توریسم فرهنگی از راه‌‌های گسترش روابط ایران و هند است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، محسن جوادی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با سینها پاتل، وزیر فرهنگ و توریسم هند گفت: روابط ایران و هند عمدتاً با فرهنگ و کتاب شروع شده است و خوشحالیم که در دوره جدید شکل‌گیری این روابط بتوانیم شکوه و عظمت گذشته روابط دو کشور را احیاء کنیم.

جوادی در ادامه گفت: در کنار روابط اقتصادی که آمار خوشحال کننده‌ای وجود دارد؛ تلاش می‌کنیم به روابط فرهنگی بین دو کشور نیز عمق و وسعت بدهیم. روابط بین ایران و هند مبتنی بر محبت و دوستی است و این از گذشته وجود داشته است. زمانی شاعران و نویسندگان بسیاری بین ایران و هندوستان رفت و آمد داشتند که خود حکایت از این موضوع دارد.

وی  ادامه داد: اکثر مردمان دو کشور تاریخ خود را خوب می‌شناسد ولی متاسفانه جوانان اطلاعات کافی از آن ندارند. باید تلاش کنیم تا جوانان دو کشور از این تاریخ و گذشته خود اطلاعات لازم را کسب کنند.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مبادله دانشجو، استاد و نویسندگان دو کشور می‌تواند کمک مهمی در توسعه گسترش روابط فرهنگی بین دو کشور باشد و این آمادگی در ما وجود دارد تا نوشته‌های نسل نو و جدید هند را در ایران منتشر کنیم و همچنین این آمادگی در ما وجود دارد که آثار برجسته ایرانی را برای ترجمه به زبان سانسکریت معرفی کنیم.

جوادی گفت: یکی از راه‌های گسترش روابط بین دو کشور توریسم فرهنگی است. باید مکان و سایت‌های فرهنگی دو کشور را شناسایی کنیم تا گردشگری فرهنگی بین ایران و هند رواج یابد. امیدواریم بتوانیم از طریق همکاری در حوزه‌های هنر، سینما، تئاتر که ظرفیت‌های خوبی در هر دو کشور وجود دارد کمک قابل توجهی به اقتصاد فرهنگ کنیم.

امید‌واریم شباهت‌های زبانی زمینه تقویت ارتباط هند و ایران شود
سینها پاتل، وزیر فرهنگ و توریسم هند نیز در این نشست بیان کرد: امسال هفتادمین سالگرد روابط ایران و هند است. امیدوارم روابط فرهنگی بین دو کشور به خاطر وجود شباهت‌های زبانی عمیق‌تر شود.

وزیر فرهنگ و توریسم هند ادامه داد: کشور هند همواره به ایران به‌عنوان یک شریک خوب و یک همسایه دوست نگاه می‌کند که این باعث می‌شود روابط ما گسترده‌تر و عمیق‌تر شود.

وی افزود: فرصت‌های زیادی بین ایران و هند درباره توریسم و گردشگری وجود دارد که باید به آن توجه شود.

در پایان این نشست علی چگینی، سفیر ایران در هند نیز طی سخنانی گفت: مردم ایران زمانی که از هند صحبت می‌کنند تاریخ، تمدن، روابط و دوستی‌های بین دو کشور در ذهن آن‌ها تداعی می‌شود و به آن نگاه می‌کنند.

چگینی ادامه داد: ما در هند غریب نیستیم و خوشبختانه اکنون شکل خاصی برای ارتباط و برقراری صنعت توریسم بین دو کشور وجود دارد. امیدوارم تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد موجب افزایش رونق صنعت توریسم و گردشگری در دو کشور شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: