بزرگترین کتابخانه روستایی کشور سالن مطالعه ندارد!

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان جنوبی، مهدی راستگو در این باره گفت: روستای خوانشرف بزرگترین کتابخانه عمومی روستایی کشور را از نظر تعداد کتاب دارد و اگرچه در بین شهرهای خراسان جنوبی نیز بزرگترین است، اما با این وجود باز هم با کمبود فضا مواجه است و سالن مطالعه این کتابخانه محدودیت دارد.

وی افزود: در حال حاضر این کتابخانه ۲۵۰ مترمربع وسعت دارد که قسمت مخزن را شامل می‌شود و سالنی برای مطالعه ندارد. این کتابخانه یک فضای باز دارد که به عنوان بخش مطالعه از آن استفاده می‌شود بنابراین مشارکت بخش‌های دولتی و غیردولتی برای خرید زمین و توسعه آن ضرورت دارد.
 

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی نهبندان تاکید کرد: درخواست اعتبار برای توسعه این کتابخانه عمومی سال قبل هم به فرمانداری ارائه شد اما اعتباری برای آن پیش بینی نشد در  حالی که ۱۲۰ مترمربع توسعه این کتابخانه  حداقل ۲۵۰ میلیون تومان نیاز دارد.

به گفته راستگو، کتابخانه عمومی غلامحسین آسکتی در روستای خوانشرف نهبندان، بیش از ۴۴ هزار جلد کتاب ثبت شده و حدود ۵ هزار جلد کتاب ثبت نشده دارد که توسط این خیر مرحوم (غلامحسین آسکتی) اهدا شده است و تعداد منابع آن از کتابخانه‌های عمومی مرکز استان بیشتر است.

وی یادآوری کرد: مهمترین مشکل این کتابخانه کمبود فضا است و پس از آن مسئله کمبود منابع کمک آموزشی مطرح می‌شود.
 

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی نهبندان همچنین گفت: توسعه کتابخانه محتاج نهی در مرکز شهرستان و به وسعت ۱۲۰ مترمربع، نیاز به ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار دارد که این عملیات سال ۹۴ شروع شده و طبق قرارداد باید سال گذشته به پایان می‌رسید اما به علت تورم در قیمت‌ها، هزینه مورد نیاز هم افزایش یافت.

راستگو توضیح داد: اعتبار اولیه برای این کار ۱۲۰ میلیون تومان برآورد شده بود که برای توسعه این فضا کافی نبود و با توجه به گرانی باید مبلغ بیشتری پیش بینی می‌شد. در اعتبارات امسال باید درخواست اعتبار شود تا رقمی پیش بینی و پروژه زوتر تمام شود.

به گفته وی، طرح توسعه و بهسازی کتابخانه محتاج نهی نیاز به ۲۵۰ میلیون تومان دارد که البته بنیاد برکت قول تامین ۱۰۰ میلیون تومان را داده است اما تاکنون ۴۰ میلیون تومان آن، محقق شده است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: