توسعه چشمگیر آثار، یک هدف جدی است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، آئین رونمایی از تازه‌های نشر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، عصر چهارشنبه (۱۱ اردیبهشت)، همزمان با نهمین روز از سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با حضور سردار علی فدوی؛ معاون هماهنگ‌کننده سپاه و سردار علی‌محمد نائینی؛ رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سالن شهید آوینی نمایشگاه برگزار شد.
 
سردار نائینی در این برنامه با بیان اینکه عنصر اصلی انقلاب اسلامی، فرهنگ انقلاب است، گفت: انقلاب اسلامی صرفا یک انقلاب سیاسی نبوده، بلکه در همه نظام‌ها نقش‌آفرین بود و مهم‌ترین محوری که این انقلاب در آن ظهور و بروز پیدا کرد، دفاع مقدس بود. سال گذشته مقام معظم رهبری در برنامه شب خاطره، فرمودند که همه کارهای موجود ارزشمند است، ولی مطلوب زمانی است که کارها ۱۰۰ برابر شود. اگر این اتفاق بیافتد، نقشه جامعه استکبار به‌هم می‌ریزد. دفاع مقدس معادله قدرت را بهم ریخت.
 
وی ادامه داد: از منظر رهبری، جوهره تمدن‌سازی، دفاع مقدس است که این یک هدف اساسی است. در بیانیه گام دوم انقلاب، ایشان سه هدف اصلی را نام بردند: خودسازی، جامعه‌سازی و تمدن‌سازی. ظرفیت دفاع مقدس؛ به‌عنوان ارزشمندترین میراث انقلاب اسلامی، بر این سه هدف استوار است. در گام نخست انقلاب هم هرجا که آسیبی داشتیم، آنجایی بود که تفکر انقلابی و جهادی وجود نداشت. جهت‌گیری مرکز در گام دوم انقلاب، ۱۰۰ برابر شدن محصولات در ابعاد مختلف است.
 
 رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، اظهار کرد: در چارچوب فلسفه وجودی و رسالتی که داریم و با ظرفیت‌های زیادی که در سپاه وجود دارد، می‌خواهیم بتوانیم به بخش زیادی از خواسته رهبری پاسخ دهیم. توسعه چشمگیر آثار، یک هدف جدی است. درهای مرکز به‌عنوان یک مرکز اسنادی بی‌نظیر با آثار منحصربه‌فرد، به روی تمامی محققان باز است. آنچه در اختیار داریم ثروت ملی است. آنچه تاکنون تولید شده، کارهای مستندِ دقیقِ پژوهشی است.
 
نائینی افزود: در دو سال اخیر با کمک‌هایی که شد و با تدابیر هیات مدیره سپاه، هم آثار ارتقاء پیدا کرد و هم در عرصه‌های جدید ورود پیدا کردیم و تنها به هشت سال دفاع مقدس اکتفا نکردیم و روزشمارهای مرکز را به حوادث بعد از جنگ توسعه دادیم. ۳۶ عنوان کتاب جدید برای انتشار آماده شده که ۲۱ عنوان از آن‌ها مجوز گرفته و امروز رونمایی می‌شود. پنج اطلس، چهار روزشمار جدید، ۱۰ عنوان کتاب در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و خاطرات جنگ و تاریخ شفاهی فرماندهان جنگ ازجمله پنج جلد تاریخ شفاهی سرلشکر محسن رضایی، تاریخ شفاهی سردار شهید احمد غلامی و تاریخ شفاهی سردار رستگارپناه، از آثار جدید مرکز هستند.
 
خانواده سردار شهید احمد غلامی تجلیل شدند
 
در بخش پایانی این برنامه با حضور سردار فدوی، از علیرضا لطف‌الله ‌زادگان که با همکاری ایرج همتی، برای تالیف کتاب «روزشمار ۲۸ جنگ ایران و عراق» موفق به دریافت جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شدند، تجلیل شد.
 
تجلیل از خانواده سردار شهید احمد غلامی و رونمایی از تازه‌های نشر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، حُسن ختامی بر این آئین بود.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: