جوادی: تاریخ ما کمی مردانه نوشته شده است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در یزد، نشست «دورهمی فرهنگی بانوان کتابخوان استان یزد» شامگاه چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه در محل کتابخانه عمومی دکتر جوادی یزد با حضور محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسین‌پور، دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب، ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجید جوادیان‌زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برگزار شد.

مرضیه مصطفوی‌پور، مربی جام باشگاه‌های کتابخوان استان یزد در این نشست گفت: این طرح را با هدف ترویج کتاب و کتابخوانی راه اندازی کرده‌ایم که خوشبختانه مورد حمایت خانواده‌ها قرار گرفته است.

وی افزود: ما برای این طرح جای ثابتی را انتخاب نکرده‌ایم و در هر مکانی نیز آن را برگزار می‌کنیم که انجمن ضایعه نخاعی و شورای اسلامی شهر از جمله این مکان‌ها بوده است.

این مربی جام باشگاه‌های کتابخوانی یزد گفت: در هر نشست یک کتاب را معرفی کرده و به صورت جمعی آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. شرکت‌کنندگان نیز به دلخواه یک کتاب را معرفی می‌کنند.

مجید جوادیان‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نیز در این نشست گفت: یزد از سال‌های گذشته به دلیل شرایط اقلیمی مجبور شده شهری تولیدی باشد و با توجه به شرایط محیطی به تولید روی آورده است که نمود آن را به عنوان چهارمین شهر صنعتی و دومین شهر معدنی کشور می‌بینیم.

وی افزود: اما امروز یزد با گذشت زمان به سمت توسعه فرهنگی حرکت کرده و در این راستا نیز به معنادهی توجه ویژه‌ای داشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد یادآور شد: هنر ما در پایتخت کتاب این است که برنامه‌های فرهنگی و کتابخوانی که به صورت پراکنده در شهر وجود دارد، در چارچوب قرار دهیم و با استفاده از امکانات در جهت ساماندهی آنها حرکت کنیم.

محسن جوادی، معاون امور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست گفت: بسیار خوشحال و شادمانم که در این جمع با حضور فرهیختگان کتاب‌خوان حضور دارم. از اینکه این کار در یک کتاب‌خانه عمومی انجام می‌شود و این کتاب‌خانه را به یک پاتوق فرهنگی تبدیل کرده است، بسیار خرسندم و از مسئولان کتابخانه تشکر می‎کنم.  

وی تصریح کرد: تاریخ ما مقداری مردانه نوشته شده یعنی قله‌های علم و دانش به نحوی بوده که مردان نقش اصلی داشته اند اما در آن فضاها نیز بانوان نقش اساسی داشتند ولی این نقش دیده نشده است.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد که این‌ بار تاریخ معاصر را درست بنویسیم و سهم ارزشمند بانوان در جهان دیده‌ شود و در این باره گفت: وقتی بانوان یک جامعه کتاب‌خوان می‌شوند، تاثیر بیشتری نسبت به کتابخوانی مردان دارد زیرا به فرزندان خود و نسل آینده منتقل می‌کنند و این باعث خرسندی ما است.

وی افزود: خوشبختانه امروز در غرب رویکرد مهمی به نوع کتاب و کتابخوانی پیدا کرده زیرا بسیاری از مشکلات ناشی از غفلت از خود بود اما در این برنامه‌ها به‌خوبی می‌توان به خود توجه کرد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: