توجه به قرآن به عنوان یک منبع استنباط و حکم‌شناسی رویکردی است که آیت‌الله محقق داماد دنبال می‌کرد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اسلامی، سیدعباس صالحی پیش از ظهر امروز در آیین بزرگداشت آیت‌الله سید محمد محقق داماد(ره) (همایش آموزگار فقاهت) که در سالن جلسات پژوهشکده علامه طباطبایی(ره) برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: بی‌تردید در این دوره ۱۰۰ ساله یکی از نمادهای حوزه قم جدید، آیت‌الله محقق داماد است.

وی گفت: قم در ۱۴ قرن گذشته مرکزی برای نشر معارف اهل بیت(ع) بوده است اما دو مقطع تاریخی قم به عنوان دوره‌های طلایی این شهر تلقی می‌شود.

صالحی افزود: دوره نخست سال‌های نخست سال هجری است که بزرگانی مانند علی بن بابویه، زکریا بن آدم و غیره به این شهر آمدند، مقطع دوم ۱۰۰ سال اخیر است که با ورود آیت الله شیخ عبدالکریم حائری به این شهر اتفاق افتاد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بی‌تردید در این دوره ۱۰۰ ساله یکی از نمادهای حوزه قم جدید، آیت‌الله محقق داماد هستند و اگر ما بخواهیم چند شخصیت تراز را برای این دوره طلایی معرفی کنیم، حتما یکی از این چند شخصیت آیت‌الله محقق داماد است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: قم جدید با شیخ عبدالکریم حائری شناخته می شود و نگاه و نفس ایشان بذری را کاشت که امروز شاهد رویش‌های پیوسته آن هستیم.

صالحی گفت: مرحوم آیت‌الله محقق داماد از جهات مختلف امتداد دهنده شیخ عبدالکریم بوده و این امتداد مرحوم شیخ عبدالکریم در مرحوم داماد خود را می‌نمایاند.

وی افزود: اینکه ما ۱۰ مرجع صاحب رساله خبره را در زمره شاگردان آیت الله محقق داماد می بینیم و اینکه مجتهدانی مانند شهید مطهری، امام موسی صدر، شهید بهشتی و صدها فاضل برجسته حوزه قم از شاگردان ایشان بوده اند، نشان دهنده اهمیت جایگاه علمی ایشان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روش علمی و فقهی را دیگر ویژگی برجسته آیت‌الله محقق داماد دانست و تصریح کرد: مسلک و مکتب سامرایی مکتب گفت‌وگو بود و تفکر در امتداد با فرهنگ گفت وگو است، در مکتب سامرایی گفت‌وگوی مجتهد با خود دامنه دار بوده و ان قلت هایش طولانی است.

وی ادامه داد: طبق مسلک سامرایی هر مقدار به گفت‌وگو دامن بزنیم ، میوه‌ای که بر می آید شیرین‌تر و موثرتر است و شیوه آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری نشان می‌دهد که این روش بسیار فراگیر است.

صالحی گفت: توجه به قرائن موجود در روایات از ویژگی‌های دیگر آیت‌الله محقق داماد بوده و اینکه در فهم روایت شیوه قدما باید مبنا قرار بگیرد، در قم مطرح است.

وی افزود: توجه به قرآن به عنوان یک منبع استنباط و حکم شناسی رویکردی است که آیت‌الله  محقق داماد دنبال می‌کرد و این رویکرد در مکتب قم خود را نشان می‌دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: توجه آیت‌الله محقق داماد به حوزه عرف در حوزه فهم مصادیق بسیار برجسته بوده است.

وی گفت: مرحوم آیت‌‌الله محقق داماد این نکات را در ادامه مکتب فکری شیخ عبدالکریم حائری دنبال کرده و همراهی و مصاحبت ایشان در نهضت امام خمینی(ره) بسیار برجسته بود.

صالحی ادامه داد: مرحوم محقق داماد از سال ۴۱ تا سال ۴۷ همراهی خود را با نهضت امام راحل ادامه دادند و کینه رژیم شاه نسبت به ایشان برخاسته از این همراهی بود.

وی ارتباطات اجتماعی آیت‌الله محقق داماد را از نکات برجسته شخصیت ایشان دانست و افزود: از نظر ایشان کسانی که به منبر می‌روند باید اجتهاد داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: طبق روایات معتبر در فضای قم گذشته ۲۰ هزار محدث وجود داشت و قم جدید نیز باید رنگ و بویی از این تاریخ برجسته داشته باشد.

صالحی گفت: اینکه ۱۰۰ سال از تاسیس حوزه قم می‌گذرد، دستاوردهای بسیاری را به همراه داشته است، اما در راستای پوشش خلاءهای موجود باید ادامه مسیر طی شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: