جشن یکصدمین شماره «همشهری داستان»

علی رزاقی‌بهار مدیر گروه مجلات همشهری در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اظهار کرد: به مناسبت انتشار یکصدمین شماره مجله «همشهری داستان» قرار است که دور هم جمع شویم و جشنی را برگزار کنیم. این مراسم از ساعت ۱۹ روز پنجشنبه (۳۰ خردادماه) با حضور احتمالی وزیر ارتباطات،‌ اعضای شورای شهر تهران، داستان‌نویسان، بازیگران سینما و تئاتر، خوانندگان و دیگر اهالی فرهنگ و هنر در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.
 
وی ادامه داد: در این مراسم علاوه بر داستان‌خوانی و پخش موسیقی زنده، مراسم جشن امضای شماره صد مجله «همشهری داستان» را با حضور احمد پوری برگزار خواهیم کرد. در این شماره داستان کوتاهی به قلم احمد پوری آمده است.

رزاقی‌بهار با اشاره به تغییروتحولات شماره‌های اخیر مجله «همشهری داستان» گفت: این مجله از شماره ۹۳ تا شماره ۱۰۰ از سوی بخش خصوصی منتشر شده است و ما در این هفت شماره تلاش کردیم تا محتوای مجله را حفظ کنیم و تغییری در بخش محتوایی نداشته باشیم؛ اما مجبور شدیم تا بخش‌هایی را استاندارد کنیم. برای مثال شماره‌های جدید مجله ۲۰۴ صفحه شده است. پیش از این نظم درست و حسابی در این حوزه  وجود نداشت و هربار تعداد صفحات متفاوت بود.

وی افزود: در شماره‌های قبل بخش تصویری داشتیم که این بخش در شماره‌های جدید حذف شده است؛ با این حال بخش‌های نوقلمان، داستان، اقلیم و دیگر بخش‌ها همچنان فعال است و تغییرات اندکی داشته است. بخش دیگری که در «همشهری داستان» وجود داشت و ما در دوره جدید توجه ویژه‌ای به آن داریم، ویژه‌نامه‌های استانی است.
 
مدیر گروه مجلات همشهری در توضیح توجه ویژه «همشهری داستان» به ظرفیت‌های استان‌ها اظهار کرد: ما در این مدت در دو شماره به سیستان (به دلیل محرومیت‌اش) و خراسان (به دلیل اهمیتش در حوزه داستان) پرداخته‌ایم. یعنی از هفت شماره دو شماره به صورت اختصاصی برای این دو استان بوده که به نظرم اتفاق مهم و قابل توجهی است.
 
این روزنامه‌نگار با اشاره به وضعیت این روزهای مجله «همشهری داستان» گفت: حتما به‌خاطر دارید که در مهرماه سال گذشته قرار بود، مجلات همشهری تعطیل شود، آن هم زمانی که بحران کاغذ به این شکل نبود و ما شرایط بهتری داشتیم. به هر صورت در شرایط فعلی و با وجود همه مشکلاتی که مطبوعات با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مجله «همشهری داستان» به شکل منظم به کار خود ادامه می‌‌دهد و به شکل منظم منتشر می‌شود و امیدواریم که این مسیر ادامه داشته باشد؛ هر چند که اوضاع کاغذ چندان مناسب نیست.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر حدود سه ماه است که ما هیچ کاغذ تحریر دولتی دریافت نکرده‌ایم و در حال حاضر مجله با کاغذ آزاد منتشر می‌شود. با همه این تفاسیر در ماه‌های گذشته و با توجه به چند برابر شدن قیمت کاغذ و هزینه چاپ ، قیمت مجله چندان افزایش نداشته و از ۱۲ به ۱۴ هزار تومان رسیده است. بد نیست که بدانید این روزها مشابه مجله ما با قیمت ۳۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.
 
رزاقی‌بهار با اشاره به نگاه «همشهری داستان» به نویسندگان جوان گفت: در دوره‌های گذشته بخشی از داستان نویسندگان جوان یا به اصطلاح نوقلمان منتشر می‌شد؛ اما در دوره جدید تلاش کردیم تا در هر شماره دو، سه داستان کامل از این استعدادها را منتشر می‌کنیم.
 
مدیر گروه مجلات همشهری با اشاره به راه‌اندازی نرم‌افزار «داستان» گفت: اتفاق مبارک دیگری که در این مدت رخ داده است، راه‌اندازی‌ نرم‌افزار «داستان» است که در آن همه داستان‌ها از شماره یک تا شماره ۱۰۰ آمده است. این نرم‌افزار بخش‌های مختلفی دارد که هر روز در حال کامل شدن است و به تازگی بخش صوتی آن نیز اضافه شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تا شماره ۹۷ به شکل صوتی آماده شده است. در گذشته کارها صوتی را خود مجموعه داستان انجام می‌داد؛ اما در حال حاضر این کار را موسسه آوانامه انجام می‌دهد. در گذشته مجله روی نرم‌افزارهایی مثل طاقچه و فیدیبو نبود؛ چراکه عده‌ای معتقد بودند که این کار به مجله ضربه می‌زند؛ اما ما به دلیل احترام به مخاطبان خارج از کشور و کسانی که خرید مجله کاغذی برای آنها سخت است، مجله را در چهار نرم‌افزار تلفن همراه برای فروش گذاشته‌ایم.
 
رزاقی‌بهار در پایان گفت: نرم‌افزار «داستان» چند ماهی است که راه‌اندازی شده است و علاقه‌مندان می‌توانند این نرم‌افزار را برای تلفن‌های هوشمند خود که از سیستم‌عامل اندروید بهره می‌برند استفاه کنند؛ اما به دلیل تحریم‌ها هنوز نتوانستیم نرم‌افزار IOS آن را راه‌اندازی کنیم. به هر حال رونمایی رسمی از این نرم‌افزار نیز همزمان با جشن یکصدمین شماره مجله انجام خواهد شد. 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: