«تاریخ ایران از آغاز اسلام تا پایان صفویان» به روایت رسول جعفریان

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «تاریخ ایران از آغاز اسلام تا پایان صفویان» به بیان یک دوره مختصر تاریخ ایران از آغاز اسلام تا پایان عصر صفوی پرداخته است. محور اصلی کتاب، به لحاظ شکلی، متنی ساده و بی‌پیرایه و بدون یادآوری ارجاعات است. همچنین عمده نقل‌ها از منابع اصلی صورت گرفته و تقریباً مسلمات تاریخی روایت شده است.
رسول جعفریان در مقدمه کتاب خود به چند نکته اشاره کرده است:

هدف از نگارش كتاب گذرى بر تاريخ ايران اسلامى از پيدايش اسلام تا پایان روزگار صفوی است. از نظر صوری، بنا بر آن بوده است تا مطالب بدون زياده‌گويى و دشوارى، و با زبانى نسبتاً ساده و بى‏پيرايه ارائه شود. این روال از آن روست که نگارش كتاب، براى مخاطبان جوانى است كه به تاريخ ایران، نه به صورت تخصصى، بلكه به قصد آشنايى كلى و بهره‏گيرى از تجارب ‏آن مى‏نگرند و اميد آن‏ دارند تا با یک مرور سریع، بر اهم مطالب تاریخ ایران آگاهى يابند.

آنچه از نظر محتوايى مورد توجه بنده بوده، پرداختن به حوادث سياسى، مسايل فرهنگى و اجتماعى و امور تمدنى ایران است. بنابراین تا آن‏جا كه امکان داشته، از بيان صرف تاريخ سياسى پرهيز شده و افزون بر تاریخ سیاسی، به بيان آراى فرقه‏‌ها و مكتب‏‌هاى مختلف فكرى و مذهبى، نيز پيدايش دانش‏‌هاى متنوع در دنياى اسلام و همین‌طور امور تمدنی و اندکی هم اجتماعی پرداخته شده است.

به همين دليل، بسا انسجام و يك نواختى مباحث تا اندازه‏اى دچار مشكل شده باشد. البته روال تاریخی و سلسله‌ای حفظ شده، امری که برای نگارش تاریخ ایران طبیعی و پذیرفتنی بوده و هست.
روشن است كه ايران ما، طی این هزار و اندی سال، از هر جهت، مراحل پرفراز و نشيبى را تجربه و طی كرده و از اين رو، لازم است تا از زواياى مختلف مورد توجه قرار گيرد.

در این زمینه، همیشه این مشکل هست که نویسنده تاریخ ایران، با گزینش برخی از تحولات و جریان‌ها، نتواند چنان که باید و شاید تاریخ ایران را بنمایاند؛ با این حال سعی کرده‌ام سهم گروه‌‏ها و سلسله‌های مختلف اجتماعى و مذهبى را حفظ کرده و در عین حال از تحولات، آنچه که فکر می‌کردم مهم است، اگر از آن خبر داشتم، تقدیم کنم. اميدوارم خلاصه و ساده كردن مطالب، به غفلت از ارائه مباحث اساسى نينجاميده باشد.

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که به ذهن بیاید این است که چرا با این همه نقل قول که در کتاب شده، ارجاعات آن نیامده است. کتاب برای نسل جوانی نوشته شده که لازم است در وقت خواندن، با کمترین دردسر و گمگشتگی در میان اسامی متعدد کتاب‌ها و منابع و ارجاعات، به اصل مطلب برسد. بسیاری از این عبارات، از میان منابع معروف تاریخی و رجالی گرفته شده و اگر کسی خواهان یافتن مرجع آنها باشد، با استفاده از ابزارهای جدید فن آوری به راحتی می‌تواند آنها را بیابد.

این یک کتاب تحقيقى و پژوهشى نيست كه نكته پژوهشى تازه‏اى را مطرح كرده باشد. مهم ارائه یک متن از تاریخ ایران با استفاده از متون مختلف قدیمی و بعضا شماری از پژوهش‌های نو آن هم به زبان ساده و روان است. تاکنون بارها و بارها از این قبیل تواریخ عمومی نوشته شده و یا خواهد شد، اما طبیعی است که هر نویسنده‌ای با علائق و گزینش‌های خاص خود این کار را انجام داده و مخاطبان نیز بنا به سلائق خود با آن تعامل خواهند داشت، و این حق طبیعی آن‌هاست.

همان‌طور که از فهرست اجمالی کتاب آشکار است، مسیر بحث چنین خواهد بود که ابتدا تاریخ اسلام و گسترش آن تا روزگار اموی ـ عباسی دنبال شده و ضمن توجه به ایران در این دوره، به تدریج، وارد تاریخ ایران اسلامی شده است؛ زان پس تا روزگار صفوی که به نوعی پایان عصر کهن ما و آغاز عصر جدید است، ادامه خواهد یافت. بدین ترتیب آخرین بخش کتاب، تاریخ صفویان است.

چاپ دوم «تاریخ ایران از آغاز اسلام تا پایان صفویان» در ۱۱۶۸ صفحه و شمارگان ۱۱۰۰ نسخه به بهای ۱۳۵۰۰۰ هزار تومان از سوی نشر علم منتشر شده است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: