خدمات چاپ

خدمات فرهنگی و چاپی مجموعه انتشاراتی بوکتاب:

پس از آنکه متن یا کتاب نوشته شده یا ترجمه شده مولف یا مترجم توسط گروه تایپی انتشارات بوکتاب تایپ گردید مراحل زیر به صورت اجمالی در مورد کتاب مذکور اجرا میگردد:

 • عقد قرارداد چاپ کتاب توسط نویسنده/مترجم با انتشارات بوکتاب
 • اخذ مجوز نشر کتاب:

مراحل اخذ مجوز چاپ و نشر کتاب که توسط انتشارات باید انجام شود عبارتند از:

 1. اخذ شابک برای کتاب شما
 2. اخذ فیپا برای کتاب شما
 3. اخذ مجوز چاپ کتاب شما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 4. اخذ اعلام وصول کتاب شما.

 

صفحه بندی و انواع قطع های کتاب:

 • صفحه بندی کتاب به قطع وزیری:

صفحه‌بندی کتاب به قطع وزیری در نرم‌افزار ورد یا این دیزاین انجام می‌شود. اغلب کتاب های معمول که میبینید، قطع وزیری هستند. کتاب های درسی مدارس و دانشگاه ها به قطع وزیری هستند. در صفحه آرایی برای قطع وزیری اندازه متن، میزان فرورفتگی متن، حاشیه‌های چهار طرف صفحه، فاصله خطوط از همدیگر و موارد دیگر بر اساس قطع وزیری انتخاب می‌گردد تا علاوه بر زیباسازی و خوانایی کتاب، از اسراف و دورریز کاغذ نیز جلوگیری گردد. صفحه‌آرایی و صفحه‌بندی کتاب به قطع وزیری عموماً باید توسط صفحه‌آراها و ویراستاران انتشاراتی‌ انجام ‌شود، چراکه آنها از تمام استانداردهای لازم و تعریف شده چاپ کتاب انتشارات آگاه بوده و در هنگام صفحه‌بندی کتاب به قطع وزیری به کار می‌برند.

برای بهترین صفحه‌بندی کتاب به قطع وزیری در انتشارات بوکتاب، مجربترین و سریعترین ها را گلچین نموده ایم. ویراستاران بسیار حرفه‌ای و مسلط به امور صفحه‌بندی کتاب به قطع وزیری با انتخابی وسواس‌آمیز و میلی‌متری برگزیده شده اند تا با صفحه بندی استاندارد در نهایت زیبایی، موجب جذابیت هر چه بیشتر کتاب شوند.

 

 • صفحه بندی کتاب به قطع رحلی:

صفحه‌بندی کتاب به قطع رحلی اغلب برای کتابهایی بصورت قرآن های بزرگ یا کتاب های رفرنس خارجی یا دیوان اشعار دیده میشود و از کتاب های معمولی کمی بزرگترند. صفحه‌بندی کتاب به قطع رحلی به دو صورت تک‌ستونی و دو ستونی بسته به محتوای کتاب متغیر و قابل‌اجرا است، مثلاً اگر کتاب موردنظر یک رفرنس یا مرجع باشد، حجم زیادی مطلب و محتوا را باید در آن جای داد، بنابراین چنانچه صفحه‌بندی کتاب به قطع رحلی دو ستونی و با قلم ریزتر انتخاب شود، وزن کلی کتاب و حجم آن کمتر و همچنین هزینه چاپ نیز به مقدار قابل‌توجهی کاهش می‌یابد، اما برای کتب شعری مانند شاهنامه که حاوی مینیاتور و تصاویر بوده و یا قرآن مجید که نیاز به تذهیب و زیباسازی ظاهری و همچنین گنجاندن متن اصلی به همراه معنی و گاهی تفسیر آن در هر صفحه است، روش صفحه‌بندی کتاب به قطع رحلی برای صفحه‌بند متفاوت بوده و حتی به یک طراح و نقاش نیز در حین صفحه‌آرایی کتاب نیاز پیدا می‌کند و البته هزینه صفحه‌بندی کتاب هم بالاتر می‌رود.

انتشارات بوکتاب ضمن مشاوره رایگان با استفاده از صفحه‌ آراها، طراحان، ویراستاران و تصویرگران حرفه ای کار را به‌صورت موازی پیش برده و با تقسیم کار، سریعترین صفحه‌بندی کتاب به قطع رحلی با کیفیت عالی را ارائه می‌نماید.

 

 • صفحه بندی کتاب به قطع رقعی:

صفحه‌بندی کتاب به قطع رقعی برای کتابهایی که از اندازه معمول کمی کوچکتر هستند، انجام شده و اغلب زمانیکه متن کتاب و یا تعداد صفحات کتاب کم است میتوان از این قطع برای بهتر دیده شدن کتاب استفاده نمود. صفحه‌بندی کتاب به قطع رقعی نقش مهمی در جذب مخاطب دارد، زیرا قطع رقعی بیشتر برای چاپ رمان، داستان و به‌طورکلی کتبی که محتوا محور بوده و کمتر از تصاویر در آن‌ها استفاده شده، به کار می‌رود، بنابراین رعایت نکاتی مانند اندازه قلم، فواصل مناسب خطوط و حواشی متن از صفحه بسیار لازم و ضروری است و چنانچه صفحه‌بندی کتاب به قطع رقعی به‌ خوبی و دقت لازم انجام نگیرد، موجب خستگی چشم و دل‌زدگی خواننده خواهد شد.

 

 • صفحه بندی کتاب به قطع پالتویی و جیبی:

صفحه‌بندی کتاب به قطع پالتویی و جیبی دارای وجه اشتراک زیادی باهم هستند و با قلم ریزتر و فاصله خطوط کم انجام می‌شوند، چراکه دامنه کاربرد صفحه‌بندی کتاب به قطع پالتویی و جیبی مناسب کتب با محتوای کم‌حجم جهت شیک بودن و یک سری کتاب‌هایی که نیاز به حمل‌ونقل آسان با وزن سبک را دارند، می باشد مانند ادعیه، تقویم، سررسید و … البته صفحه‌بندی کتاب به قطع پالتویی نسبت به صفحه‌بندی کتاب به قطع جیبی مقرون به‌صرفه‌تر است، چراکه با توجه به بلندی و ارتفاع بیشتر این سایز به عرض آن، حجم مطالب بیشتری را می‌توان در یک صفحه جای داد. در انجام صفحه‌بندی کتاب به قطع پالتویی و جیبی باید به زیباسازی کتاب و سلیقه خواننده توجه بیشتری کرد، زیرا به دلیل کوچکی سایز جیبی و پالتویی بهتر است مطالب زیادی در یک صفحه قرار نگیرد در غیر اینصورت باعث تورفتگی و درهم‌رفتگی شدید شده و کیفیت پایین کار موجب آزار مخاطب در هنگام مطالعه شده و میزان فروش را پایین می‌آورد.

 

 • صفحه بندی کتاب به قطع خشتی:

صفحه‌بندی کتاب به قطع خشتی به دو دلیل نیاز به ظرافت و زیبایی منحصربه‌فرد بیشتری دارد: اول آنکه شکل ظاهری قطع خشتی طول و عرض مساوی مربع یا همان خشت را تشکیل داده و دومین علت، کاربرد قطع خشتی برای کتاب شعر و موارد خاص است، از همین رو باید صفحه‌بندی کتاب به قطع خشتی را بسیار تمیز با نهایت خوانایی و درعین‌حال سادگی برای خوانندگان انجام داد.

اندازه انواع صفحه بندی کتاب:

 

قطع سلطانی ۴۹×۳۴
قطع رحلی ۲۸/۵×۲۱
قطع وزیری ۲۳/۵×۱۷
قطع رقعی ۱۴/۵×۲۱
قطع خشتی ۲۱/۵×۲۲
قطع جیبی ۱۴/۵×۱۰
قطع پالتویی جیبی ۱۰/۵×۲۱
 • طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب یا مجله اگر مهمترین قسمت کتاب یا مجله نباشد، جزو مهمترین قسمت های کتاب یا مجله است، چون روی تاثیر پذیری خوانندگان، انتقال مفاهیم، قیمت، فروش و بازاریابی کتاب یا مجله و … تاثیر فراوان دارد.

 

استاندارد فونت و سایز فونت کتاب و ویژگی های دیگر

طبیعتا نوع، سایز و سایر ویژگی های فونت بسته به محتوا، گروه سنی مخاطبین، موضوع کتاب و با نظر طراح گرافیک تعیین می شود. مثلا برای کتاب هایی با موضوعات جدی و تئوی فونت لوتوس، بدر و … یا برای کتاب های رمان و داستان میترا، نازنین و … برای کتاب های کودک و نوجوان فونت رویا مناسب هستند.

در جدول زیر پیشنهاداتی برای انتخاب فونت همچنین ویژگی های دیگر آمده است.

موضوع کتاب Tracking Leading Point فونت پیشنهادی
رمان و داستان- نمایشنامه فیلمنامه ۱۰- ۱۸٫۵ ۱۴ میترا- نازنین
کودک و نوجوان ۱۵- ۱۶ ۱۳ رویا
پژوهشی و نظری ۱۰- تا ۲۰- ۱۸ ۱۴ لوتوس- بدر نازنین – زر
شعر ۱۰- تا ۱۵- ۱۸ ۱۴ میترا – جلال – بدر
قطع جیبی ۱۰- ۱۵ ۱۲ میترا-نازنین

 

نکته۱: با توجه به این که معمولا فونت‌های لاتین نسبت به فونت‌های فارسی کمی درشت‌تر هستند، کلمات لاتین داخل متن فارسی معمولا ۲ شماره کوچک‌تر از اندازه فونت فارسی در نظر گرفته می شود. فونت پیشنهادی Arial است. برای این کار می‌توانید یک Character Style ویژه کلمات لاتین ایجاد کنید.

نکته۲: در کتاب‌های مرجع که به مدت زمان کوتاهی به طور پیوسته مورد مطالعه قرار نمی‌گیرند و معمولا حجم متن زیادی هم دارند از فونت ریزتر (مثلا ۱۰ لوتوس) می‌توان استفاده کرد.

نکته۳: اندازه Tracking در متن کتاب معمولا نباید بیشتر از ۲۵- باشد.

 

کلیه کتابها، مجلات و متن های سفارش شده و یا کتابهای خود مجموعه انتشارات بوکتاب توسط  گروهی مجرب و حرفه ای در زمینه طراحی، تایپ ، حروفچینی و صفحه بندی صورت میگیرد.

 • چاپ کتاب:

دو نوع چاپ را می توانیم به شما معرفی نماییم:

 • چاپ دیجیتال کتابدر این نوع چاپ از تحریر ۷۰ گرمی و جلد ۳۰۰  یا ۲۵۰ گرمی استفاده می شود و همچنین چسب گرم به کار می رود. کیفیت در چاپ دیجیتال کمی کمتر از چاپ افست می باشد ولی از لحاظ هزینه ایی برای کتاب های با تیراژ پایین (کمتر از ۲۰۰ جلد) مناسب می باشدالبته تفاوت کیفیت چاپ دیجیتال و چاپ افست کتاب توسط افراد معمولی قابل تشخیص نمی باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 • چاپ افست کتاب: در این نوع چاپ از تحریر ۷۰  گرمی و جلد ۳۰۰  یا ۲۵۰ گرمی استفاده می شود. چاپ افست به علت اینکه باید برای کتاب زینک و فیلم تهیه شود فقط برای تیراژ بالای  ۱۰۰۰ جلد کتاب مناسب می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

چاپ کتاب تک رنگ:

چاپ کتاب تک رنگ در صنعت چاپ، بیشتر به معنای چاپ با رنگ مشکی است که اغلب کتب را در بر‌می‌گیرد. چنانچه شما قصد انتشار و چاپ رمان، جزوه، پایان‌نامه و امثال آن‌ها را داشته باشید، با استفاده از چاپ تک‌رنگ هزینه چاپ شما بسیار پایین‌تر خواهد شد. در این راستا، انتشارات بوکتاب، چاپ کتاب تک ‌رنگ را با استفاده از مدرن‌ترین چاپخانه های طرف قرارداد خویش، در کوتاه‌ترین زمان و کمترین هزینه در کل کشور باکیفیتی ممتاز برای شما انجام میدهد.

اگر به دنبال چاپ کتابهای تک ‌رنگ باکیفیت و درجه‌یک هستید و نیاز به چاپ کتاب با تیراژ پایین و زیر ۵۰۰ نسخه دارید، چاپ دیجیتال تک رنگ بهترین انتخاب است.

چاپ کتاب تک رنگ در دستگاه‌های افست باکیفیتی چشمگیرتر از چاپ دیجیتالی هستند و مناسب چاپ متن کتاب‌های غیر مصور، سربرگ، پاکت نامه و … بوده که در تیراژ بالا نیاز است و هزینه چاپ کتاب را تا یک‌چهارم نسبت به چاپ چهار رنگ پایین می‌آورد.

 

چاپ کتاب دو رنگ و چهار رنگ:

چاپ کتاب دو رنگ و چهار رنگ هر دو در چاپ افست کتابهای مصور و رنگی مانند کتاب کودکان، چاپ جلد کتاب، سررسیدها، چاپ هدایای تبلیغاتی به کار می‌روند و تفاوت آن‌ها، در تعداد زینک‌های لیتوگرافی و برج‌های رنگی به‌ کاررفته در دستگاه چاپ است.

جهت انتخاب نوع چاپ کتاب دو رنگ و چهار رنگ برای کتابتان باید ابتدا مشخص کنید که هدفتان از چاپ کتاب چیست، مخاطبانتان چه کسانی بوده و کتاب شما در چه زمینه ای با چه تیراژی چاپ میشود.

در چاپ کتاب دو رنگ کتاب به‌صورت رنگی منتشر شده درحالی‌که هزینه چاپ کتاب نصف چاپ چهار رنگ تمام می‌شود، اما کیفیت رنگ نسبت به رنگ‌های واقعی پایین‌تر است‌‌. چاپ کتاب چهار رنگ هزینه بالاتری دارد اما تمام طیف‌های رنگی را مانند رنگ‌های فیروزه‌ای، ارغوانی، خورشیدی را در برمیگیرد. چاپ رنگی کتاب باکیفیت خوب، به صورت چاپ کتاب دو رنگ یا چهار رنگ نیاز به استفاده از مواد اولیه و رنگ‌های درجه‌یک دارد، چراکه طراحی جلد و صفحه‌آرایی داخلی کتاب و نوع رنگ‌های به‌کاررفته مطابق با استاندارد CYMK، نقش مهمی درنتیجه کار خواهد داشت، بنابراین زمان انتخاب ناشر کیفیت کار را با دقت بررسی کنید

 

مراحل انجام کار به اختصار:

 • صفحه بندی کتاب شما به قطع وزیری، رحلی، جیبی یا پالتویی یا رقعی یا
 • طراحی جلد
 • اخذ شابک و فیپا و مجوز ها
 • چاپ کتاب شما

 

خدمات دیگر انتشارات بوکتاب:

–  ترجمه کتاب و مجلات علمی فرهنگی و دانشگاهی .

ارائه دهنده خدمات نوین ترجمه تخصصی مقاله، مجله وکتاب.

انتشارات بوکتاب دارای مترجمین قابل و توانایی می باشد که تا کنون کتابهای معروف زیادی توسط این گروه از مترجمین ترجمه شده و به چاپ رسیده و با افتخار آماده همکاری در جهت انجام امور ترجمه ، چاپ و نشر کتاب های شما موئلفین و نویسندگان عزیز مخصوصا دانشجویان میباشد.

 

–  توزیع کتابهای روانشناسی، علوم اجتماعی، ادبیات، مذهبی، عمومی و مجموعه کتابهای ناشرین برتر کشوری .

انتشارات بوکتاب در راستای ارائه خدمات بهتر در زمینه سیستم پخش و توزیع کتاب اقدام به معرفی و توزیع یکسری از کتابهای خاص در حوزه کتابهای روانشناسی، علوم اجتماعی، ادبیات، مذهبی، عمومی و مجموعه کتابهای ناشرین برتر و منتخب کشوری و استانی را کرده است که برای دستیابی به لیست جامع و منتخب این سری کتابها میتوانید به بخش “پخش کتاب” در منوی اصلی این وبسایت مراجعه کرده و کلیه کتابهای موجود در دفتر پخش این واحد انتشاراتی را مشاهده کرده و درصورت تمایل درخواست خرید نمایید.

–  برگزاری نمایشگاهای فرهنگی کتاب در سراسر کشور و همکاری با نهادهای ذیربط .

–  برگزاری همایش های بین المللی و شرکت در نمایشگاهای بین المللی کتاب مخصوصا نمایشگاهای اروپایی.

–  انجام مشاوره در امور چاپ و نشر و توزیع کتاب.