جایگزین‌های فانتزی سیاسی بازی تاج و تخت

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از فارن پالیسی، در بسیاری از کشورهای دنیا بسیاری از طرفداران سریال بازی تاج و تخت شاهد آخرین قسمت از این مجموعه فانتزی و خیالی بودند. بازی تاج و تخت سریالی ساخته شبکه اچ‌بی‌او آمریکاست که طرفداران بسیاری در جهان پیدا کرده است. این سریال با الهام از مجموعه داستان‌های ترانه یخ و آتش نوشته جرج ار.ار. مارتین ساخته شد.
 
داستان سریال در قاره‌های خیالی وستروس و اسوس، در نزدیکی پایان یک تابستان ۱۰ ساله اتفاق می‌افتد و چندین خط داستانی را دنبال می‌کند. اولین داستان به جنگ بین خانواده‌های اشرافی برای به دست آوردن تخت آهنین پادشاهی هفت اقلیم مربوط می‌شود. دومین خط داستانی، نزدیک بودن زمستانی طولانی و یورش موجوداتی افسانه‌ای از شمال را شرح می‌دهد و سومین خط داستانی مجموعه، تلاش فرزندان شاه مخلوع، برای بازپس‌گیری تاج‌وتخت است.
 
بسیاری می‌گویند با پخش آخرین قسمت بازی تاج و تخت، یکی از موفقترین سریال‌های تاریخ سریال تلویزیون به پایان رسید ولی مجله سیاسی فارن پالیسی اعتقاد دارد هنوز کتاب‌های ارزشمند بسیاری وجود دارد که در ژانر فانتزی سیاسی می‌تواند طرفداران این داستان‌ها را راضی نگه دارد. این مجله سیاسی تحلیلی کتاب‌های زیر را برای طرفداران این سریال پیشنهاد می‌کند:
 

بالانشینان و پایین دستان نوشته دانیل پولانسکی
این کتاب با حال و هوایی شبیه داستان‌های نوشته شده مارتین در ۵۰۰ صفحه جنگ‌هایی تاریخی را روایت می‌کند که در اصل تاریخی خیالی از زندگی بشریت است. پادشاهی انسان‌ها در این داستان غیر قابل دستیافتنی شده است. سه هزار سال پیش انسان‌ها توسط موجوداتی فرابشری به بردگی گرفته شده‌اند که در مرکز زمین زندگی می‌کنند. آنها مجهز به شمشیر و آتش هستند و از این طریق قدرت خود را به رخ انسان‌ها می‌کشند.
 

امپراطوری گوبلین نوشته کاترین ادیسون
کوچکترین پسر امپراطور نیمی انسان است و نیمی پری و به خاطر همین از سوی پادشاه به سرزمینی دور تبعید شده است. در حادثه‌ای پدر و سه برادرش کشته می‌شوند و او تنها وارث تاج و تخت امپراطوری است. او هیچ دوستی ندارد و هیچ تجربه‌ای هم در امور سیاست نداشته و به خاطر همین خاطر نمی‌تواند به کسی اعتماد کند. در همین حال اطرافش را آدم‌های چاپلوس پر کرده اند و او باید از میان این همه شلوغی امپراطوری‌اش را سروسامان دهد.
 

مرگ سه بخشی نوشته مکس گلاداستون
در دنیای ترسیم شده در این کتاب الهه‌های بسیاری زندگی می‌کنند و ماجرا از مرگ یک الهه شروع می‌شود. قهرمان اصلی دختری به نام تاراست که خیلی وقت پیش مرده است ولی با کمک یکی از الهه‌ها به زندگی بازمی‌گردد تا ماموریت خطیرش در نجات سقوط شهر را برعهده بگیرد.
 

تنها شهر نوشته جو والتون
این رمان علمی تخیلی در یونان باستان اتفاق می‌افتد و ماجرای سفر در طول زمان یکی از الهه‌های باستانی یونان را روایت می‌کند. تنهاشهر جامعه‌ای است که هزاران کودک در آن زندگی می‌کنند ولی کمتر بزرگسالی در آن زنده مانده است و تنها کسانی هستند که از زمان‌های قبل در این شهر زندگی می‌کند. در این شهر باستانی روبات‌های دست سازی هم هستند که از زمان‌های آینده به شهر آورده شده‌اند و کارهای انسان‌ها را انجام می‌دهند.
 

انجمن آهن نوشته چاینا میویل
زمان جنگ و انقلاب، توطئه و خشونت از سوی افرادی ماسک‌دار فرا رسیده است. در شهر حکومتی حکم‌رانی می‌کند و مردم را به نوعی به اسارت گرفته است. گروهی از شهر فرار می‌کنند و با عبور از سرزمین‌های عجیب و غریب در جستجوی امید از دست رفته خود هستند. آنها انجمنی به نام آهن تشکیل می‌دهند تا مردم را از دست حاکمان ظالم نجات دهند.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: