بنا داریم تا نام ایران دوباره با نام کتاب و دانشمندانش شناخته شود

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آئین افتتاح سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صبح سه‌شنبه (سوم اردیبهشت‌ماه) با حضور سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، قادر آشنا؛ مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه‌کتاب و همچنین هیأت فرهنگی کشور چین (مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه) شامل ناشران و نویسندگان در تالار چهل‌سرای مصلای بزرگ امام خمینی (ره) علیه برگزار شد.
 
جوادی ضمن خوشامدگویی به مهمانان این رویداد فرهنگی گفت: شعار این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران «خواندن توانست است» تعیین شده با این شعار به استقبال بزرگترین رویداد فرهنگی کشور و چه‌بسا یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی دنیا می‌رویم.
 
وی ادامه داد: در این دوره علاوه بر ۲هزار و ۴۰۰ ناشر داخلی، ۸۰۰ ناشر خارجی مستقیم و غیرمستقیم آثارشان را در معرض دید مخاطبان و کتابدوستان قرار می‌دهند.
 
جوادی افزود: ۴۰۰هزار عنوان کتاب که طی ۴ سال یا ۵ سال گذشته منتشر شده‌اند و همچنین ده‌ها و صدها رویداد فرهنگی دیگر ازجمله نشست‌های رونمایی و همچنین گفت‌وگوهای کتاب محور در نمایشگاه کتاب تهران برگزار خواهد شد.
 
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: ایران در تاریخ بلند خود با نام کتاب‌ها و دانشمندان بزرگ و آثار آن‌ها شناخته می‌شود. امیدواریم و بنا داریم تا نام ایران دوباره با نام کتاب و دانشمندانش شناخته شود.
 
وی با تاکید بر جایگاه فرهنگی ایران در دنیا گفت: تلاش داریم با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به این سوی این گام حرکت کنیم خوشحالیم با کتاب پیوند میان دولت‌ها و ملت‌ها و دوستی عمیق بین آن‌ها را ایجاد کنیم. حضور پررنگ کشور چین به‌عنوان مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه به‌قول وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی نشانه احیای جاده ابریشم از طریق کتاب و کتابخوانی است.
 
جوادی با تاکید بر جایگاه کتاب در بهبود زندگی از همکاری نهادها و سازمان‌های مختلف در برگزاری سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از جمله سازمان‌های دولتی و غیردولتی، صنف، ناشران، شهرداری، نیروی انتظامی و مسئولان مصلا قدردانی کرد.

اسماعیلی‌راد در ادامه این آئین گفت: بخش اجرایی سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از اسفندماه پارسال در نمایشگاه کتاب تهران برای ساماندهی امور مستقر بود مجموع متراژ کل نمایشگاه ۱۱۰هزار متر مربع است که ۵۵هزار و ۵۰۰ مترمربع غرفه‌بندی شده است، در بخش ناشران داخلی هزار و ۵۰۰ ناشر در بخش عمومی، ۳۵۵ ناشر در بخش کودک، ۵۰۰ ناشر در بخش دانشگاهی، ۱۰۹ ناشر در بخش آموزشی و همچنین ۱۰۰ ناشر در بخش دیجیتال ثبت‌نام کرده‌اند.
 
وی ادامه داد: ناشران عمومی در فضایی معادل ۱۴هزار و ۲۰۰ مترمربع، ناشران کودک در فضایی معادل ۵هزار و ۹۰۰ مترمربع، ناشران دانشگاهی در فضای زیر چادر در ۶هزار و ۲۲۵ مترمربع، ناشران آموزشی در فضای ۳هزار و ۲۳۰ مترمربع جانمایی شده‌اند.
 
وی افزود: سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نخستین دوره است که فقط ناشران دانشگاهی زیر چادر مستقر شده‌اند.
 
اسماعیلی‌راد درباره حضور ناشران خارجی بیان کرد: در این دوره ۸۰۰ ناشر خارجی شامل ۱۵۰ ناشر عرب و ۶۵۰ ناشر لاتین با ۱۳۸هزار عنوان کتاب حضور دارند. کتاب‌های عرضه‌شده از سوی ناشران خارجی طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ منتشر شده‌اند.
 
وی با اشاره به سیاست کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص شفاف‌سازی در جریان تخصیص یارانه‌ها بیان کرد: نخستین بار در این دوره ۵۰درصد بن‌کارت‌ها در قالب کارت‌های ملی هوشمند ارایه شده‌اند و بن‌کارت‌های فیزیکی حذف شده‌اند. امیدواریم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان پربازدیدترین نمایشگاه کتاب دنیا میزبان خوبی برای هیأت‌های حاضر باشد.
 
اين گزارش تكميل مي‌شود

این مطالب را به اشتراک بگذارید: