تعداد کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان به ۲۲۸ باب رسید

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خوزستان، مجید حسینی‌نژاد در آیین گشایش این کتابخانه که با حضور مدیران کل امور اجتماعی و فرهنگی و نیز امور روستایی و دهیاری‌های استانداری خوزستان، شهردار رامشیر و اهالی روستای رمیله برگزار شد، با بیان این مطلب، گفت: رامشیر بالغ بر ۱۴۰ روستا دارد که بسیاری از آنها طی ۳۰ سال اخیر خدمات مطلوبی دریافت نکرده‌اند، اما شتاب خدمات‌رسانی به روستا‌ها در دهه گذشته و به ویژه در ۵ سال اخیر قابل توجه است.

وی با اشاره به بهسازی معابر، جدول‌گذاری و آسفالت روستا‌های رامشیر طی ۵ سال گذشته، گفت: در حال حاضر بخشداران به دنبال تعریف نیاز‌های فرهنگی و آموزشی هستند.

فرماندار شهرستان رامشیر ابراز امیدواری کرد: با تاسیس کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی، شاهد، فعالیت‌ها و شاخص‌های فرهنگی و هنری شهرستان در این زمینه باشیم.

در این آیین محمدصادق کریمی‌کیا مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان گفت: دولت در حوزه‌های اجتماعی خودش را مکلف می‌داند تا در زیرساخت اجتماعی و فرهنگی ورود کند تا رویدادهای مطلوبی در آن مناطق رخ دهد.

کریمی کیا افزود: با گشایش این کتابخانه در روستای رمیله علاوه بر ارتقای وضعیت کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه، نخبه‌پروری و ضریب درسی دانش آموزان تقویت می‌شود و نخبگان می‌توانند از طریق این کتابخانه به مدارج عالی دست یابند.

وی ضمن قدردانی از شیوه سیاستگذاری کتابخانه عمومی خوزستان بیان کرد: در دهه‌ها و سال‌های گذشته توجه بیشتر معطوف به مناطق شهری بوده و بسیاری از اعتبارت به دلایل شرایط خاص به سمت شهرها می‌رفت، اما اکنون چرخشی در این حوزه رخ داده تا وضعیت زیرساخت‌های اجتماعی در روستاها در اولویت بهتری قرار گیرد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان احداث چنین کتابخانه ای در روستا را نشان از مطالبه‌گری شهروندان این روستا دانست و عنوان کرد: این اتفاق می‌تواند تعاملی میان شهروندان و اهالی روستا با مسئولان  و مجموعه دولت به وجود آورد.

همچنین در این آئین مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستاندر سخنانی گفت: کلنگ زنی کتابخانه عمومی قمر بنی‌هاشم (ع) روستای رمیله در سال ۱۳۹۳ انجام و با تامین اعتبارات موردنیاز و همکاری دستگاه‌های زیربط ساختمان این کتابخانه تکمیل شد و سرانجام در ۱۱ آذرماه افتتاح و بهره‌برداری رسید.
 

 
منصور کوهی رستمی تصریح کرد: برای احداث و افتتاح کتابخانه در روستای رمیله شهرستان رامشیر مبلغی معادل ۶۰۰ میلیون تومان از محل تملک و دارایی و ۲ درصد نفت هزینه شده است.

وی ادامه داد: این کتابخانه ۲۸۰ مترمربع مساحت دارد و دارای دو سالن مجزا ویژه خواهران و برادران، مخزن، بخش کودک و محلی برای انجام کار‌های فرهنگی است.

رستمی از جمله دلایل ضرورت ساخت کتابخانه‌های روستایی را نیاز به منابع اطلاعاتی بیان کرد و توضیح داد: با توجه به اینکه روستاییان از خدمات کمتری نسبت به محیط‌های شهری برخوردارند، کتابخانه‌های روستایی می‌توانند خدمات مختلفی به بزرگسالان و به ویژه زنان خانه دار از جمله تهیه منابع اطلاعاتی و کلاس‌های آموزشی و برنامه‌های فرهنگی، قصه گویی، برگزاری کلاسهای آموزشی و سرگرمی محیطی مفرح برای کودکان روستا فراهم سازند.

وی با تاکید بر توجه جدی به روستا‌های محروم و کم‌برخوردار افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سال گذشته تعدادی کتابخانه در مناطق روستایی و کم‌برخوردار احداث و افتتاح شده و تا پایان امسال نیز تعداد دیگری نیز به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان در پایان گفت: در کتابخانه‌های روستایی می‌توان برنامه‌های متنوع دیگری از جمله خدمات مرجع، نقد و رونمایی و برنامه‌های مناسبتی اجرا کرده و علاوه بر گرهمایی روستاییان باعث افزایش انسجام اجتماعی و رشد فرهنگی در روستا می‌شوند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: