برپایی هشت نمایشگاه سیار تصویر نفایس کتابخانه و موزه ملی ملک

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، هشت نمایشگاه تصویر آثار موزه‌ای «گنج ملک» و «عکس‌های قاجاری حرم رضوی»، آینه خورشید؛ گزیده آثار تاریخی مربوط به حضرت امام رضا علیه‌السلام»، «سکه‌ها و نسخه‌های خطی یادبود امام رضا علیه‌السلام»، «جاده عشق؛ مسیر‌های حرکت امام رضا علیه‌السلام در ایران»، «سلطان دل؛ روایتی از طب‌الرضا»، «نسخه خطی زیارت»، «دستان دعا؛ گزیده ادعیه کتابخانه و موزه ملی ملک» در مرکزهای فرهنگی، موزه‌ها و نگارخانه‌های تهران، نماهایی تازه از گنجینه آثار تاریخی و نسخه‌های خطی بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران برای شهروندان به نمایش درمی‌آورند.

دو نمایشگاه «گنج ملک» و «عکس‌های قاجاری حرم رضوی» تا ۲۳ تیر ۱۳۹۸ در موزه کتاب و میراث مستند ایران به نشانی «بزرگراه شهید حقانی (غرب به شرق)، بلوار کتابخانه ملی ایران» پذیرای دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی ـ ایرانی است. همچنین نمایشگاه «آینه خورشید؛ گزیده آثار تاریخی مربوط به حضرت امام رضا علیه‌السلام» تا ۲۷ تیرماه در نگارخانه آفتاب به نشانی «خیابان شریعتی، روبه‌روی خیابان دولت، خیابان امام‌زاده، فرهنگ‌سرای آفتاب» برپا شده است.

نمایشگاه تصویر «سکه‌ها و نسخه‌های خطی یادبود امام رضا علیه‌السلام» نیز تا ۲۷ تیر در نگارخانه فرهنگ‌سرای ابن‌سینا به نشانی «شهرک قدس (غرب)، ابتدای خیابان ایران زمین شمالی» به میزبانی از دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی نشسته است. «جاده عشق؛ مسیر‌های حرکت امام رضا علیه‌السلام در ایران» دیگر نمایشگاه سیار کتابخانه و موزه ملی ملک به شمار می‌آید که تا ۲۶ تیر به گالری شفق در «یوسف‌آباد، خیابان ۲۱، بوستان شفق، فرهنگ‌سرای شفق» به نمایش درآمده است. نمایشگاه «سلطان دل؛ روایتی از طب‌الرضا» یا درون‌مایه طب سنتی نیز تا ۲۳ تیر در گالری‌های ۲ و ۳ فرهنگ‌سرای ارسباران به نشانی «پل سیدخندان، خیابان جلفا» برپا شده است. نمایشگاه «نسخه خطی زیارت» یکی از نمایشگاه‌های جذاب سیار بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران به شمار می‌آید که تا ۲۳ تیر به نگارخانه فانوس به نشانی «میدان قزوین، خیابان قزوین، خیابان شهید مرادی، بوستان رازی، فرهنگ‌سرای رازی» رفته است.

«دستان دعا؛ گزیده ادعیه کتابخانه و موزه ملی ملک» یکی دیگر از دیگر نمایشگاه‌های سیار این موقوفه است که به مناسبت دهه کرامت در فرهنگ‌سرای امید به نشانی «میدان امام حسین، ابتدای خیابان دماوند، خیابان شهید منتظری، خیابان خشکبارچی، بوستان خیام» برپا شده است.

همچنین نمایشگاه تصویرهای «تمبرهای یادبود امام رضا علیه‌السلام» نیز در کنار این هشت نمایشگاه، تا ۲۳ تیر در فرهنگ‌سرای مترو در ایستگاه شهید بهشتی پذیرای دوستداران تاریخ و تمدن اسلامی- ایرانی است.

کتابخانه و موزه ملی ملک برپایه وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک، اجازه بیرون‌بردن آثار موزه‌ای و کتابخانه‌ای را از این گنجینه ندارد، از این‌رو بسته‌هایی‌ نمایشگاهی از تصویرهای نفایس برگزیده این گنجینه به ویژه در زمینه نسخه‌های خطی فراهم آورده است که به رایگان به مرکزهای فرهنگی و آموزشی وامی‌گذارد.

یازدهمین جشنواره فرهنگی ـ هنری ماه هشتم با برنامه‌های گوناگون در حوزه‌های کتاب‌داری، موزه‌داری، فرهنگ و هنر اسلامی‌ ـ ایرانی به ویژه برای گسترش فرهنگ رضوی، از ۱۳ تا ۲۳ تیر ۱۳۹۸ خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک برپا است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: