تازه‌ترین کتاب وزیر خارجه سابق هند منتشر شد/فهم اسلام در دموکراسی هند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب Understanding Islam in Indian Democracy Visible Muslim invisible Citizen، (مسلمانان قابل مشاهده و شهروندان غیر قابل مشاهده- فهم اسلام در دموکراسی هند) نوشته سلمان خورشید از سوی انتشارات روپا در دهلی در ۳۰۸ صفحه منتشر شد. سلمان خورشید تحصیل کرده دانشگاه آکسفورد، وزیر سابق امور خارجه و عضو حزب سیاسی کنگره هند است.

مولف معتقد است این اثر در راستای درک نه تنها وضعیت اقلیت‌ها، بلکه فهم  وضعیت دین اسلام و مسلمانان در هند نیز کمک خواهد کرد چون پروسه درک ما از دین در هند مدرن، بیشتر تحت تاثیر دید و فرهنگ هندوگرایانه بوده است. 

سلمان خورشید با وجود شرایط تک قطبی دوران اخیر در هند، سعی کرده اسلام را با پیش زمینه مدرنیسم و مسلمانان هند را با چشم انداز سیاسی معاصر مورد بررسی قرار دهد. کتاب «مسلمانان قابل مشاهده و شهروندان غیر قابل مشاهده» اسلام را برای غیرمسلمانانی که به اندازه کافی از آنها اطلاع ندارند، توضیح می‌دهد. هویت مسلمانان هند همراه با پیش زمینه دموکراسی هند و رمزگشایی طرز تفکر مسلمانان هند در حوزه اجتماعی و سیاسی فراتر از بحث‌های کلامی از جمله محورهای موضوعی اصلی مورد نظر مولف بوده است.

وظیفه سنگین هندوهایی که بسیاری از آنها در سال‌های اخیر اشتباهات بزرگی در درک مسلمانان و اسلام کرده‌اند و بالعکس مسلمانان نیز تا حدودی ارزیابی درستی از آموزه‌های هندویسم نداشته‌اند و محتوای این اثر کمک خواهد کرد تا هردو از ریشه و اصل خود باخبر شوند.

برخی از عناوین سرفصل های این اثر بدین ترتیب است: پیشگفتار؛ یک ملت، ملیت‌های چندگانه؛ تقسیم اتمام ناپذیر؛ فضاهایی در حال کوچک شدن؛ میراث شکوهمند تقسیم
عقب نشینی مسلمانان و مقاومت سکولار؛ ترور نقش علیگره؛ دشمن داخلی؛ بازجویی عشق؛ شکار در داخل خانه؛ سهم قیادت؛ درک اسلام؛ کمیته ساچار- بهشت گمشده و طرز صوفیا.

این خبر را رایزنی فرهنگی ایران در هند ارسال کرده است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: