصت و اتفاق مهم فرهنگی استفاده نمود و کلیه منابع مناسب و مورد نیاز مجموعه را شناسایی و  در مدت زمان پیش‌بینی شده خریداری نمود. با توجه به کمبود بودجه، اکثر کتاب‌ها در این نمایشگاه تک نسخه‌ای خریداری شده است.
 
با توجه به نیاز مراجعین به کتاب‌های چاپ اول و جدید زبان فارسی، مراحل ثبت و سازماندهی کلیه کتاب‌های خریداری شده به این زبان آغاز شده و پیش بینی می‌شود تا پایان تیرماه، همه کتاب‌های فارسی خریداری شده، در بخش مخزن و مرجع در دسترس مراجعین قرار گیرد.      

این مطالب را به اشتراک بگذارید: