تشکیل ستاد فرماندهی فرهنگی در قم ضروری است

حسن مالکی‌نژاد رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم، ضمن بازدید از هفتمین نمایشگاه قرآن و عترت و رسانه‌های دیجیتال استان قم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، با تاکید بر اهمیت ضرورت توسعه فعالیت‌های قرآنی، گفت: قرآن کتاب زندگی است. انسان‌ها نیازهای مختلفی دارند و قرآن همه نیازهای انسان را بیان کرده است. بنابراین مسئولیت ما در قبال گسترش و ترویج سبک زندگی قرآنی مهم است.

وی اضافه کرد: یک ابزار که می‌تواند این فرهنگ را گسترش دهد برپایی نمایشگاه‌های قرآنی است. نمایشگاه قرآن باید به نیازهای ما پاسخ دهد. زمانی که مخاطب به نمایشگاه می‌آید، می‌خواهد بداند قرآن چه راهکاری برای زندگی و سعادت او پیشنهاد کرده است. منِ مخاطب باید در نمایشگاه قرآن به پاسخی قابل قبول نزدیک شوم.
 
مالکی‌نژاد افزود: با توجه به نیازهای روز جامعه، لازم است ابعاد مختلف قرآن در قالب یک بسته هنری به جامعه عرضه شود و در این بسته کتاب‌هایی درباره قرآن به جامعه معرفی شود که با نگاه به قرآن، نیاز جامعه را برآورده کنند.
 
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم در کنار این مباحث، قرائت قرآن را مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: قرائت قرآن و توجه به معانی و مفاهیم کتاب آسمانی روح تازه‌ای در انسان می‌دمد و باعث تلطیف روح می‌شود. ما باید بحث خواندن قرآن را در محافل عمومی گسترش بدهیم. زمانی که قرآن را تلاوت می‌کنیم، نور قرآن در ما جاری می‌شود. از این رو با همت مردم و شورای اسلامی شهر و شهرداری این کار را پیگیری کرده‌ایم و اکنون در بوستان‌های شهر قم هر شب برنامه تلاوت قرآن به صورت عمومی برگزار می‌شود.
 
حسن مالکی‌نژاد در پاسخ به این سوال که کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم چه تمهیداتی برای کاهش قیمت و افزایش قدرت خرید مردم در جهت بهرمند شدن از مفاهیم قرآن در قالب‌های هنری انجام داده است، گفت: در بحث‌های هنری با ظرفیت محدودی مواجهیم، چون مراجعاتمان به شورای اسلامی شهر بسیار زیاد است. از طرفی بودجه دستگاه‌های اجرایی کاهش پیدا کرده است و همه به شهرداری و شورای اسلامی شهر روی آورده‌اند. شورا هم با مشکلاتی مواجه است و نسبت به گذشته درآمدهایش کاهش یافته است. ما نمی‌توانیم جوابگوی تمام نیازها باشیم، اما به اندازه بضاعتمان به این حوزه‌ها کمک می‌کنیم.
 
این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: قم نیازمند یک ستاد فرماندهی برای کارهای فرهنگی است که موازی‌کاری‌ها از بین برود و بودجه در قالب خودش درست هزینه شود. الان ۱۰ دستگاه اجرایی، متولی یک کار هستند و همه برای یک کار هزینه می‌کنند. به نظرم یکی از ضروت‌های قم تشکیل ستاد فرماندهی فرهنگی  است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: